abcd.kates
20.03.08,11:44
Zase to stravné ! Som z toho úplne popletený. Podľa mňa každá SZČO má nárok za každý odpracovaný deň v roku najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre pásmo 5 až 12 hod. podľa osobot. predpisu. Toto je citát zo zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z.z.
Prečítajte si § 19 ods. 2 písm. p
Hovoríme o účtovaní výdavkov za rok 2007 ! Prosím potvrďte mi môj názor alebo vyvráťte. Diky. PALO
veronikasad
20.03.08,10:47
súhlasím, pokiaľ máš v r. 2007 zakúpené stravovacie poukážky alebo doklad o odbere stravy z reštaurač.zariadenia.
Nemôžeš si to zahrnúť do nákladov bez preukázania dokladu

--------
Veronika
Zoltán Kovács
20.03.08,10:56
Zase to stravné ! Som z toho úplne popletený. Podľa mňa každá SZČO má nárok za každý odpracovaný deň v roku najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre pásmo 5 až 12 hod. podľa osobot. predpisu. Toto je citát zo zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z.z.
Prečítajte si § 19 ods. 2 písm. p
Hovoríme o účtovaní výdavkov za rok 2007 ! Prosím potvrďte mi môj názor alebo vyvráťte. Diky. PALO

Ano vzniká právo, len na uplatnenie vo výdavkoch treba vydokladovať buď zakúpenými stravnými lístkami, alebo s blokmi z reštaurácie.
Tatiana
20.03.08,12:16
Chcem sa ešte uistiť. Ale keď SZČO má časté služobné cesty mimo svojho bydliska, resp. mimo svojej prevádzky - mesta, tak nemusí to zdokladovať stravnými poukážkami alebo bločkami z reštauráčneho zariadenia. Môže si vtedy spraviť cestovný príkaz - vyúčtovanie
stravného?
abcd.kates
20.03.08,14:49
Takže bez nákupu strav. lístkov nemôžem odpisovať výdavky na stravné.
No dobre, a čo stravné cez cestovný príkaz ? Podnikateľ jazdí asi 18x do práce vzdialenej 90km a späť domov. Okrem toho asi 8 krát na iné služ. cesty ako napr. nákup materiálu, dopyt po práci, prac. rozhovor atď. Čo v takomto prípade môže na každý deň odpísať 89,.Sk ???
jessica
20.03.08,14:58
Takže bez nákupu strav. lístkov nemôžem odpisovať výdavky na stravné.
No dobre, a čo stravné cez cestovný príkaz ? Podnikateľ jazdí asi 18x do práce vzdialenej 90km a späť domov. Okrem toho asi 8 krát na iné služ. cesty ako napr. nákup materiálu, dopyt po práci, prac. rozhovor atď. Čo v takomto prípade môže na každý deň odpísať 89,.Sk ???
Môže ak má riadne vystavené cestovné príkazy a vyúčtovania prac.ciest. Sadzby stravného v SR od 5-12 h 89,-Sk, 12-18 hod 135,-Sk, nad 18 hod. 208,- Sk.
Zoltán Kovács
20.03.08,14:59
Takže bez nákupu strav. lístkov nemôžem odpisovať výdavky na stravné.
No dobre, a čo stravné cez cestovný príkaz ? Podnikateľ jazdí asi 18x do práce vzdialenej 90km a späť domov. Okrem toho asi 8 krát na iné služ. cesty ako napr. nákup materiálu, dopyt po práci, prac. rozhovor atď. Čo v takomto prípade môže na každý deň odpísať 89,.Sk ???

Cesta do "práce" a späť domov sa nepovažuje za služobnú cestu.

Prosím ťa definuj čo rozumieš pod pojmom do práce. Podnikateľ sídlo podnikania má svoj trvalý pobyt. Miesto výkonu práce môže byť prevádzka, kancelária.... Alebo je to "živnostník" v inej firme, teda pracuje len pre jednu firmu, a len na oko je podnikateľom (z núdze).
abcd.kates
20.03.08,15:24
Cesta do "práce" a späť domov sa nepovažuje za služobnú cestu.

Prosím ťa definuj čo rozumieš pod pojmom do práce. Podnikateľ sídlo podnikania má svoj trvalý pobyt. Miesto výkonu práce môže byť prevádzka, kancelária.... Alebo je to "živnostník" v inej firme, teda pracuje len pre jednu firmu, a len na oko je podnikateľom (z núdze).

Podnikateľ má ako sídlo trvalý pobyt. Aby sme sa rozumeli - je zámočník, počas roka má dohodu (vlastne ako zákazky) s viacerými firmami do ktorých sa dopravuje vlastným vozidlom ktoré zaradil do podnik. majetku a zaplatil aj daň na MV. No stane sa že skoro celý rok pracuje len pre jednu firmu - dokiaľ má platnú dohodu a dokiaľ si nenájde vhodnejšie (lepšie zaplatenú) prácu. Prosím poraď smith. PALO
Zoltán Kovács
20.03.08,15:30
Podnikateľ má ako sídlo trvalý pobyt. Aby sme sa rozumeli - je zámočník, počas roka má dohodu (vlastne ako zákazky) s viacerými firmami do ktorých sa dopravuje vlastným vozidlom ktoré zaradil do podnik. majetku a zaplatil aj daň na MV. No stane sa že skoro celý rok pracuje len pre jednu firmu - dokiaľ má platnú dohodu a dokiaľ si nenájde vhodnejšie (lepšie zaplatenú) prácu. PALO

Ak celý rok pracuje pre jednu firmu používa ich nástroje? Má pevne stanovený čas od - do čo musí stráviť na "pracovisku"? Vykonáva prácu podľa pokynov "zamestnávateľa" - odberateľa?
abcd.kates
20.03.08,15:41
Ak celý rok pracuje pre jednu firmu používa ich nástroje? Má pevne stanovený čas od - do čo musí stráviť na "pracovisku"? Vykonáva prácu podľa pokynov "zamestnávateľa" - odberateľa?

Nástroje má svoje - zaradené v hmotnom inves. majetku.Robí od - do ako mu to presne vyhovuje ale väčšinou od ráno do večera, pretože je platený od hodinovky a tak sa mu to oplatí. Každý mesiac fakturuje za prácu podľa odprac. hodín.
abcd.kates
20.03.08,16:02
Haló Smith - si tam ? Prepáč, ale potrebujem to dosť súrne, lebo ak to mám zle, môžem prepisovať celý rok, a 31.3. sa už blíži :mee::mee::mee: Prosím :mee:
Zoltán Kovács
20.03.08,16:07
Haló Smith - si tam ? Prepáč, ale potrebujem to dosť súrne, lebo ak to mám zle, môžem prepisovať celý rok, a 31.3. sa už blíži :mee::mee::mee: Prosím :mee:

Nechcem ťa dotknúť, ale

7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.

Držme sa Etikety.

P.S. Mňa súri ešte asi 40 daňových priznaní, pomôžeš?:confused:
jessica
20.03.08,16:21
Ak celý rok pracuje pre jednu firmu používa ich nástroje? Má pevne stanovený čas od - do čo musí stráviť na "pracovisku"? Vykonáva prácu podľa pokynov "zamestnávateľa" - odberateľa?
Smith mal na mysli, že sa táto práca javí skôr ako závislá činnosť a nie ako podnikateľská, na čo si treba dať pozor.:)

Čo sa týka tých ciest z miesta podnikania /trv.bydlisko/ za klientom môže to byť pracovná cesta, ale musia byť k tomu cest.príkazy.
abcd.kates
20.03.08,19:27
Prepáč Smith neuvedomila som si že som sa vlastne obrátila iba na teba. Chcela som len vedieť viac , čo konkrétne máš na mysli a čo sleduješ tými otázkami. Ešte raz sa ospravedlňujem tebe a aj ostatným poraďákom.
EvaB.
25.03.08,05:43
Keď daňovník kupuje stravenky, na faktúre má okrem ceny straveniek účtovaný aj poplatok. Je tento poplatok (spolu s DPH - ak je neplatca DPH) daňovo uznaný výdavok?
mgm
25.03.08,06:14
Keď daňovník kupuje stravenky, na faktúre má okrem ceny straveniek účtovaný aj poplatok. Je tento poplatok (spolu s DPH - ak je neplatca DPH) daňovo uznaný výdavok?

Tieto poplatky idú do prev. réžie
EvaB.
25.03.08,06:37
Ďakujem.
Richard417
25.03.08,17:47
totálne hlúpy slovenský zákon. Prečo by som mal dokladovať, že jem? Prečo musí na tom zarábať iná osoba, napr.predajcovia str.lístkov, alebo reštaurácie? Ja si môžem kúpiť stravu aj v potravinách. nestačilo by zaúčtovať zákonný nárok?
veronikasad
25.03.08,17:52
totálne hlúpy slovenský zákon. Prečo by som mal dokladovať, že jem? Prečo musí na tom zarábať iná osoba, napr.predajcovia str.lístkov, alebo reštaurácie? Ja si môžem kúpiť stravu aj v potravinách. nestačilo by zaúčtovať zákonný nárok?
Bohužiaľ, nestačilo. Svoj príspevok musíš smerovať do parlamentu.
Ešte doplním, že ak si kúpiš vopred stravovacie poukážky, môžeš si za ne kúpiť stravu aj v potravinách.

------
Veronika
Dobroslava
26.03.08,07:56
Ano vzniká právo, len na uplatnenie vo výdavkoch treba vydokladovať buď zakúpenými stravnými lístkami, alebo s blokmi z reštaurácie.
SZČO mala zakúpené stravné lístky až v auguste 2007. Predpokladám, že spätne si ich nemôže uplatniť, aj keď evidentne dochádzala každý deň za prácou. Je toto správny postup?
Každý mesiac vyhotoví cestovný príkaz, kde si uplatní len kilometre, ale nie stravné? Takisto si uplatní základnú náhradu 6,20 ?
Stravné teda nemôže uplatňovať, pokiaľ nemá doklad z reštauračného zariadenia, alebo stravný lístok, aj keď každý deň pracoval mimo svojho trvalého bydliska? Ďakujem.
veronikasad
26.03.08,09:06
SZČO mala zakúpené stravné lístky až v auguste 2007. Predpokladám, že spätne si ich nemôže uplatniť, aj keď evidentne dochádzala každý deň za prácou. Je toto správny postup?
Každý mesiac vyhotoví cestovný príkaz, kde si uplatní len kilometre, ale nie stravné? Takisto si uplatní základnú náhradu 6,20 ?
Stravné teda nemôže uplatňovať, pokiaľ nemá doklad z reštauračného zariadenia, alebo stravný lístok, aj keď každý deň pracoval mimo svojho trvalého bydliska? Ďakujem.
Stravné spätne nie, ale jej výkon práce je mimo miesta trvalého bydliska - jedná sa o pracovnú cestu, SZČO si môže uplatniť stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách, ak pracovná cesta trvá viac ako 5 hod. denne /vypisuje pritom "cesťáky"/

-------
Veronika
Dobroslava
26.03.08,09:14
Stravné spätne nie, ale jej výkon práce je mimo miesta trvalého bydliska - jedná sa o pracovnú cestu, SZČO si môže uplatniť stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách, ak pracovná cesta trvá viac ako 5 hod. denne /vypisuje pritom "cesťáky"/

-------
Veronika
Cesťáky si vypisuje, /napr. Pov.Bystrica-B.Bystrica-späť P.Bystrica/
ale uplatňuje si iba km, nie stravné, keďže nemá ani bločky z reštaurač.zariadení. Podotýkam, že denne strávi viac ako 5 hod. na prac. ceste. Môže si teda uplatniť aj stravné, keď nemá žiadny doklad o stravovaní???
janadov
26.03.08,09:27
Ahojte,aj mna zaujima,ci musi dokladovat stravne,ked vypisuje cestaky?A pri tych cestakoch ma este zaujima jedna vec.Musi prikladat aj blocky za benzin podla prejdenych km alebo sa to nemusi dokladovat?Potom by si kazdy mohol vymysliet,kde vsade bol na prac.cestach,nie?Dakujem.
veronikasad
26.03.08,09:32
Cesťáky si vypisuje, /napr. Pov.Bystrica-B.Bystrica-späť P.Bystrica/
ale uplatňuje si iba km, nie stravné, keďže nemá ani bločky z reštaurač.zariadení. Podotýkam, že denne strávi viac ako 5 hod. na prac. ceste. Môže si teda uplatniť aj stravné, keď nemá žiadny doklad o stravovaní???
Ak sa jedná o pracovnú cestu, v zmysle zákona o cest.náhradách, má nárok na stravné ak trvala viac ako 5 hod. Nepotrebuje dokladovať nákup stravy.

-------
Veronika
tinaM
26.03.08,09:32
Ahojte,aj mna zaujima,ci musi dokladovat stravne,ked vypisuje cestaky?A pri tych cestakoch ma este zaujima jedna vec.Musi prikladat aj blocky za benzin podla prejdenych km alebo sa to nemusi dokladovat?Potom by si kazdy mohol vymysliet,kde vsade bol na prac.cestach,nie?Dakujem.
SZČO má nárok na strav.lístok za každý odpracovaný deň.
Ak bol na služ.ceste a vypísal cest.príkaz, môže si uplatniť stravné v zmysle Zákona o cestovných náhradách.
V ostatných prípadoch si uplatňuje stravné na každý odpracovaný deň maximum 89,- / ak nemá nárok naň súčasne aj ako zamestnanec/ a nákup SL musí dokladovať.
Dobroslava
26.03.08,09:48
SZČO má nárok na strav.lístok za každý odpracovaný deň.
Ak bol na služ.ceste a vypísal cest.príkaz, môže si uplatniť stravné v zmysle Zákona o cestovných náhradách.
V ostatných prípadoch si uplatňuje stravné na každý odpracovaný deň maximum 89,- / ak nemá nárok naň súčasne aj ako zamestnanec/ a nákup SL musí dokladovať.
Ešte jedna otázka: aké sú tie ostatné prípady ? Veď stravné je len stravné, tzn. podľa pásiem 5 - 12 hod., 12 - 18 hod., atď.
Chcem sa len utvrdiť, že naozaj nepotrebuje dokladovať, že sa niekde "vystravoval", aj keď bol preukázateľne na SC /na základe vystavených faktúr, alebo cenových ponúk/. Ďakujem.
tinaM
26.03.08,09:53
Ešte jedna otázka: aké sú tie ostatné prípady ? Veď stravné je len stravné, tzn. podľa pásiem 5 - 12 hod., 12 - 18 hod., atď.
Chcem sa len utvrdiť, že naozaj nepotrebuje dokladovať, že sa niekde "vystravoval", aj keď bol preukázateľne na SC /na základe vystavených faktúr, alebo cenových ponúk/. Ďakujem.
Asi som sa zle vyjadrila.
Chcela som tým povedať, že ak si neuplatnil výdavok na stravu v cestovnom príkaze, má nárok na stravu na každý odpracovaný deň maximálne do výšky Sk 89,- a musím mať doklad o nákupe tejto stravy, alebo o nákupe strav.lístka.
janadov
26.03.08,10:12
Este mi prosim vas odpovedzte na tu otazku,ci musi pri cestovnom prikaze prikladat bloky za benzin alebo sa len vypocita cena za benzin podla spotreby auta a prejdenych km.Dakujem.
Dobroslava
26.03.08,10:15
Asi som sa zle vyjadrila.
Chcela som tým povedať, že ak si neuplatnil výdavok na stravu v cestovnom príkaze, má nárok na stravu na každý odpracovaný deň maximálne do výšky Sk 89,- a musím mať doklad o nákupe tejto stravy, alebo o nákupe strav.lístka.
Asi nerozumiem ...
To znamená, že stačí vypísať "cesťák" a uviesť na každý odpracovaný deň 89,- Sk? Bez dokladu z reštaurácie a pod.?
tinaM
26.03.08,10:19
Asi nerozumiem ...
To znamená, že stačí vypísať "cesťák" a uviesť na každý odpracovaný deň 89,- Sk? Bez dokladu z reštaurácie a pod.?
V zmysle Zákona o cestovných náhradách ak zamestnanec bol na služobnej ceste dlhšie ako 5 hodín, má nárok na stravné v sume Sk 89,-. /Bez dokladovania nákupu stravy/.
To isté platí aj pre SZČO.


5
Stravné

(1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma

a) 5 až 12 hodín,
b) nad 12 hodín až 18 hodín,
c) nad 18 hodín.

(2) Sumu stravného pre časové pásma podľa odseku 1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo"); opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6)

(3) Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín.

(4) Ak zamestnanec, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vykoná počas

a) kalendárneho dňa viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest,
b) dvoch kalendárnych dní pracovnú cestu, ktorá trvá v každom kalendárnom dni menej ako 5 hodín a ktorá celkovo trvá najmenej 5 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín.

(5) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnúť odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného, ako aj nižšie sumy stravného, najviac však o 25 % z ustanovenej sumy stravného; suma stravného sa zaokrúhli na celé koruny nahor.

(6) Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1, 2 alebo 5 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 18 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 5; miera krátenia stravného vyjadrená v menovitej hodnote sa zaokrúhli na celé koruny nahor.

(7) Ak je pri pracovnej ceste v účtovnom doklade preukázané poskytnutie raňajok, zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi stravné určené podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 znížené o

a) preukázanú sumu za raňajky alebo
b) 25 %, ak preukázaná suma výdavku za poskytnuté raňajky je vyššia ako 25 % zo stravného určeného podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 alebo ak suma výdavku za poskytnuté raňajky nie je vyčíslená.
človiečik
24.08.08,14:53
Dobrý deň, už je po daňových priznaniach, alebo pred nimi :) tak sa chcem tak ďaleko dopredu opýtať - keď je podnikateľ SZČO - a chodí za klientmi - a používa svoje vlastné auto, za ktoré nezaplatil Daň z MV a ani ho nemá v podnikaní a neodpisuje si PHM, môže si napriek tomu vypísať cesťák na stravné? Keďže si robí aj obchodného zástupcu? Auto je na manžela, ktorý s podnikateľkou nepracuje. Ja si myslím, keďže sa daň z MV ide platiť až v jan. doporučil by som vložiť auto do podnikania a vypísať si cesťáky na hodiny a dať nárok na stravné /bez lístkov/a aj náhradu za použitie vozidla. Veď takto prichádza o kopu peňazí - poraďte, či to môže tak byť.:confused:
ego.mc
25.08.08,07:00
Nárok na stravné má (podľa vypísaných cestovných príkazov).
Čo sa týka náhrad: Ak auto nie je v BVM, manželka by mu ho musela prenajať, aby ho mohol zaradiť do OM. V tom prípade by si mohol uplatňovať skutočné náklady na prevádzku vozidla + PHM.
Paušálne náhrady + PHM za použitie vozidla môže uplatňovať iba u vozidla nezaradeného do OM.
V každom prípade vozidlo musí prihlásiť na DÚ do 30 dní po začatí používania na podnikanie.
dresim
26.08.08,12:26
chcem sa spytat som SZCO ale nemam auto a tak sa prepravujem autobusom mam aj tak narok na odpocet cestovneho za autobus a est k tomu som student vs takze mam aj studensky listok. a můzem si odpocitat stravne ked mam niekedy pracovne stretnutie a platim obed mozem si ho odpocitat ako pracovny. a tiez pokial sa idem najest mozem si to dat do nakladou na stravovanie pokial mam blocky ak ano v akej sume? dakujem pekne:confused::confused: