apo
20.03.08,22:25
Zákon o DPH definuje obrat.

§4
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

Táto definícia sa podľa mňa hodí na určenie povinnosti registrovať sa na platiteľa dane.

Moja otázka.
Ak štvrťročný platca dane príjme zálohy na poskytnutie služby, alebo dodanie tovaru povedzme za 11 miliónov Sk bez DPH. Má povinnosť stať sa mesačným platcom dane?

Klient prešvihol 10 miliónov, ale ak by sa prijatá záloha nezahrnula do obratu mohol by ostať štvrťročným platcom. Podanie DPH za január sme už prešvihli.

Ďakujem.

apo
betka
20.03.08,21:40
Zákon o DPH definuje obrat.



Moja otázka.
Ak štvrťročný platca dane príjme zálohy na poskytnutie služby, alebo dodanie tovaru povedzme za 11 miliónov Sk bez DPH. Má povinnosť stať sa mesačným platcom dane?

apo

Prijatím zálohy som povinná vystaviť FA, a to, že som vystavila Fa, už som prekročila obrat. Nejde o príležitosť. splnila som obrat 10 mil. Sk a stávam sa mesačným platiteľom.
apo
13.04.08,10:51
Súhlasím, len som skúšal či niekto nemá skúsenosť, že zálohou by sa to dalo obísť. Nedá sa a v marci sme podali DPH za 01 aj 02, dá sa to rozdýchať.

apo