Milanmsk
24.03.05,12:41
Potrebujem poradiť v JÚ (neplátca DPH). Manželka si minulý rok v rodinnom dome vyčlenila priestory pre BISTRO. Ako môže odpisovať náklady na úpravu priestorov (Soc. zariadenie, kúrenie, ďaľšie náklady na úpravu priestorov), ak dom nie je v majetku jej firmy.

Používa svoj mobil (nie je na FO-podnikateľ) aj pre podnikateľské účely. Môže si časť nákladov na mobil zahrnúť do nákladov firmy? Ak áno, v akej %-uálnej čiastke, alebo ako postupovať pri výpočte telefónnych poplatkov do nákladov firmy? Ďakujem za každú radu.
Manual
24.03.05,18:12
Potrebujem poradiť v JÚ (neplátca DPH). Manželka si minulý rok v rodinnom dome vyčlenila priestory pre BISTRO. Ako môže odpisovať náklady na úpravu priestorov (Soc. zariadenie, kúrenie, ďaľšie náklady na úpravu priestorov), ak dom nie je v majetku jej firmy.

Používa svoj mobil (nie je na FO-podnikateľ) aj pre podnikateľské účely. Môže si časť nákladov na mobil zahrnúť do nákladov firmy? Ak áno, v akej %-uálnej čiastke, alebo ako postupovať pri výpočte telefónnych poplatkov do nákladov firmy? Ďakujem za každú radu.Podla mňa, by bolo vhodné najprv tieto priestory vyčleniť z bytového fondu alebo ako sa im "nadáva", pretože tieto priestory obec aj inak zdaňuje. Ja by som náklady na úpravu priestorov dal priamo do nákladov, pretože keby si to chcel odpisovať to by musela byť rekonštrukcia, mať na to plány a celý rad potvrdení. Ak to máš ako rekonštrukciu, tak potom do nákladov vo forme odpisov.
Čo sa týka kúrenia, elektriky, vody asi by sa to dalo aj percentom. Vieš akú spotrebu si mal doteraz / r. 2002,03,04/na celý RD. Ak teraz stúpne, rozdiel by šiel na bistro. Poznám podnikatela čo má namontované zvlášť plynomer, vodomer, elektromer a to je potom vždy jasný náklad.
To je môj skromný názor, možno niekto má iný.
Pekný večer...
Milanmsk
24.03.05,18:30
Ďakujem za radu. Tiež sa mi ako najschodnejšie riešenie zdá vyčleniť priestory do majetku firmy, ale nerád by som podstupoval riziko, že by sme mohli o dom prísť. Náklady na úpravu nedáme do odpisov.
M0NIKA
24.03.05,18:59
Ďakujem za radu. Tiež sa mi ako najschodnejšie riešenie zdá vyčleniť priestory do majetku firmy, ale nerád by som podstupoval riziko, že by sme mohli o dom prísť. Náklady na úpravu nedáme do odpisov.SZČO ručí aj tak celým svojím majetkom, nie len "firemným"....
ak si takto myslel to: že by sme mohli o dom prísť...
andrej_rv
24.03.05,19:33
Pokiaľ je celková hodnota úprav vyššia ako 30 tis. Sk, tak Ti to pri kontrole z priamych daňových výdavkov tamer určite vyhodia. Predmetné äpravy (zmena účelu, rekonštrukcia) spadajú jednoznačne pod § 29 ods. 1 - technické zhodnotenie, ktoré sa musí odpisovať. Čo sa týka dokladovania nákladov, najlepšie je zabezpečiť samostatné meranie. Ak nie, odlož si aspoň doterajšie faktúry za dodávky energií a vody (je na nich uvedená aj spotreba vo fyz. jednotkách), rozdiel v spotrebe v nasledujúcich rokoch uznajú do nákladov spravidla bez probkémov.
Milanmsk
24.03.05,20:14
Ďakujem za rady, bude v rodine pokoj. Hádam argumenty ďaľších odborníkov budú stačiť ako dôkaz.
ondrejvla
24.03.05,20:31
Ja mám tiež v rodinnom dome kanceláriu, robila som úpravy ale nedala som si nič do nákladov, práve z toho dôvodu, že som nechcela vyňať časť domu z bytového fondu, platiť zvlášť a viac al.energiu, takže pracujem v teple za rodinné peniažky, svietim detto, počítače, telefón, internet taktiež. Len PC a zariadenie kancelárie som si dala do nákladov. Ak človek nechce mať problémy, tak to radšej rieši v prospech platov daňových pracovníkov!
andrej_rv
24.03.05,20:38
Iste je to z hľadiska opatrnosti lepšie, ja si tiež do nákladov mimo internetu nedávam nič , ale zase v bistre je asi tých sprievodných nákladov oveľa viac ako v domácej kancelárii.
kukučka
24.03.05,20:57
K telefonu: je tu samostatná téma MOBIL

Ku kancelárii v dome: nemusí vždy platiť priama úmera nárastu nákladov pred a po začatí podnikania. To isté platí aj o účtoch za telefón. Mohol sa zmeniť aj počet osôb v dome atď - plus všelijaké iné okolnosti. Hlavne aby boli tie náklady primerané a vedeli ste ich obhájiť. A tfuj tfuj - nech sa darí!
ondrejvla
24.03.05,21:08
K telefonu: je tu samostatná téma MOBIL

Ku kancelárii v dome: nemusí vždy platiť priama úmera nárastu nákladov pred a po začatí podnikania. To isté platí aj o účtoch za telefón. Mohol sa zmeniť aj počet osôb v dome atď - plus všelijaké iné okolnosti. Hlavne aby boli tie náklady primerané a vedeli ste ich obhájiť. A tfuj tfuj - nech sa darí!
Samozrejme, mobil si dať na firmu, taktiež kompletné zariadenie bistra, a čo sa dá v roumnej a akceptovateľnej výške tam tiež zaradiť!
A keď bude problém, je tu na Porade skupinka ľudí ochotných poradiť a pomôcť.
Prajem úspešné zahájenie podnikania! A nezabudnite ! - prvý zákazník sa privíta kalíštekom, aby ste mohli každý deň obslúžiť toľkých aby sa z toho dalo žiť.