jued
24.03.05,11:03
Ahojte poraďáci !

Chcem sa Vás opýtať, ako by ste postupovali v nasledovnom prípade. Dňa 16.12.2004 sme kúpili zemný stroj v hodnote 1.984.134,10 Sk . Tento stroj je obstaraný na základe riadnej kúpnej zmluvy, nie je to leasing , ale časť kúpnej zmluvy splácame v pravidelných splátkach. Keď ho zaradím do HIM tak program mi vypočíta celoročný odpis. Môžem si uplatniť do nákladov tento celoročný odpis, alebo by som si mala uplatniť iba odpis za mesiac december ? Za pomoc Vám ďakujem.
Zita5
24.03.05,10:18
Akým softom pracuješ . Pokiaľ máš Alfu , tak odpisy Ti vypočíta dňom zaradenia IM a tým aj príslušné odpisy .
jued
24.03.05,10:20
Pracujem s programom MRP - DOS, a ten mi vypočíta iba celoročné odpisy.
Heleč
24.03.05,10:33
Ano MRP je blb. On to počíta zle a ani nekontroluje neuplatnené odpisy a podobne. Ale v MRP radia dokúpiť si "majetok" a tam, že vraj to už zapracovali.
Prepočítaj ten odpis na mesiace a uplatníš len december ak bol celý mesiac stroj váš.
marianna
24.03.05,10:34
Jued, čiastočne odpisy sa uplatnňujú iba pri finančnom prenájme, a ty vravíš že to nieje leasing, takže asi máš faktúru na celú cenu stroja. Potom si uplataníš celoročný odpis.
Zita5
24.03.05,10:34
Ano MRP je blb. On to počíta zle a ani nekontroluje neuplatnené odpisy a podobne. Ale v MRP radia dokúpiť si "majetok" a tam, že vraj to už zapracovali.
Prepočítaj ten odpis na mesiace a uplatníš len december ak bol celý mesiac stroj váš.

Súhlasím s Heleč .
jued
24.03.05,10:37
Ďakujem za odpoveď, takže keď som ten stroj nadobudla až 06.12.2004, tak by som si nemala odpis uplatniť ani za december ?
marianna
24.03.05,10:41
Pokiaľ si ho zaradila do užívania do 31.12.2004 tak si uplatníš odpis už za rok 2004.
Ivenka
24.03.05,10:57
Poprosím niekoho o radu z opačnej strany.
Mala som stroj v majetku k 31.3.04 potom som ho predala. Niekde som čítala,, že podľa nového zákona o DP si môžem uplatniť odpisy za 3 mesiace.
Vďaka za radu.
Zuziana
27.03.05,08:20
Daňové odpisy si uplatňuješ celoročné k 31.12. Buď stroj máš, alebo nemáš. Ak si ho nakúpila v decembri a aj zaradila do úžívania tak odpisuješ. Prekážkou nie je ani to, že sú tam dohodnuté splátky. Nie je to leasing. Pri predaji si účtuješ do nákladov zostatkovú cenu.
anto
27.03.05,08:31
Tú je potrebné pozrieť sa na zákon o účtovníctve .: účtovná jednotka účtuje o skutočnostiach tak ako nastali a majú odrážať skutočný stav.

Preto je potrebné aby odpisy boli zaúčtované nasledovne.:

daňové odpisy - zákon o daniach nepozná časové rozlíšenie odpisov, ak je stroj zaradený k 31,12,2004 do užívania, tak sa odpisuje celou sumou podľa zákona o daniach, buď zrýchleným spôsobom, alebo rovnomerne,

účtovné odpisy - odvolávam sa na školenie, tie sa účtujú mesačne, t.j. ak bol stroj zaradený v decembri, tak účtujeme 1/12 odpisov. Pozor na zaradenie stroja do skupiny. Dodávateľ stroja by mal dodať s dokumentáciou resp. s faktúrou aj kód produkcie stroja a podľa toho ho možno zaradiť.

Rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi je položka, ktorá ovplyvňuje daňovú povinnosť v nasledujúcich obdobiach a jedná sa o tzv. odloženú daň, ktorú ste povinná vypočítať, zaúčtovať a uviesť v daňovom priznaní. Tiež ovplyvňuje základ dane a je pripočítaľnou(odpočítateľnou) položkou k základu dane.
Evanka
27.03.05,08:35
Daňové odpisy si uplatňuješ celoročné k 31.12. Buď stroj máš, alebo nemáš. Ak si ho nakúpila v decembri a aj zaradila do úžívania tak odpisuješ. Prekážkou nie je ani to, že sú tam dohodnuté splátky. Nie je to leasing. Pri predaji si účtuješ do nákladov zostatkovú cenu.Suhlasim s nazorom baranovicovej
andrej_rv
27.03.05,12:10
Ahojte poraďáci !

Chcem sa Vás opýtať, ako by ste postupovali v nasledovnom prípade. Dňa 16.12.2004 sme kúpili zemný stroj v hodnote 1.984.134,10 Sk . Tento stroj je obstaraný na základe riadnej kúpnej zmluvy, nie je to leasing , ale časť kúpnej zmluvy splácame v pravidelných splátkach. Keď ho zaradím do HIM tak program mi vypočíta celoročný odpis. Môžem si uplatniť do nákladov tento celoročný odpis, alebo by som si mala uplatniť iba odpis za mesiac december ? Za pomoc Vám ďakujem.Nenapísal si podstatnú vec, účtuješ v JÚ alebo PÚ ? Zrejme v JÚ, preto ti MRP ani nepočíta mesačný odpis - vtedy postupuješ podľa príspevku 10 - Baranovičová (len ročný daňový odpis), ak v PÚ - príspevok 11 - Anto (daňový ročný, účtovný mesačný).
kalkulantka
27.03.05,21:55
poradte prosim,neviem pridat svoju otazku do porady.Učtujem v JU.HIM zakupeny na leasing. Akont.+splatka rozpočítaná na 36 mesiacov-to je splátka v hotovosti a zároven aj odpis. Na ostatné mesiace chodí fa. Tá je účtovaná do prev. réžie okrem dph.Je to správne.
Yvvetta
28.03.05,05:09
Kalkulantka : Skús si dať vyhľadať slovo leasing ( lízing ). Je tu kopec tém o tom. V leasingu nie som odborník, nechcem ťa pomýliť.
ingi
28.03.05,05:26
Rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi je položka, ktorá ovplyvňuje daňovú povinnosť v nasledujúcich obdobiach a jedná sa o tzv. odloženú daň, ktorú ste povinná vypočítať, zaúčtovať a uviesť v daňovom priznaní. Tiež ovplyvňuje základ dane a je pripočítaľnou(odpočítateľnou) položkou k základu dane.
Anto, veľmi pekne si to rozpísal, len aby sme nevyplašili ostatných, v podvojnom účtovníctve majú o odloženej dani povinnosť účtovať iba ÚJ s povinnosťou auditu.
Rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi je tak ako píšeš, pripočítateľnou položkou k ZD a uvádza sa v daňovom priznaní buď v riadku 150, alebo 250 (nemám pri sebe DP PO, takže ma opravte v riadkoch prosím, ak si ich dobre nepamätám).
Zuzka
28.03.05,08:23
Pamätáš si ich dobre :)
Mikolajova
18.08.06,11:15
Ahojte, vychádza mi ročný odpis 17222,- DO. Chcem si zaúčtovať práve mesačné účtovné odpisy ale nieviem ako to zaokrúhliť, aby som sa na konci roka dopracovala k 17222,- sk. Neporadíte ako to mesačne zaúčtovať?
Manual
18.08.06,11:48
Ahojte, vychádza mi ročný odpis 17222,- DO. Chcem si zaúčtovať práve mesačné účtovné odpisy ale nieviem ako to zaokrúhliť, aby som sa na konci roka dopracovala k 17222,- sk. Neporadíte ako to mesačne zaúčtovať?
Ja to zaúčtovávam tak, že 11 x je rovnaká suma a 1x je suma ten zvyšok. Tak to počíta aj Omega. U teba by to bolo 11 x 1435 = 15785 a 1x 1437 to je spolu 17222.
Pekný deň...:)