ErikaVac
20.03.08,12:00
Dobrý deň,

veľmi pekne prosím o radu. Ako mám správne zaúčtovať dopravné žiakom, ktoré sa týka roka 2007 a vyplatili sme ho vo februári tohto roka?
Je tento postup správny?
Zápis k 1.1 MD 428/383
Výber z účtu do pokladne 261/222
Príjem do pokladne 211/261
Výplata dopravného z pokladne 383/211
následne zaúčtujem : D 222 + RK 637030 mínusom
D 222 + RK 642014 plusom
Ďakujem za pomoc.
AntekaK
20.03.08,12:40
Ahoj, ja som takto zaúčtovala poistné za minulý rok (poistenie osôb na služobnej ceste, nepredložili doklad v decembri, vyplácali sme im to v 1/08, nemala som urobený iný predpis).
Ahoj.
ErikaVac
20.03.08,13:46
Ďakujem.
jana2323
27.03.08,15:59
Dobrý, vie mi niekto poradiť ako mám zaúčtovať dopravné za rok 2007, ktoré bolo koncom roka odoslané na OÚ a ten mi financie vrátil až teraz vo februári 2008.
sojciakova
01.04.08,05:32
Ja som zaúčtovala nasledovne:222 7/ 357 AU ako novú dotáciu. Až v čerpaní rozpočtu oddelím sumu, ktorú som preniesla z roku 2007 a zaúčtujem ju na 222 09121 642 014 1317. Tieto peniaze však treba minúť do 31.3.2008!!!!
blazonko
01.04.08,06:06
Mám otázočku. Ako postupujete pri vyplácaní dopravného? Niektorí žiaci používajú čipové karty, niektorí klasické preukážky, iní si denne kupujú lístky, ďalších vozia rodičia autom, a ešte rôzne kombinácie. Ako ste si to ujednotili, alebo na základe čoho im to dopravné vyplácate.
sojciakova
01.04.08,06:50
U nás sa účtuje takto:Zástupca riaditeľky zozbiera údaje dochádzky žiakov a hodnotu lístka SAD obojsmernú. Na základe toho sa deťom vypláca cestovné. K pokladni si potom priložím zoznam žiakov s dochádzkou, ktoré sa posiela na KŠU. Lístky už nezbieram.Musí im to stačiť.
jana2323
01.04.08,09:43
Ďakujem sojciaková, financie za rok 2007 mám už vyčerpané a ešte k tomu vyplácaniu dopravného ja mám aj potvrdenie od SAD o výške žiackeho cestovného na jednotlivé trasy.:):):)
malalulu
01.04.08,09:59
My sme museli koncom roka vrátiť nedočerpadné dotácie na dopravné zriaďovateľovi (vyplácali sme ich okolo 22.12.07) on ich musel vrátiť do nejakého dátumu koncom roka KŠU, takže tento rok nám ich už nevrátili. Minulý rok som to urobila ako Sojciaková v prísp.5
sojciakova
01.04.08,10:52
My sme museli koncom roka vrátiť nedočerpadné dotácie na dopravné zriaďovateľovi (vyplácali sme ich okolo 22.12.07) on ich musel vrátiť do nejakého dátumu koncom roka KŠU, takže tento rok nám ich už nevrátili. Minulý rok som to urobila ako Sojciaková v prísp.5
Vôbec ich nemuseli vrátiť. Ja viem takto:Peniaze, ktoré prišli po termíne 1.10.2007 sa mohli čerpať do 31.3.2008. Zriaďovateľ mal tie peniaze na dopravné podržať a potom v novom roku vrátiť na Váš účet. Pri dopravnom to nevadí, ale ak Vám zostanú v budúcnosti nevyčerpané normatívne financie z prevádzky školy a zriaďovateľ ich chce poslať do štátneho rozpočtu nedovoľte mu to. Už sa k nim nikdy nedostanete!!!
ErikaVac
01.04.08,11:51
My sme preniesli normatívne financie z roku 2007 a prostriedky na dopravné žiakom do roku 2008 a krajský školský úrad nám to vytkol, že údajne sme jediná škola na Slovensku, ktorá preniesla normatívne financie a dopravné z predchádzajúceho roka do nasledujúceho. Peniaze prebehli na konci roka cez účet obce.
Katka 30
01.04.08,12:33
prosím vysvetlite mi niekto, kedy má škola preplácať žiakom cestovné,my nepreplácame, ani zriaďovateľ /obec/nám takýto pokyn nedal.ďakujem
uctovnicka
01.04.08,12:53
Škola má povinnosť preplácať cestovné žiakom, ak v rámci školského obvodu, ktorý má zriaďovateľ vytvorený mu dochádzajú žiaci z iných okolitých obcí v rámci uvedeného školského obvodu. Vtedy dá požiadavku na dopravné žiakom cez zriaďovateľa na KŠÚ v zmysle §8 ods.6 a7 zákona NR SR č. 596/2003 Z.z. a smernice č. 11/2005-R z 20.7.2005 a aSmernice č. 1/2007-R z 1.2.2007,ktorými sa určujú podmienky a postup úhrady cestovných nákladov na dopravu žiakov základnej školy.
Ak žiak nepredloží mesačný cestovný lístok, určia sa finančné prostriedky na dopravné žiaka ZŠ na 1 mesiac podľa čl.5 ods.4 písm.b Smernice ako súčin denných nákladov na dopravné a počtu dní prítomnosti žiaka v ZŠ. Je potrebné priložiť aj doklad dopravnej spoločnosti o výške mesačných alebo denných nákladov na dopravné žiaka do školy a späť.

Ešte pripomínam - komu prešli prostriedky na dopravné z minulého roka nezabudnite dať kód zdroja 1317(nevyčerpané prostriedky z r. 2007) FS 11/2007.
Katka 30
01.04.08,12:58
ďakujem za bleskovú odpoveď....podľa tohoto sa to našej školy netýka...už som si myslela,že som niečo prehliadla...
sojciakova
02.04.08,04:21
My sme preniesli normatívne financie z roku 2007 a prostriedky na dopravné žiakom do roku 2008 a krajský školský úrad nám to vytkol, že údajne sme jediná škola na Slovensku, ktorá preniesla normatívne financie a dopravné z predchádzajúceho roka do nasledujúceho. Peniaze prebehli na konci roka cez účet obce.
Tak to teda nie ste jediná škola na Slovensku. Nám kázal zriaďovateľ ,aby sme do konca roka minuli norm. financie.Obratom som volala na KŠÚ v Banskej Bystrici, kde mi jasne povedali, že môžeme preniesť normatívne financie, ale nesmú byť použité na mzdy a platy, len čisto na prevádzku.Načo by potom bola v správe o hospodárení škôl kolónka "z toho presun do roku 2008"?
Tie peniaze nám uľahčujú toto hluché obdobie bez financií, takže dúfam že aj na ďalej budeme môcť presúvať financie z roka na rok.
ErikaVac
02.04.08,06:57
Tak to teda nie ste jediná škola na Slovensku. Nám kázal zriaďovateľ ,aby sme do konca roka minuli norm. financie.Obratom som volala na KŠÚ v Banskej Bystrici, kde mi jasne povedali, že môžeme preniesť normatívne financie, ale nesmú byť použité na mzdy a platy, len čisto na prevádzku.Načo by potom bola v správe o hospodárení škôl kolónka "z toho presun do roku 2008"?
Tie peniaze nám uľahčujú toto hluché obdobie bez financií, takže dúfam že aj na ďalej budeme môcť presúvať financie z roka na rok.
Ja dúfam tiež. Veď nám to umožňuje aj zákon o rozpočtových pravidlách. Len mi nie je jasné, že z akého dôvodu sa tomuto presunu bráni aj zriaďovateľ aj KŠÚ. Žeby to bolo kvôli tomu, že potom majú o niečo viac práce?
blazonko
02.04.08,07:28
U nás sa účtuje takto:Zástupca riaditeľky zozbiera údaje dochádzky žiakov a hodnotu lístka SAD obojsmernú. Na základe toho sa deťom vypláca cestovné. K pokladni si potom priložím zoznam žiakov s dochádzkou, ktoré sa posiela na KŠU. Lístky už nezbieram.Musí im to stačiť.
Aha, takže stačí, ak budem rozlišovať to, ktorí žiaci používajú čipové karty a ktorí klasické preukážky. A tým čo cestujú autom, preplatím len vo výške čipovej karty. Samozrejme, všetko podľa dochádzky. Správne?
sojciakova
02.04.08,08:15
Ja ani netuším kto ako cestuje. Zaujíma ma len to, koľko dní do mesiaca bol v škole a podľa ceny SAD za deň vyplatím cestovné. Napríklad: Bol 20 dní v škole. Lístok stojí 14 Sk: 20x14= 280,- Sk.Môže prísť do školy aj peši, alebo na helikoptére:D stále mu vyplatím 280,- Sk. Ak pôjde peši, ušetrí, ak na helikoptére prerobí.
To máš ako s cestovným pre zamestnancov: môžu ísť vlasným autom, ale cestu im preplatíme len do hodnoty cestovného lístka SAD. Tak to totiž máme v smernici.
blazonko
02.04.08,11:08
Ďakujem.Ja to rozdeľovať budem, keďže ceny sú pre kartu aj preukážku rozlišné. Karta - max. výška žiackeho lístka platného pre karty, preukážky - pre preukážky a tým, čo chodia autom, akoby mal kartu. Všetko dám počtom dní čo bol v škole a basta.
kunkelovaa
15.04.08,01:32
Ahojte. Nevyčerpané prostriedky na dopravné žiakom z roku 2007 mi zriaďovateľ previedol späť na účet až v apríli. Čo s tým teraz keď mali byť minuté do konca marca?? Ja som účtovníctvo školy prebrala až od marca a predchodkyňa ma na nič takéto neupozornila. Dá sa s tým niečo robiť?? Poraďte, prosím.
judita1971
15.04.08,04:00
Jednalo sa o peniaze z roku 2007, keďže neboli použité do konca marca 2007, vráť ich obci, a obec ich je povinná vrátiť na Krajský školský úrad. Ja som z Košického kraja, obce dostali pokyny od tohto KŠÚ vrátiť ich do 5.apríla 2008.
uctovnicka
15.04.08,04:38
Myslím, že by to malo byť správne, len tam nezabudni dať kód 1317 (nakoľko sa jedná o nevyčerpané fin.prostriedky z roku 2007).
kunkelovaa
15.04.08,09:08
Jednalo sa o peniaze z roku 2007, keďže neboli použité do konca marca 2007, vráť ich obci, a obec ich je povinná vrátiť na Krajský školský úrad. Ja som z Košického kraja, obce dostali pokyny od tohto KŠÚ vrátiť ich do 5.apríla 2008.

Dnes som volala na KŠU do NR a vraj si mám tie peniaze na dopravné nechať a minúť ich v druhom štvrťroku. Tak sa vyznaj.
ErikaVac
15.04.08,09:26
Ahoj,
aj ja mám také usmernenie z KŠÚ NR. A máme vyčerpať všetky peniaze na dopravné v tomto kalendárnom roku, nič neprenášať do nasledujúceho. Som veľmi zvedavá ako to zvládnem na konci kalendárneho roka, keďže my máme vyše dvesto dochádzajúcich žiakov.
kunkelovaa
17.04.08,11:06
My sme preniesli normatívne financie z roku 2007 a prostriedky na dopravné žiakom do roku 2008 a krajský školský úrad nám to vytkol, že údajne sme jediná škola na Slovensku, ktorá preniesla normatívne financie a dopravné z predchádzajúceho roka do nasledujúceho. Peniaze prebehli na konci roka cez účet obce.

Akým spôsobom ste preniesli normatívne financie? Moja predchodkyňa ich v minulom roku zrejme len tak nechala na účte a tak mám začiatočný zostatok na 222 cca 5tis.Sk.
ErikaVac
18.04.08,05:26
Dobrý deň,

na konci roka 2007 sme previedli nevyčerpané normatívne aj nenormatívne finančné prostriedky na účet zriaďovateľa a on nám ich na začiatku kalendárneho roka 2008 poukázal späť na náš účet.
V čerpaní tieto prostriedky som označila kódom 1317 a vyčerpali sme ich najneskôr do 31.03.2008.
kunkelovaa
18.04.08,16:48
Moja predchodkyňa zostatok nenormatívnych previedla, ale normatívnych nie. Dokonca do prílohy č. 2 k Súhrnnej správe o hospod. uviedla, že boli všetky normatívne financie vyčerpané, hoci zostal zostatok na účte (banka strhla platbu z 28.12. až 2.1.) a ja neviem, čo s tým.
blazonko
30.04.08,06:48
Dopravné od tohto roka vyplácam takto: výška žiackeho lístka cez čip. kartu x 2 x počet dní prítomnosti žiaka v škole. Na toto spraviť mincovku je však zabijak. Preto by som chcela tieto peniaze vyplácať prevodom na účet rodiča. Máte s takýmto vyplácaním niekto skúsenosti? Ak áno, tak akým spôsobom to robíte? (keďže sa to nevyplatí oproti podpisu rodiča)
uctovnicka
05.05.08,04:12
My dopravné vyplácame žiakom na účty rodičov, ktoré sme si od nich vyžiadali. Iba v tých prípadoch, keď rodičia pokiaľ nepracujú,
(jedná sa o rodičov detí v hmotnej núdzi), nemajú účty - tým vyplácame dopravné cez pokladňu. Týchto prípadov je veľmi málo, nakoľko dnes majú účty takmer všetci. Peniaze sa snažíme vyplatiť najneskôr do 20.12., t.j. do vianočných prázdnin a zbytok nevyplatených fin. prostriedkov určených na dopravné vraciame hneď na KŠU prostredníctvom zriaďovateľa.
blazonko
05.05.08,05:28
Ďakujem uctovnicka.
asma
05.05.08,11:02
My vyplácame cestovné žiakom na účty rodičov, kto účet nemá, tak poštovou poukážkou. V hotovosti nevyplácame vôbec. Nevyčerpané prostriedky vrátime zriaďovateľovi, ktorý nám ich v novom roku pošle a tieto vyplatíme vyplatíme rodičom do konca marca nasl. roka.
blazonko
06.05.08,07:55
Vďaka za tip asma. Aké poukážky sa pri tom používajú?
asma
15.05.08,06:42
prepáč, nebola som na stránke porady, bola som na školení WINIBEU a potom sme boli v Paríži na 5 dní.
Na vyplácanie cestovného používam poštové poukážky typu H 2.
Takýto istý postup uplatňujem aj pri vyplácaní motivačného príspevku - teda na účty a poštovými poukážkami.
Maj sa
blazonko
15.05.08,07:23
Ďakujem.Už som si od rodičov vyžiadala čísla účtova a od ostatných adresy, takže to začnem robiť ako ty.
Ahoj
blazonko
16.05.08,11:34
Dakujem za tip... a kto uhrádza poštovné, ty, alebo rodičia?
asma
21.05.08,10:16
poštovné uhrádza škola
ErikaVac
27.10.08,07:43
Dobrý deň,
prosím poraďte mi ako mám vyriešiť podľa mňa dosť závažný problém. Pri vyplácaní cestovného som zistila, že za obdobie september až december 2007 mi triedna učiteľka predložila nesprávne podklady k vyplácaniu cestovného. Ja som cestovné vypočítala a vyplatila rodičom podľa predloženého podkladu. Lenže rodičom sa vyplatilo menej ako mali nárok. Ako škola sme, myslím si, povinní to doplatiť. Ale ja neviem z akých prostriedkov to vyplatiť a ako to doriešiť aby to bolo účtovne ale aj po právnej stránke správne, pretože sa jedná o vlaňajší kalendárny rok. Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
moska
28.10.08,05:36
Neviem o akú sume sa jedná, ale ja by som to riešila doplatkom z vlastných príjmov. Neviem či je to správne, ale pre istotu, aby som niečo nevyplatila zo štátnych peňazí čo sa nemá.
1gabika1
01.12.08,08:40
ahojte, chcela by som vás poprosiť, je možné nejakým spôsobom vyplácať cestovné žiakom aj mimo určeného školského obvodu??
sojciakova
01.12.08,10:21
ahojte, chcela by som vás poprosiť, je možné nejakým spôsobom vyplácať cestovné žiakom aj mimo určeného školského obvodu??
Dá sa to ak si to rodičia žiakov vybavia na svojom obecnom úrade. Stačí ak obec vo VZN zadá dve spádové oblasti a nahlási sa to na KSU. Ja som to však nikdy nepotrebovala takže neviem koľko je okolo toho vybavovačiek. Ale počula som to na jednom školení.
1gabika1
01.12.08,10:47
ďakujem pekne :-)
asma
01.12.08,12:43
mala som taky pripad ze v roku 2007 som vyplatila menej ako bola poziadavka na cestovne - resp. jednemu ziakovi som nevyplatila - v roku 2008 som poziadala zriadovateľa o dotaciu a on mi ju poslal - vyplatila som to v roku 2008 a do vyuctovania za január - jún 2008 som to uviedla ako doplatok z roku 2007
kunkelovaa
27.12.08,16:37
Ahojte. Zostalo mi nevyčerpané dopravné, odviedla som to zriaďovateľovi. Ako to zaúčtovať? Stačí zápis 357/222? Ďakujem.
asma
27.12.08,17:13
áno stačí to tak