Dada
21.06.04,12:54
Obec prenajala SZČO budovu s priľahlým pozemkom. V zmluve je určená výška nájomného, avšak o dani z nehnuteľnosti sa v nej nepíše. Obecný úrad ale vyberá od SZČO túto daň. Môže obec vyberať daň z nehnuteľností od nájomcu, keď vlastníkom nehnuteľnosti je samotná obec?
McMarti
21.06.04,11:42
Obec prenajala SZČO budovu s priľahlým pozemkom. V zmluve je určená výška nájomného, avšak o dani z nehnuteľnosti sa v nej nepíše. Obecný úrad ale vyberá od SZČO túto daň. Môže obec vyberať daň z nehnuteľností od nájomcu, keď vlastníkom nehnuteľnosti je samotná obec?

Obec vybera daň z nehnutelnosti od SZČO čo vlastnia vlastne nehnutelnosti. Ak je budova obce tak daň si plati sama obec sebe.
Beata
21.06.04,11:53
Aj ja si to myslím. Obec si mala daň premietnuť v nájomnom, nemajú čo žiadať nájomcu, aby im zaplatila túto daň.
Dada
21.06.04,13:11
A ak 3 roky to už tako vyberajú? Čo s tým? Môže to mať SZČO vo výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane? Má žiadať obec, aby prepracovala zmluvu a daň sa premietla do nájomného?
tibor
21.06.04,13:52
ad 1 - na základe čoho bola SZČO vymeraná daň?
ad 2 - je to nedaňový náklad - treba novú zmluvu... - ale takto by som to riešil, keby som mal supervzťahy s prenajímateľom - teda s obcou...

ja by som im dal dane...inak by som na nich šiel - samozrejme zmena zmluvy a za to, že som im platil za niečo, čo nemali nárok (inak sa Vám čudujem, že ste to platili...) by som si alikvótne ponížil nájom na tento rok - prípadne žiadal inú náhradu
Dada
22.06.04,05:05
Kontrolujem účtovníctvo tej SZČO a som na to natrafila. Bolo mi to divné, že je to tak. Tak som sa radšej opýtala. Vďaka za odpovede.