Magda
20.03.08,14:57
Prajem pekný deň, SZČO od 1.5.2008 bude prijmať zamestnancov a zároveň aj on chce byť zamestanec vo svojej firme. Ako to bude z odvodmi, to znamená, že SZČO zo svojej mzdy bude odvázdať - 19% daň, odvody do ZP a SP, teraz je prihlásený do ZP a SP ako SZČO, potom ako bude zamestnanec.Ako SZČO sa odhlási a prihlási sa ako zamestnanec. Aký je termín na prihlásenie zamestnancov do poisťovní je tento termín do ôsmich dní alebo ešte pred nástupom t.j. pred 1.5.2008? Ďakujem sa odpoveď.
javorkovaj
20.03.08,14:26
Co sa tyka prihlasena a odhlasenia do socialky, prihlasenie je aspon jeden den pred dnom nastupu, pri vystupe odhlasujete zamestnanca najneskor v ten den.
Co sa tyka zdravotnych, tam je tych osem dni na nahlasenie zmeny platitela poistneho.
Ester plus
20.03.08,14:40
SZČO nemôže byť zamestnancom vo vlastnej firme. Pokiaľ ide o odhlasovanie zamestnancov zo SP tak najneskôr deň po skončení prac.pomeru.
Magda
20.03.08,15:09
SZČO môže si mesačne vyplácať určitú odmenu,bude to ako výber z pokladne? Pmôžte mi prosím ako na to? Musí z tejto odmeny odvádzať mesačne daň? Ďakujem
veronikasad
20.03.08,15:11
SZČO môže si mesačne vyplácať určitú odmenu,bude to ako výber z pokladne? Pmôžte mi prosím ako na to? Musí z tejto odmeny odvádzať mesačne daň? Ďakujem
SZČO si nemôže z pokladne vyplácať odmenu, ktorú chce zahrnúť do daňových výdavkov - výdaj je osobnou potrebou podnikateľa, z ktorého neodvádza žiadnu daň.

---------
Veronika
Ester plus
21.03.08,06:55
SZČO keďže nemá mzdu (nepovažuje sa za zamestnanca), tak neplatí mesačné preddavky na daň z príjmu zo závislej činnosti (t.j. mzdy) ale túto daň si vyráta až podaním DP za celý rok. Ak bude mať kladný základ dane t.j. zdraniteľné príjmy budú vyššie ako odpočítateľné výdavky a po uplanení nezdaniteľných častí základu dane na daňovníka, prípadne daňový bonus atď bude kladné číslo, tak istú daň z príjmu FO zaplatí ale len raz ročne do 31.3.
abel
21.03.08,07:30
SZČO môže si mesačne vyplácať určitú odmenu,bude to ako výber z pokladne? Pmôžte mi prosím ako na to? Musí z tejto odmeny odvádzať mesačne daň? Ďakujem
Samozrejme, že si môže "vyplácať odmenu" veď predsa z niečoho žiť musí. Sú to jeho zarobené peniaze, ktoré ale na rozdiel od zamestnancov zdaňuje raz ročne.
Toto "vyplácanie odmeny" ( páči sa mi to pomenovanie) ale nie je výdavok ovplyvňujúci základ dane.