bv_alexandra
20.03.08,08:43
alebo: ako to vyriešiť aby bola aj ovca celá aj vlk sýty:D:)
----------------------------------------------------------------------

Ak by bolo možné poprosila by som ostatných poraďakov o radu, resp. názor ako by ste riešili nasledovnú vec:
Zhotoviteľ/Z/a Objednávateľ /O/mali uzavretú zmluvu o dielo. Na základe tejto zmluvy sa zhotovilo dielo, kde sa mesačne vystavovali faktúry za vykonané práce. Posledná faktúra za mesiac 02/2007 bola na dosť vysokú čiastku 4517994,- s DPH a O ju nechcel uznať. Z mu dal na podpis súpis vykonaných prác, ku ktorému sa mal O vyjadriť do 5dní odo dňa prevzatia. O tak neurobil a tak Z na základe Zmluvy o dielo vystavil faktúru. Faktúru Z riadne zaúčtoval, DPH z predmetnej faktúry uhradil, a zaslal na adresu Obj.
Objednávateľ predmetnú faktúru vrátil naspäť Zhot z dôvodu že nie je podpísaný súpis prác., na to Zhotoviteľ poslal faktúru naspäť na adresu objednávateľa kde sa odvolal na článok zmluvy ktorý hovorí o tom že O je povinný sa vyjadriť k súpisu do 5dní.
Odvtedy sa nič nedialo. O nereagoval na upomienky, výzvy ani nič podobné. Zhotoviteľ postúpil teda predmetnú faktúru na súd a požiadal o vydanie platobného rozkazu.
K platobnému rozkazu bola zo strany O podaná obrana, a tak začalo súdne konanie.
Súdne konanie je ešte k dvom faktúram za nájom stav. mechanizácie ktoré zhotoviteľ prenajímal Objednávateľovi. Tie faktúry Obj. tiež nechce uznať.
Do dnešnej doby bolo zatiaľ jedno súdne pojednávanie.
Momentálne sa O a Z dohodli že vec vyriešia mimosúdnou dohodou. A tu nastáva problém.
Zhotoviteľ ma voči objednávateľovi vystavené podľa vyššie napísaného tieto fa

4517994,- Sk s DPH za stavebné práce fa vystavená 10.03.2007
117000,- SK s DPH za nájom 14.03.2007 Zhotoviteľ má vedomosť o tom že objednávateľ o predmetných fa neúčtuje. Nemá ich vôbec v účt. evidencii.
Na základe mimosúdnej dohody, sa obj so zhot. dohodli že Obj. prizná Zhot. sumu 2300000,- Sk s DPH a všetky záväzky budú touto dohodou uzatvorené.
Lenže obj. chce aby sme na sumu 2300000 vystavili novú fa, s novou splatnosťou a s daňovým plnením marec 2008, nakoľko on predmetné fa nemá v účt. evidencii.
Ja ako zhotoviteľ si myslím že vec by sa mala riešiť dobropisom a to tak že z obidvoch faktúr by sa vydobropisovala suma. 2334994,-SK s DPH. a rozdiel by mal O uhradiť Z.
Prosím o radu skúsenejších nakoľko sama neviem. Ešte ma napadla jedna možnosťaby mohol zhotoviteľ vyhovieť objednávateľovi len neviem či by bola v poriadku z hľadiska zákona. A to že by sa celá suma / 4517994+117000/ vystornovala k dátumu podpísania dohody dohoda by sa pripla k storno faktúre a vystavila by sa tým pádom nová faktúra na 2300000,-SK s Dph bolo by to takto v poriadku? alebo sa to dá riešiť iba tým dobropisom.
Budem vďačná za každú radu, resp. postreh.:)
bv_alexandra
20.03.08,09:49
Iba posúvam :)
bv_alexandra
21.03.08,06:14
Posúvam......:)
Zita5
21.03.08,06:37
Pokúsim sa napísať svoj názor :

z uvedeného som pochopila , že je spor medzi objednávateľom a zhotoviteľom z dôvodu fakturovanej ceny za práce . Objednávateľ touto cestou chcel dosiahnúť zníženie fakturovanej ceny za vykonanie práce , s ktorou zrejme nesúhlasí .

Nakoľko objednávateľ sa nevyjadril a nepotvrdil súpis prác , kedy ste podľa Vašich zmluvných dojednaní tento krok považovali za súhlas , ste ako firma zhotoviteľ , plátca DPH vystavili za prevedené práce v danom období FA , ktorú riadne ste zaevidovali /§70/ a aj odviedli príslušnú výšku DPH .
Ja by som bola v rámci mimosúdnej dohody za to , že by som vystavila FA -dobropis na opravu ZD vychádzajúc dňom uskutočnenia tejto mimosúdnej dohody so zreteľom na § 25 odst.1 písm.b., §25 odst.3 a § 75 odst.7 .
Samozrejme treba k tomuto prípadu celú korešpodenciu , dokumentáciu ako zo súdu , tak aj mimosúdnu dohodu priložiť , nakoľko by som očakávala DK z dôvodu NO .

Len čo je horšie , objednávateľ o došlej FA neúčtoval a ani nepuplatnil odpočet DPH .Tu neviem , aké dôsledky by plynuli pre objednávateľa ,kde považujem jeho postup a konanie za nesprávne .

To je môj názor , verím že sa niekto pridá , resp. ma opraví , ak sa mýlim .
Rozalka
21.03.08,14:58
Len čo je horšie , objednávateľ o došlej FA neúčtoval a ani nepuplatnil odpočet DPH .Tu neviem , aké dôsledky by plynuli pre objednávateľa ,kde považujem jeho postup a konanie za nesprávne .

To je môj názor , verím že sa niekto pridá , resp. ma opraví , ak sa mýlim .

To, že objednávateľ o faktúre neúčtoval v čase jej vystavenia, nemení nič na veci, že k zdaniteľnému plneniu došlo, preto neodporúčam vystavovať doklady tak, ako to chce objednávateľ.
Za správne riešenie považujem tak, ako navrhuje Zitka: vystaviť dobropis v čiastke, o ktorú majú uhradiť menej.
Ale zrejme sa vystavujete riziku, že za takýchto okolností to objednávateľ nezaplatí.
Skúste ho presvedčiť citáciami zákona o DPH. Veď si môže uplatniť dodatočným priznaním neuplatnenú DPH.
bv_alexandra
21.03.08,15:02
Ďakujem za rady a postrehy, ja som tiež tvrdila dobropis, no uvidím, v stredu mám ísť za ich ekonomikou riaditeľkou.

Ale zrejme sa vystavujete riziku, že za takýchto okolností to objednávateľ nezaplatí.
No ide o to že oni sú žralok a my malá akvaríjna rybička. A s takými sa veru veľmi ťažko jedná o čomkoľvek.
Ďakujem ešte raz za postrehy. Prajem krásne sviatky.
:):):):):)
Zita5
21.03.08,15:04
Ďakujem za rady a postrehy, ja som tiež tvrdila dobropis, no uvidím, v stredu mám ísť za ich ekonomikou riaditeľkou.

No ide o to že oni sú žralok a my malá akvaríjna rybička. A s takými sa veru veľmi ťažko jedná o čomkoľvek.
Ďakujem ešte raz za postrehy. Prajem krásne sviatky.
:):):):):)

Ale zákon máte rešpektovať rovnako , čiže aj keď sú žralok .;)