Lenka1979
21.03.08,15:07
Dobrý deň na porade,
chcem sa opýtať, mám známeho, ktorý má na živnostenskom liste následovné druhy živností:-piliarska výroby
-výroba výrobkov z dreva
-zámočníctvo
-zváračské práce
-obsluha vysokozdvižných vozíkov
V roku 2006 som mu robila "paušál" lebo fakturoval len zámočnícke práce,
v roku 2007 fakturuje -"práce v piliarskej výrobe", "zváračské a zámočnícke práce", "obsluha cudzích motor.vozidiel"- teraz neviem, či mu môžem účtovať o "paušálnych výdavkoch" alebo musím nejak rozdeliť, čo je remes.živnosť a čo nie. Napr.obsluha motor.voz.nie je remes.živnosť.
Poraďte ako by ste to urobili vy. Výdavky má mizerné, skoro nič, príjem 230000 Sk , výdaj aj s poistným 39000 Sk. Ďakujem.
Pekný deň. Lenka
Lenka1979
21.03.08,14:20
nie som si istá, poradí niekto?
Zita5
21.03.08,14:27
Vychádzam z Vášho zadania a som toho názoru , že môže použiť 40% paušálne výdavky , nakoľko fakturoval rôzne činnosti v roku 2007.Remeselné 60% nemôže uplatniť .
Lenka1979
21.03.08,14:31
Ďakujem Zita5, 60%-paušál sa mi zdal neoprávnený, nakoľko fakturoval rôzne činnosti. Asi by mu to daňováci vyhodili. Vďaka, a veselé veľkonočné sviatky. Lenka
Zita5
21.03.08,14:39
Ďakujem Zita5, 60%-paušál sa mi zdal neoprávnený, nakoľko fakturoval rôzne činnosti. Asi by mu to daňováci vyhodili. Vďaka, a veselé veľkonočné sviatky. Lenka

Nie že asi , ale určite by mu to vyhodili .;) Ak uplatňuje paušálne výdavky vo výške 60% z remeselnej živnosti , tak musí počas roka vykonávať remeselnú činnosť a nie kombinovať.
Lenka1979
21.03.08,15:08
ok, papa
holubička1
21.03.08,18:22
Nie že asi , ale určite by mu to vyhodili .;) Ak uplatňuje paušálne výdavky vo výške 60% z remeselnej živnosti , tak musí počas roka vykonávať remeselnú činnosť a nie kombinovať.
Zitka ale ak vykonával celý rok remeselnú činnosť len kovoobrábanie cca 1 mil. príjem a okrem toho predal synovy 2.1.07 auto za 50 tis. nemôže si uplatniť tých 60%?? prosím poraď mi, čo stým neviem to nikde nájsť.
Rozalka
21.03.08,18:26
To predané auto bolo v obchodnom majetku?
holubička1
21.03.08,18:36
To predané auto bolo v obchodnom majetku?
Rozalka v 11/2006 mu skončil leasing. a v 1/07 ho predal čo mám stým urobiť tak aby som ho uspokojila s daňami. Prosííím.:rolleyes:
erika_H
21.03.08,18:37
Rozalka v 11/2006 mu skončil leasing. a v 1/07 ho predal čo mám stým urobiť tak aby som ho uspokojila s daňami. Prosííím.:rolleyes:
kým ho nevyradil z obchodného majetku-musí zdaniť príjem (tvoj prípad)
príjem je oslobodený od dane až po 5 rokoch z vyradenia z obch.majetku
Rozalka
21.03.08,18:41
Takže mal príjmy z podnikania nielen z remeselnej činnosti, nemôže si uplatniť 60%.

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %.
zuzana.š.
21.03.08,19:07
Takže mal príjmy z podnikania nielen z remeselnej činnosti, nemôže si uplatniť 60%.

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %.

Ja si myslím, že môže uplatniť 60%. V § 6 zákona o dani z príjmov ods. 5 príjmov z podnikania je aj príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom a po b/ úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch.
Keď môže uplatniť 60% pri remeselných živnostiach + úroky banky, prečo by nemoholl uplatniť 60% pri remeselných živnostiach + predaj obch. majetku.
holubička1
21.03.08,19:15
Ja si myslím, že môže uplatniť 60%. V § 6 zákona o DPH ods. 5 príjmov z podnikania je aj príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom a po b/ úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch.
Keď môže uplatniť 60% pri remeselných živnostiach + úroky banky, prečo by nemoholl uplatniť 60% pri remeselných živnostiach + predaj obch. majetku.
No vyjadrite sa mi prosím ešte niekto neviem čo mám urobiť klient ma presviedča že áno a ja neviem značne ukončiť uzávierku, tak prosím poraďte mi niekto.:mee:
Monika Kováčová
21.03.08,19:20
40% alebo skutočné výdavky...

nerozumiem, prečo synovi auto predal....
Ja by som auto nepredávala synovi...
holubička1
21.03.08,19:50
40% alebo skutočné výdavky...

nerozumiem, prečo synovi auto predal....
Ja by som auto nepredávala synovi...
No on ho v skutočnosti nepredal len ho prepísal na syna, čo s tým??? Ako v účtovníctve to opatriť???Dalo by sa to len darovaním, aby si mohol uplatniť ten 60% paušál?
celas
21.03.08,20:17
Ja myslím, že ba to mohlo byť podľa toho aký druh príjmu prevažuje, že by to ani chyba nebola....
veronikasad
21.03.08,20:20
Ja myslím, že ba to mohlo byť podľa toho aký druh príjmu prevažuje, že by to ani chyba nebola....
určiť výšku paušálnych výdavkov podľa toho, aký druh príjmov prevažuje, by bola veľkááá chyba.

-------
Veronika
holubička1
21.03.08,21:39
určiť výšku paušálnych výdavkov podľa toho, aký druh príjmov prevažuje, by bola veľkááá chyba.

-------
Veronika
Tak čo poradíte ako je to najlepšie urobiť?
Monika Kováčová
21.03.08,22:34
Tak čo poradíte ako je to najlepšie urobiť?
odpoveď v príspevku 14, zato, že si Piešťanka... ;)
holubička1
22.03.08,10:18
odpoveď v príspevku 14, zato, že si Piešťanka... ;)
Ermon ďakujem za odpoveď, hm moc ho teda po sviatkoch nepoteším s daňou z príjmu . Otázka - ako si to mylsel s tým" že by si auto synovi nepredával? Ako by sito ošetril v účtovníctve Ty?" Prosííím.:mee:
erika_H
22.03.08,10:44
Ermon ďakujem za odpoveď, hm moc ho teda po sviatkoch nepoteším s daňou z príjmu . Otázka - ako si to mylsel s tým" že by si auto synovi nepredával? Ako by sito ošetril v účtovníctve Ty?" Prosííím.:mee:
no asi by auto synovi radšej požičala a po 5 rokoch darovala.. ja by som to asi riešila takto
holubička1
22.03.08,10:55
no asi by auto synovi radšej požičala a po 5 rokoch darovala.. ja by som to asi riešila takto
No hej, ale on šikulka ho hneď 2.1.07 naňho prepísal, čo s tým spravím volala som mu ale on stále tvrdí, že on chce tých 60%, že mu to patrí bla bla. Aby som to s tým autom nejako urobila, aby to mal ok. Ale ja neviem už čo, celé sviatky si lámem hlavu nad tým ako mu to obísť. Erika neporadíš ešte? A keby akože to auto mal vyradené z podnikania k 31.12.06 a teraz ho predal ako občan kam by zaradil príjmy? nebol by to už príjem z podnikania, ale ako občan, tak by to dodanil ako?
erika_H
22.03.08,11:10
No hej, ale on šikulka ho hneď 2.1.07 naňho prepísal, čo s tým spravím volala som mu ale on stále tvrdí, že on chce tých 60%, že mu to patrí bla bla. Aby som to s tým autom nejako urobila, aby to mal ok. Ale ja neviem už čo, celé sviatky si lámem hlavu nad tým ako mu to obísť. Erika neporadíš ešte? A keby akože to auto mal vyradené z podnikania k 31.12.06 a teraz ho predal ako občan kam by zaradil príjmy? nebol by to už príjem z podnikania, ale ako občan, tak by to dodanil ako?

ale ak by mal automobil vyradený z podnikania k 31.12.06,nesmel by ho mať uvedený na výkaze o majetku a záväzkoch k 31.12.2006 v riadku dlhodobý majetok
a predpokladám,že ho tam mal uvedený-ak mal správne vyplnený výkaz
holubička1
22.03.08,11:13
No uvedenýho tam nemal, lebo auto bolo leasing od 2003 a konečná cnea bola nula, Tak čo teda ako to doriešim? Nedá sa to, že to predal ako občan?
holubička1
22.03.08,12:04
No uvedenýho tam nemal, lebo auto bolo leasing od 2003 a konečná cnea bola nula, Tak čo teda ako to doriešim? Nedá sa to, že to predal ako občan?
posúvam