jaBUBA
20.03.08,10:53
Prosim Vas. Je takyto pripad: zdedila som dom v r. 2005. V r. 2007 som ho predala za 1 000 000,-. Nemala som s nim ziadne vydavky. V r. 2007 som predala uplne iny pozemok za 100 000,-. V r. 2007 som kupila pozemok za 1 000 000,-. Z tohto mi vychadza: Prijmy do DP oddielu 8 , r. 2 - 2 000 000,- Vydavky 100 000,-. Na pozemku, co som kupila, staviam dom. A od stavebnej firmy mam fakturu do r. 2007 vo vyske 1000 000,-. Mozem si tento vydavok uplatnit a dat ho do r. 2 vydavky?
Bude moje danove priznanie tym padom vyzerat: Prijmy z prevodu vlastnickeho prava : 2 000 000,- Vydavky: 1100 000,- ??? Mozem si tam uplatnit tie vydavky od stavebnej firmy, ktora mi este len stavia dom? Dakujem.
betka
20.03.08,10:33
Dievča nebláznite :) (v dobrom)

Poďme k dedičstvu:
1. predam dom. Pýtame sa prvú otázku. Je pre mňa príjem z predaja oslobodený od dane podľa par. 9?
- ak mám v dome TP min. pod dobu 2 rokov bezprostredne pred predajom, je pre mňa príjem od dane oslobodený (zdedila som kedy? 1/2005 a predala 12/2007, tu by ohlo ísť o oslobodenie, dôležité sú dátumy nadobudnutia vlastnícky práv. Môžem zdediť 12/2005 a predám 1/2007. Lehoty sú rôzne)
- ak nemám TP, od príjme z predaja je oslobodený splnením 5 ročnej doby vlastníctva-túto nesplňate.

2. ďalej máme problém. (Zadanie je formulované veľmi v skratke)
- zdedili ste dom v priamom rade alebo nepriamom?
Tu poznáme tiež oslobodenia podľa par. 9/c a to:
Príjem z predaja nehnnuteľností nadobudnutej dedením je od dane oslobodený, ak som ho zdedila v priamom rade (starý otec-otec-vnučka-priamy rad) (brat-brat-nepriamy rad). Zdedila som po starom otcovi tento dom, a ak mal starý otec vlastníctvo k nehnuteľnosti 5 rokov, je pre mňa tento príjem z predaja oslobodený.

- ak starý otec nemal dom vo vlastníctve 5 rokov, potom budem zdaňovať podľa par. 8/1/b. A tu bude pre mňa výdavkom v súvislosti z predajom nehnuteľnosti (par.5): cena podľa par. 25 zákona o účtovníctve, ktorou je cena ROC, cena stanovená znalcom za nehnuteľnosť.

2. Predaj pozemku:
- ak som bola vlastníčkou min. 5 rokov vzťahuje sa na mňa oslobodenie od dane. Ak som nebola vlastníčkou viac ako 5 rokov, zdaňujem 8/1/b, pričom si ako výdavok uplatním kúpnu cenu za pozeok (kúpila som ho za 50 tis. Sk a predávam ho za 100 is. Sk. Rozdiel P-V= 100-50-poplatky spojené s uzatvorením kúpnej zmluvy, poplatky notárovi.....)

3. Neviem, prečo uvádzate príjem 2 mil. Sk, keď ste kúpili ďalší pozemok za 1 mil. Sk, to nie je Váš príjem.

Odporúčam Vám zaplatiť si nejakého daňového poradcu, pretože chcete daniť i gate :)