danielv
20.03.08,13:05
Ešte než definitívne všetko uzavriem a vyberiem sa na zaslúženú dovolenku (samozrejme ešte minuloročnú), mal by som jednu otázku.

Hodnota dlhodobých pohľadávok sa má opravnou položkou diskontovať na súčasnú hodnotu. V Postupoch je po novom napísané "napríklad metódou efektívnej úrokovej miery", predtým sa nepísalo nič konkrétne.

Ja som uplatňoval diskontovanie na základe miery inflácie, keďže podľa môjho názoru tento postup vernejšie reflektuje súčasnú hodnotu budúcich peňazí. Vzhľadom na to, že Postupy hovoria len "napríklad", tak na tom nič nezmením ani teraz, aspoň zatiaľ.

Napriek tomu ma zaujíma, ako to počítate vy, keďže rozdiel môže byť nezanedbateľný, najmä pri 4- či 5-ročnej zostatkovej dobe splatnosti.
betka
20.03.08,22:15
Jednoduchúčko.

Neúročené pohľadávky oceňujem vzhľadom na časovú hodnotu peňazí, ich hodnotu vzhľadom od termínu splatnosti diskontujem pri použití platnej úrokovej miery na súčasnú hodnotu. stredné a dlhé pohľadávky potrebujem upraviť o nevymožiteľné pohľadávky.

Keďže pohľadávky oceňujem vzhľadom na časovú hodnotu peňazí. Rozdiel mi ovpyvňujú dva faktory a to: výnosnosť z investovania peňazí (doba viazania a dosahovaná miera výnosu) a miera infláciec (znehodnocovanie peňazí v čase).

ČHP- pri investičných rozhodnutiach, pri výpočte hodnoty CP, pri oceň M (pohľ), umorovanie dlhu ......
calawen
21.03.08,16:57
Nám audítori navrhli diskontnú sadzbu 5% - bezriziková sadzba
danielv
10.04.08,07:39
betka, calawen:

Ďakujem za Vaše názory, máte u mňa bodíky, aj keď trochu oneskorene, keďže som medzičasom míňal minuloročnú dovolenku...