tama
20.03.08,21:43
Ahojte poraďáci,
asi sa Vám bude zdať táto otázka úplne blbá, ale keď ja už som si neni pri DP ničím istá. Chcem sa len opýtať: podnikateľ prevádzkuje bufet a má registračnú pokladňu. Nie je platcom DPH. Vykazuje mu v peňažnom denníku mínusový zostatok. Má však vystavené 3 faktúry za služby, teda, keď nahodím inkaso faktúr, tak sa mínusové zostatky vyrovnajú.
Vlastne si chcem len overiť, či nevadí, keď ten skutočný nákup tovaru do bufetu je väčší ako ten príjem do registračnej pokladne.
Ďakujem
Dana K.
20.03.08,20:49
Ahojte poraďáci,
asi sa Vám bude zdať táto otázka úplne blbá, ale keď ja už som si neni pri DP ničím istá. Chcem sa len opýtať: podnikateľ prevádzkuje bufet a má registračnú pokladňu. Nie je platcom DPH. Vykazuje mu v peňažnom denníku mínusový zostatok. Má však vystavené 3 faktúry za služby, teda, keď nahodím inkaso faktúr, tak sa mínusové zostatky vyrovnajú.
Vlastne si chcem len overiť, či nevadí, keď ten skutočný nákup tovaru do bufetu je väčší ako ten príjem do registračnej pokladne.
Ďakujem


Veď podnikateľ má okrem tržby aj iné príjmy. Ako píšeš - aj úhrada faktúr, vlastný vklad podnikateľa, príjem z BÚ...;) Takže nákup tovaru môže byť väčší ako príjem z RP, veď určite ostali aj nejaké zásoby
tetrisss
20.03.08,20:55
Domnievam sa, ze v tomto pripade su faktury iba vystavene a nie uhradene a teda zostatky minusove v pokladni su skutocne a to by nemalo byt, ako mohol zaplatit faktury, ak nema v pokladni peniaze?Mal by to riesit vkladom podnikatela, podla mna.
ondrejvla
20.03.08,20:59
Domnievam sa, ze v tomto pripade su faktury iba vystavene a nie uhradene a teda zostatky minusove v pokladni su skutocne a to by nemalo byt, ako mohol zaplatit faktury, ak nema v pokladni peniaze?Mal by to riesit vkladom podnikatela, podla mna.

Určite riešiť vkladom podnikateľa, predsa nemohol platiť z ničoho. Alebo platil z účtu a nie je to správne zaúčtované?
Dana K.
20.03.08,21:07
Ja som otázku pochopila tak, že podnikateľ má tržby v hotovosti a úhrady ním vystavených faktúr. Ak sa zaúčtujú tržby,aj úhrady, tak zostatok v pokladni je kladný.
Otázka bola, či nevadí, že príjmy v ERP sú nižšie ako nákup tovaru.

Alebo som to zle prečítala :confused:
Zita5
21.03.08,06:17
Súhlasím s Vlastou , že treba mínusový zostatok pokladne riešiť podnikateľským vkladom .
Ak bola cez pokladňu prijatá úhrada za pohľadávky a táto vyriešila alebo vyrovnala mínusový zostatok pokladne , tak je to v poriadku . Ale ak sú dni , kde sa javí mínus v pokladni , treba zaúčtovať v ten deň podnikateľský vklad .