Petosev
20.03.08,13:46
V Daňovom a účtovnom poradcovi podnikateľa č. 6-7/2008 som sa dozvedel, že v prípade, že ak posledná známa daň.povinnosť fyzickej osoby za rok 2007 bude vyššia ako 513.000,-Sk /čo je 100 násobok platného živ.minima/, nemá FO nárok pre účely preddavkov si uplatniť aktuálne platnú nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, t.j. pre rok 2008 je to 98.496,-Sk.

T. z., že ak napr.za rok 2007 si FO nebude môcť uplatniť plnú nezdan.časť základu dane na daňovníka 95.616,-Sk, ale napr. len 90% z tejto sumy, lebo mala vyšší základ dane ako 498.000,-Sk za rok 2007, tak ak ho mala vyšší ako 513.000,-Sk, bude platiť preddavky na rok 2008 bez zohľadnenia čo i len 1,-Sk nezdan.časti základu dane na daňovníka..

Zdá sa vám takýto výklad zákona korektný a najmä je to spravodlivé, ak by to aj bola pravda?


Dik za vaše názory a skúsenosti....
Zoltán Kovács
20.03.08,13:00
Zákon o dani z príjmov
§ 34
Platenie preddavkov na daň

(5) Poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je daň vypočítaná zo základu dane uvedeného v poslednom daňovom priznaní, zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň. Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.

Nevidím tam takéto obmedzenie.
Ester plus
20.03.08,13:04
No je to nespravodlivé voči tým ktorý viac zarábanjú. Ale keďže je tam odvolávka na § 11 ods.2 písm a) a nie b tak je to tak ako píšu v poradcovi.
valeriam
25.03.08,09:54
Prosím Vás, počítam správne preddavky za FO?
R.59 = 627088
- 98496 x 19% = 100.432,- preddavky na rok :4 = 25.108,-Sk štvrťročne.
Mám tam aj odpočítavať 6570,- Sk bonus a výšku predd.z riadku 98?
Koľko vlastne má byť ten preddavok?
ďakujem krásne
Ester plus
25.03.08,14:46
Prosím Vás, počítam správne preddavky za FO?
R.59 = 627088
- 98496 x 19% = 100.432,- preddavky na rok :4 = 25.108,-Sk štvrťročne.
Mám tam aj odpočítavať 6570,- Sk bonus a výšku predd.z riadku 98?
Koľko vlastne má byť ten preddavok?
ďakujem krásne

Keďže tvoj základ dane bol vyšší ako 100-násobok životného minima (pre rok 2008), takže pri výpočte preddavkov postupuješ následovne: 627088 x 19% = 119146 - DB 6570 - predd.z riadku 98.
Katija
25.03.08,17:01
Keďže tvoj základ dane bol vyšší ako 100-násobok životného minima (pre rok 2008), takže pri výpočte preddavkov postupuješ následovne: 627088 x 19% = 119146 - DB 6570 - predd.z riadku 98.
Nesuhlasím. Pri výpočte POSLEDNEJ ZNÁMEJ DAŇOVEJ POVINNOSTI sa od základu dane odpočita NČZD platná v daňovom období, na ktoré sa preddavky platia (v roku 2008 je to 98 496,- Sk) bez ohľadu na výšku daňového základu.
Tu si to môžeš naštudovať.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/predd0308.pdf

Výpočet za predpokladu, že v základe dane nie sú zahrnuté vyňaté príjmy (základy dane zo zahraničia) bude:
(627088-98496) x 0,19 = 100 432
Od tejto sumy sa odratáva riadok 86, 92, a 98 DPFO B a až výsledná suma je POSLEDNÁ ZNÁMA DAŇOVÁ POVINNOSŤ.
Ester plus
26.03.08,16:02
Podľa toho čo som si prečítla na stránke DÚ mi vyplýva, že do úvahy sa berie len skutočnosť či mal daňovník nárok na odpočet sumy nezdaniteľnej čiastky. Ale pri základe dane 627088 mal nárok len na alikvotnú časť, takže ten odpočet 98496 by som tam nedávala.
Ester plus
26.03.08,16:20
Ešte chcem doplniť citáciu z príspevku DÚ:
Pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti sa nezdaniteľná časť základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov (na daňovníka) uplatňuje v sume zodpovedajúcej 19,2 násobku sumy platného životného minima, t. j. v roku 2008 od začatia nového preddavkového obdobia (od 1.4.2008) v sume 98 496 Sk. Pri tomto výpočte sa berie do úvahy len skutočnosť, či daňovníkovi na základe podaného daňového priznania za rok 2007 vznikol nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane. Na skutočnú výšku základu dane sa v danom prípade neprihliada.

Keďže sa tam odvolávajú na § 11 ods 2 písm. a) tak ten hovorí, že ak je ZD nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19,2 násobku sumy platného živnotného minima. Čiže len ak je nižší a nie vyšší.
evina
26.03.08,16:46
Podľa toho čo som si prečítla na stránke DÚ mi vyplýva, že do úvahy sa berie len skutočnosť či mal daňovník nárok na odpočet sumy nezdaniteľnej čiastky. Ale pri základe dane 627088 mal nárok len na alikvotnú časť, takže ten odpočet 98496 by som tam nedávala.

Pre účely výpočtu preddavkov na rok 2008 počíta da§ňovník s celou NČ na rok 2008 bez ohľadu, či si ju v roku 2007 uplatňoval krátenú alebo vôbec nie.
Katija
26.03.08,16:54
Ešte chcem doplniť citáciu z príspevku DÚ:
Keďže sa tam odvolávajú na § 11 ods 2 písm. a) tak ten hovorí, že ak je ZD nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19,2 násobku sumy platného živnotného minima. Čiže len ak je nižší a nie vyšší.

Minulý rok o tomto bola živá diskusia. Názory boli protichodné a argumenty aj také, ako hovoríš ty.

Skončilo sa to ale takto:http://www.porada.sk/428569-post42.html (http://www.porada.sk/428569-post42.html)

Novela zákona 595/2003 Z.z. minulý rok síce bola. ale §11 ods.2 písm.a) a § 34 ods.5 sa nedzmenili. Nie je dôvod, aby sa zmenil výklad DR SR.
evina
26.03.08,16:58
Ešte chcem doplniť citáciu z príspevku DÚ:
Pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti sa nezdaniteľná časť základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov (na daňovníka) uplatňuje v sume zodpovedajúcej 19,2 násobku sumy platného životného minima, t. j. v roku 2008 od začatia nového preddavkového obdobia (od 1.4.2008) v sume 98 496 Sk. Pri tomto výpočte sa berie do úvahy len skutočnosť, či daňovníkovi na základe podaného daňového priznania za rok 2007 vznikol nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane. Na skutočnú výšku základu dane sa v danom prípade neprihliada.

Keďže sa tam odvolávajú na § 11 ods 2 písm. a) tak ten hovorí, že ak je ZD nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19,2 násobku sumy platného živnotného minima. Čiže len ak je nižší a nie vyšší.


Diskusie na túto tému boli na Porade už minulý rok Pôvodne som to chápala i ja takto, ale opak je pravdou:).
Daný výklad hovorí o uplatnení NČ podľa § 11 odst. 2 písmeno a/ ako takej a tá je pre rok 2008 98 486.
Dôležitá je aj veta, ktorú som hrubo vyznačila v Tvojom príspevku. , t.j. uvedená NČ sa uplatní v sume 98 496 /§ 11 odst. 2 písm. a/ a to bez ohľadu na výšku základe dane daňovníka za zdaňovacie obdobie 2007.
Dôležitá je definícia poslednej daňovej povinnosti v priloženom linku z DR.
Dôležitá vec, ktorá je pre rok 2007 zmenou, že pri výpočte preddavkov už nemôžeme aplikovať inú NČ /napr. na manželku/ aj napriek tomu, že v DP pre rok 2007 uplatňovaná bola.
Ester plus
27.03.08,09:48
Minulý rok som preddavky neriešia a tak mi diskusia ohľadom tejto témy unikla.
Takže som sa aspoň niečo nové dozvedela. Vďaka rýchlej reakcii poraďákov sa dotazovaná osoba nedostane do omylu.

PS:

Chcem len povedať že aj v roku 2008 sú príspevky v odborných časopisoch ohľadne preddavkov v tom zmysle že sa nezdaniteľná čiastka pri prekročení 100-násobku uplatniť nemôže.
evina
27.03.08,10:06
Minulý rok som preddavky neriešia a tak mi diskusia ohľadom tejto témy unikla.
Takže som sa aspoň niečo nové dozvedela. Vďaka rýchlej reakcii poraďákov sa dotazovaná osoba nedostane do omylu.

PS:

Chcem len povedať že aj v roku 2008 sú príspevky v odborných časopisoch ohľadne preddavkov v tom zmysle že sa nezdaniteľná čiastka pri prekročení 100-násobku uplatniť nemôže.

Ako v ktorých, aby sme im nekrivdili paušálne...
valeriam
28.03.08,04:17
Ďakujem všetkým!
Petosev
28.03.08,05:33
Som rád, že sa k tomuto príspevku rozvinula táto plodná diskusia. Ja osobne výklad zákona tiež jednoznačne rozumiem v zmysle, že bez ohľadu na výšku základu dane, si môže FO uplatniť pri výpočte poslednej známej daňove povinnosti celú NČ ZD. Ale pri detailnom rozobratí textu podľa § 11, ods. 2, písm. a), verím, že existujú osoby, ktoré by tento text vyložili v zmysle, že pokiaľ má daňovník vyšší základ dane ako 100x živ.minima, nemôže si uplatniť ani 1Sk NČ ZD...
Je to o sile argumentov...
Ďakujem za vaše príspevky.
glorka
18.06.08,09:18
Diskusie na túto tému boli na Porade už minulý rok Pôvodne som to chápala i ja takto, ale opak je pravdou:).
Daný výklad hovorí o uplatnení NČ podľa § 11 odst. 2 písmeno a/ ako takej a tá je pre rok 2008 98 486.
Dôležitá je aj veta, ktorú som hrubo vyznačila v Tvojom príspevku. , t.j. uvedená NČ sa uplatní v sume 98 496 /§ 11 odst. 2 písm. a/ a to bez ohľadu na výšku základe dane daňovníka za zdaňovacie obdobie 2007.
Dôležitá je definícia poslednej daňovej povinnosti v priloženom linku z DR.
Dôležitá vec, ktorá je pre rok 2007 zmenou, že pri výpočte preddavkov už nemôžeme aplikovať inú NČ /napr. na manželku/ aj napriek tomu, že v DP pre rok 2007 uplatňovaná bola.

Keďže sa táto otázka týka aj mňa, teda ZD je vyšší ako 513 000,- Sk, bola som otázku preddavkov na r. 2008 prekonzultovať na DÚ.
Keďže mi v DP za rok 2007 vznikol nárok na nezdaniteľnú časť v alikvotnej čiastke, v roku 2008 pri výpočte preddavkov uplatním nezdan. časť ZD v sume 19,2 násobok sumy platného životného minima t. j. v plnej výške 98 496,- Sk, na skutočnú výšku ZD sa v danom prípade neprihliada. Takýto názor je zverejnený v stanovisku DRSR zo dňa 14.3.2008 "Platenie preddavkov na daň FO - najčastejšie otázky.
Vlasta Č.
18.06.08,10:41
Mám takýto dotaz:

V období od 1.1.2008 do 31.3.2008 sme platili mesačné preddavky 121.826,- Sk / z daň priznania za rok 2006/.
Od 1.4.2008 do 31.12.2008 nám z daň priznania za rok 2007 vyšli platiť 4-ročné preddavky v sume 107.793,- Sk.
Podľa § 34 ods. 5 zákona o DzP by sme si mohli započítať preddavky za 1-3/2008 na preddavky 4-12/2008.

Podľa mojich výpočtov by sme mali po zápočte zaplatiť preddavky až v 4.Q.2008 a to v sume 65.694,- Sk a potom ešte v I.Q.2009 sumu 107.793,- Sk.
Problém mám v tom, že po konzultácii s našou správkyňou dane si nemôžeme urobiť takýto zápočet, lebo ju program v počítači nepustí a bude nás vyhadzovať na sankcionovanie ako keby sme neplatili predpísané preddavky.
Máme vraj platiť tak ako nám to vyšlo z daň. priznania za rok 2007.
To nám však zrejme bude musieť DÚ vracať preplatok na dani. /Za minulý rok nám vrátili 654.336,- Sk./
Rozmýšľam, či to nie je nejaká habaďúra zo strany DÚ na kontrolu, alebo čo...


Čo s tým. Vopred vďaka.
ego.mc
18.06.08,10:51
Požiadajte písomne o započítanie, prípadne o vrátenie rozdielu preddavkov.
Program v počítači DÚ nemá žiadnu oporu v zákone :D a vás nemusí zaujímať.
Vlasta Č.
18.06.08,11:07
Jasné, § 42 ods.9 zák. o DzP. Vďaka!!!
Vlasta Č.
18.06.08,11:55
Jasné, § 42 ods.9 zák. o DzP. Vďaka!!!


Blbosť! Veď § 42 ods. 9 patrí do oddielu pre právnické osoby.

My sme fyzická osoba a pre nás platí § 34 ods. 5.

Mení sa na tom niečo???
evina
18.06.08,12:09
Jasné, § 42 ods.9 zák. o DzP. Vďaka!!!


Blbosť! Veď § 42 ods. 9 patrí do oddielu pre právnické osoby.

My sme fyzická osoba a pre nás platí § 34 ods. 5.

Mení sa na tom niečo???

K začiatku preddavkového obdobia Vám vznikol preplatok, ktorý ste v zmysle spomínaného § 34 odst. 5 mohli požiadať písomne vrátiť, alebo " sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene "
Treba poučiť asi správkyňu dane, že tu sa postupuje ďalej podľa § 63 zákona o správe daní a poplatkov:


§ 63 Daňové preplatky a úrok
1/ Daňový preplatok (ďalej len "preplatok") je suma platby, ktorá prevyšuje splatnú daň.
2/ Preplatok sa použije na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu prípadného daňového nedoplatku. O prevedení preplatku na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu daňového nedoplatku sa daňový dlžník vyrozumie. Za deň úhrady tohto daňového nedoplatku sa považuje deň, ktorý nasleduje po dni vzniku preplatku.

mala by poznať i §58 tohto zákona
5/ Prijatá platba na daň sa použije na úhradu v tomto poradí: a) peňažné plnenie uložené rozhodnutím, exekučné náklady a hotové výdavky,
b) bežné platby daní vrátane preddavkov na daň,
c) vyrubená daň alebo vyrubený rozdiel dane,
d) najstaršie daňové nedoplatky okrem úroku, pokuty a sankčného úroku, ktoré boli vyrubené alebo uložené po 1. januári 2004,
e) úrok,
f) pokuta,
g) sankčný úrok.

Nakoľko Vám oznámila pre mňa nepochopiteľnú vec a a aby ste sa vyvarovali prípadných problémov v budúcnosti napísala by som na DÚ Oznámenie, že Vám vznikol pri platení preddavkov preplatok v sume....... a ten ponechávate v zmysle §63 na zaplatenie preddavkov za ii.-IV. kvartál a rozpíšte tam jednotlivé sumy :):)
ego.mc
18.06.08,12:36
Jasné, § 42 ods.9 zák. o DzP. Vďaka!!!


Blbosť! Veď § 42 ods. 9 patrí do oddielu pre právnické osoby.

My sme fyzická osoba a pre nás platí § 34 ods. 5.

Mení sa na tom niečo???

Nemení.§ 34:
(5) ...Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.
Rozalka
25.01.09,18:32
K výpočtu preddavkov na rok 2009 z poslednej známej daňovej povinnosti - teda z priznania za rok 2008
je na DR SR uverejnené:

EURO a DAŇ Z PRÍJMOV FYZICKEJ OSOBY

Preddavky na daň z príjmov fyzickej osoby platené v preddavkovom období od 1.4.2009 do 31.3.2010 (za predpokladu, že daňovníkovi nebola predĺžená lehota na podanie daňového priznania za rok 2008)
Daňovník dane z príjmov fyzickej osoby bude platiť preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia (od 1.4.2009 do 31.3.2010), ak jeho posledná známa daňová povinnosť z podaného daňového priznania za rok 2008 presiahla 1 659,70 € (50 000 Sk).
Preddavky platené v priebehu tohto preddavkového obdobia, si daňovník vypočíta
zo základu dane uvedeného v daňovom priznaní za rok 2008 v slovenských korunách, ktorý prepočíta konverzným kurzom na eurá a zaokrúhli na najbližší eurocent nadol,t.j. na dve
desatinné miesta nadol (v prospech daňovníka).
Základ dane
zníži o nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka ustanovenú na rok
2009 v eurách, ak daňovníkovi na túto nezdaniteľnú časť základu dane vzniká nárok.
Zo základu dane vypočíta daň v eurách, ktorú zníži
- o zápočet dane zaplatenej v zahraničí,
- o daňový bonus za rok 2008
- a o daň vybranú zrážkou, uvedené v daňovom priznaní v slovenských korunách, ktoré prepočíta konverzným kurzom na eurá a zaokrúhli na najbližší eurocent nahor, t.j. na dve desatinné miesta nahor (v prospech daňovníka).

Z takto vypočítanej poslednej známej daňovej povinnosti v eurách bude daňovník platiť štvrťročné alebo mesačné preddavky na daň.
Daňovník dane z príjmov fyzickej osoby, ktorého posledná známa daňová povinnosť
presiahla 1 659,70 € (50 000 Sk) a nepresiahla 16 596,96 € (500 000 Sk) platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie.
Daňovník dane z príjmov fyzickej osoby, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 16 596,96 € (500 000 Sk) platí mesačné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie.

Zatiaľ som sa nedopátrala, či
- daň vypočítaná v € ... sa zaokrúhľuje (na centy dole)
- sumy, ktoré znižujú predpokladanú daň (daň zaplatenú v zahraničí, daňový bonus za rok 2008 a daň vybraná zrážkou) sa majú zaokrúhliť NAHOR "en bloc" alebo každá samostatne.

Podľa príkladu v danom dokumente aj vypočítaná daň sa zaokrúhli dole a každá vymenovaná suma nahor samostatne, ale z toho materiálu
to tak celkom nevyplýva.
Už ste sa nad tým zamýšľali?