luluhaha
20.03.08,09:44
Dobrý deň,
potrebujem praktickú radu ohľadne zaúčtovania dec.mzdy za rok 2007, ktorá bola vyplatená v januári 2008.
Keď ju dám zaúčtovať v roku 2007, tak mi vypisuje že tam nesmiem mať januárový dátum,
a zase keď sa prepnem do účtovania na prelome období - tak tam mám mzdy len od 1-12/2008, ako ste si s tým poradili vy?

Ďakujem
atka4
20.03.08,08:51
Dobrý deň,
potrebujem praktickú radu ohľadne zaúčtovania dec.mzdy za rok 2007, ktorá bola vyplatená v januári 2008.
Keď ju dám zaúčtovať v roku 2007, tak mi vypisuje že tam nesmiem mať januárový dátum,
a zase keď sa prepnem do účtovania na prelome období - tak tam mám mzdy len od 1-12/2008, ako ste si s tým poradili vy?

Ďakujem

Účujem to v roku 2007 s dátumom 31.12.2007, aby mi to vošlo do knihy záväzkov, a teda aj do výkazov roku 2007.
Výdavkom to bude až v 01/2008, teda vtedy, keď sa príslušné záväzky uhradia
luluhaha
20.03.08,09:03
Pohoda mi automaticky dáva odvody do Ostatných záväzkov (platené z účtu), ale mzdy nie, nakoľko sú platené v hotovosti cez pokladňu - myslíte že decembrovú mzdu mám sama zadávať do Ostatných záväzkov aj keď je vyplatená v hotovosti?
Ďakujem
atka4
20.03.08,09:43
Pohoda mi automaticky dáva odvody do Ostatných záväzkov (platené z účtu), ale mzdy nie, nakoľko sú platené v hotovosti cez pokladňu - myslíte že decembrovú mzdu mám sama zadávať do Ostatných záväzkov aj keď je vyplatená v hotovosti? Ja myslím, že áno, nakoľko je to záväzok podnikateľa voči zamestnancom, ktorý k 31.12. existuje, ale môžu sa o uvedené záväzky (čisté mzdy+odvody zamestnanca aj zamestnávateľa) upraviť výsledné sumy výkazov, nie každý to robí cez SW, ide o techniku účtovania, ale zahrnuté vo výkazoch by to malo byť pri akomkoľvek spôsobe účtovania.
Tiež sa môže z akéhokoľvek dôvodu stať, že mzda nebude vyplatená v nasl. mesiaci a pod....alebo bude, len sa to zabudne zaúčtovať, a nik si na to nespomenie....občas je to aj tak, že podnikatelia mzdy vyplatia, ale nemajú podpísané doklady o prevzatí miezd. Keď to účtovník nájde v záväzkoch, tak ten doklad pýta, lebo záväzok "visí" v záväzkoch. ....Čo ak príde nový účt., kt. nevie aké sú zvyklosti - z akéhokoľvek dôvodu..., takto je to čierne na bielom....
Ďakujem
Ja to robím tak, že po vystavení mzdy za príslušný mesiac, idem cez položku na hornej lište "Záznam"....zaúčtovať mzdy.
Potom v agende "Ostatné záväzky" prečíslujem novovygenerované doklady z miezd podľa môjho číslovania - v číselných radoch mám samostatné číslovanie pre mzdy.
Keď robím úhrady, či už z pokladne alebo banky, dávam to ako každú inú likvidáciu záväzku, t.j. ctrl.L a vyberiem, čo sa uhradilo.
Ešte je potrebné mať v Nastaveniach správne nastavenie miezd, čo má SW ako zaúčtovať, pretože tieto predkontácie SW preberá pri tom zaúčtovaní miezd - preberie predkontácie do ostatných záväzkov, a takto to potom aj zaúčtuje v PD pri likvidácii mzdových záväzkov.