Mickya
20.03.08,13:29
Prosím, ako mám zaúčtovať, ak zákazník nám uhradil zálohovú faktúru kradnutou platobnou kartou. K platbe bola vystavená vyúčtovacia faktúra (služba bola poskytnutá).
Banka nám dodatočne strhla peniaze.
Ako to prosím správne zaúčtovať?
odúčtovať faktúru a dať ako neuhradenú?
a strhnuté peniaze dať na 582/221 ?
Ďakujem
azla
20.03.08,13:23
Prosím, ako mám zaúčtovať, ak zákazník nám uhradil zálohovú faktúru kradnutou platobnou kartou. K platbe bola vystavená vyúčtovacia faktúra (služba bola poskytnutá).
Banka nám dodatočne strhla peniaze.
Ako to prosím správne zaúčtovať?
odúčtovať faktúru a dať ako neuhradenú?
a strhnuté peniaze dať na 582/221 ?
Ďakujem

Stav pred strhnutím platby bol taký, že pohľadávka na 311 bola vyrovnaná. Ak Vám banka strhla platbu, ktorá bola priradená k uhrade fa na účte 311, tak by som to odúčtovala 311/221. Ostane Vám visieť pohľadávka voči odberateľovi. Predpokladám, že máte nejaké doklady od banky k tomu odúčtovaniu. Tie tam priložte. Po odúčtovaní Vám ostane v účtovníctve pohľadávka voči odberateľovi. Tu účtovníctvo končí a začína vymáhanie pohľadávky. Dohodou, výzvou, právne....
Mickya
20.03.08,15:47
Stav pred strhnutím platby bol taký, že pohľadávka na 311 bola vyrovnaná. Ak Vám banka strhla platbu, ktorá bola priradená k uhrade fa na účte 311, tak by som to odúčtovala 311/221. Ostane Vám visieť pohľadávka voči odberateľovi. Predpokladám, že máte nejaké doklady od banky k tomu odúčtovaniu. Tie tam priložte. Po odúčtovaní Vám ostane v účtovníctve pohľadávka voči odberateľovi. Tu účtovníctvo končí a začína vymáhanie pohľadávky. Dohodou, výzvou, právne....
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
čiže ak mám pôvodné účtovanie:
úhrada zál. fa: 221/324
vystavená fa 311/602 + 343
zúčtovanie zálohy: 324/311

hm, tak neviem, či mi zas program nebude robiť problém to tak zaúčtovať :-( - 311/221.
je to malá suma - 450 Sk - platba bola vykonaná z Ameriky, čiže tie peniaze nikdy v živote neuvídm :-(
to nie je prvýkrát, čo nám takto uhradili.
--------------

tiež mám ešte jeden taký prípad, čo nám banka takto strhla sumu (nemám k tomu žiadny doklad, len strhnutú sumu :-( ), ale neviem za čo, čiže mám to problém aj zaúčtovať :-(
to tiež neviem čo s tým
......
viem, že je to asi veľká blbosť, ale nedá sa to nejako riešiť tak, že faktúru nechám uhradenú? a to strhnutie banky dám do N - manká a škody? + pripočítateľná položka k ZD?
Mickya
26.03.08,06:05
posúvam...
prosím, vie niekto?
mudroš
26.03.08,07:55
K tomu prvému prípadu.
myslím si, že Vám vlastne nebola zaplatená záloha, lebo nakoniec Vám tú platbu banka z účtu zobrala.
Tak ako ste vystavili faktúru na prijatú platbu (vrátane DPH), vystavil by som faktúru (dobropis) na to, že sa platba vrátila.
Inak by ste prišli o DPH a na to nie je dôvod, lebo zdaniteľné plnenie (platba) sa vrátila.

K druhému prípadu.
Ak Vám bolo strhnuté z účtu niečo neoprávnene, tak Vám vlastne vznikla pohľadávka (378/221).
Ak túto pohľadávku nebudete vymáhať, tak ju odpíšete (548/378). Bude to však nedaňový náklad.
Mickya
26.03.08,08:05
K tomu prvému prípadu.
myslím si, že Vám vlastne nebola zaplatená záloha, lebo nakoniec Vám tú platbu banka z účtu zobrala.
Tak ako ste vystavili faktúru na prijatú platbu (vrátane DPH), vystavil by som faktúru (dobropis) na to, že sa platba vrátila.
Inak by ste prišli o DPH a na to nie je dôvod, lebo zdaniteľné plnenie (platba) sa vrátila.

K druhému prípadu.
Ak Vám bolo strhnuté z účtu niečo neoprávnene, tak Vám vlastne vznikla pohľadávka (378/221).
Ak túto pohľadávku nebudete vymáhať, tak ju odpíšete (548/378). Bude to však nedaňový náklad.
ďakujem za odpovede.
prosím, a to môžem vystaviť dobropis, keďže som službu poskytla? banka nám strhla túto platbu až za nejaké 1-2 mesiace.
nemôžem to tiež účtovať na 548/378?
...lebo podľa mňa tiež boli strhnuté tie peniaze neoprávnene. Banka nám pri platbe typu cez CardPay pripisuje peniaze na účet až za 10 -14 dní. Keď sme sa pýtali, prečo tak neskoro, bolo nám povedané, že to majú čas na overenie.
a potom, hoci im poskytneme doklady - objednávku... atď aj tak nám strhávajú tieto peniaze, ak sú kradnutou kartou.
Ďakujem
mudroš
27.03.08,10:34
Asi tom to nepochopil správne. Mal som dojem, že to bolo za platbu na budúce zdaniteľné plnenie. Potom by sa vystavil dobropis.
Ak bola služba poskytnutá, nie je dôvod vystaviť dobropis.
Potom treba zaúčtovať pohľadávku, resp nechať pôvodnú pohľadávku. Ak by ste nepredpokladali úhradu, treba tvoriť k tejto pohľadávke opravnú položku, prípadne pohľadávku odpísať.
Daňovo by to bolo uznané iba v prípadoch vymenovaných zákonom o dani z príjmov.