medison
21.03.08,15:55
Dobrý deň, zamestnávateľ mi stále nedal poslednú výplatu za mesiac február. výplatný deň bol 10-teho. upozornila som ho na to mailom a len mi odpísal že na mna zabudol a že mi ju ešte ten den pošle. nestalo sa tak. (máme spločnú banku tak som hned informovaná o prevode). Spravil to aj predchádzajúcim zamestnankyniam a tie to riešili cez polícu. Ale rada by som vedela na čo mám zo zákona nárok prípadne akým postupom to mám riešiť?
bv_alexandra
21.03.08,16:48
Ak si v pracovnom pomere,a zamestnávateľ ti nevyplatil mzdu ani do 15dní po výplatnom termíne, môžeš poslať zamestnávateľovi okamžité skončenie PP - podľa §69 odst.1 písm.b ZP. - nevyplatenie mzdy.
V prípade že Zľ nevyplatí mzdu, skús ho na danú skutočnosť písomne vyzvať, keď ani to nezaberie,máš viacero možnosti ale ani jedna z nich ti negarantuje že peniažky tou cestou získaš, ale vo viacero prípadoch sa práve vtedy zvykne Zľ rozhýbať a korunky zaslať. Môžeš teda dať podnet na Inšpektorát práce, ktorý danú vec preverí, resp. sa môžeš obrátiť na súd.
Odporúčam ešte všetku korenšpondenciu so Zľ odkladať, a posielať výlučne doporučene. Ja osobne posielam aj s doručenkou. Pekný deŇ.
V prípade že by moja odpoved nebola dostačujúca:
http://www.porada.sk/t50505-okamzita-vypoved.html
http://www.porada.sk/t67362-nevyplatena-mzda-co-s-tym.html
http://www.porada.sk/t13295-skoncenie-pracovneho-pomeru-zo-strany-zamestnanca.html
medison
22.03.08,16:31
no pracovný pomer mi skončli pred pol mesiacom a teraz som už v inej práci. na išpektorát ho dávam aj kvôli neprihláseniu do poistovní a neplatenia odvodou- pričom mi ich y výplaty strhával. Bývalý zamestnávateľ vôbec neberie v úvahu akékoľvek telefonáty či písomnosti- to je už dlhoročná prax- aj ostatným zamestnanocm robil to isté. lenže inšpektorát práce rieši dlho... a navyše je tam už velmi dobre známi. Skôr som mala na mysli rýchlejšiu cestu ako napr. cez políciu, len neviem či mám na to právo príp. ako sa to rieši
bv_alexandra
22.03.08,16:35
no ani v polícii nevidím rýchlu cestu. Hlavne nečakaj a aspoň daj podnet na súd. Možno ak ti IP nepomôže dovtedy príde predvolanie na súd, a ak súd vyhráš, jednoduchá cesta - exekútor.
Nie je to však na krátko, toto je veru beh na dlhšie trate.
m.hladka
22.03.08,17:45
no ani v polícii nevidím rýchlu cestu. Hlavne nečakaj a aspoň daj podnet na súd. Možno ak ti IP nepomôže dovtedy príde predvolanie na súd, a ak súd vyhráš, jednoduchá cesta - exekútor.
Nie je to však na krátko, toto je veru beh na dlhšie trate.


To nie je beh na dlhšie trate, ale na dlhé (pár rokov).
Chobot
22.03.08,22:56
no pracovný pomer mi skončli pred pol mesiacom a teraz som už v inej práci. na išpektorát ho dávam aj kvôli neprihláseniu do poistovní a neplatenia odvodou- pričom mi ich y výplaty strhával. Bývalý zamestnávateľ vôbec neberie v úvahu akékoľvek telefonáty či písomnosti- to je už dlhoročná prax- aj ostatným zamestnanocm robil to isté. lenže inšpektorát práce rieši dlho... a navyše je tam už velmi dobre známi. Skôr som mala na mysli rýchlejšiu cestu ako napr. cez políciu, len neviem či mám na to právo príp. ako sa to rieši

IP ti nepomôže, lebo nemá takú právomoc. Oni mu môžu nanajvýš uložiť pokutu za porušenie ZP, ale nemôžu mu prikázať vyplatiť dlžnú mzdu.

Na polícii môžeš nahlásiť trestný čin nevyplatenia mzdy, ale tiež ti s tým viac nepomôžu, lebo náhradu škody si musíš uplatniť len cestou súdu. Polícia môže jedine zdokumentovať trestný čin a prípadne ho odsúdiť, ale nemôžu ho zaviazať nahradiť škodu.
hiker
23.03.08,08:58
IP ti nepomôže, lebo nemá takú právomoc. Oni mu môžu nanajvýš uložiť pokutu za porušenie ZP, ale nemôžu mu prikázať vyplatiť dlžnú mzdu.

Na polícii môžeš nahlásiť trestný čin nevyplatenia mzdy, ale tiež ti s tým viac nepomôžu, lebo náhradu škody si musíš uplatniť len cestou súdu. Polícia môže jedine zdokumentovať trestný čin a prípadne ho odsúdiť, ale nemôžu ho zaviazať nahradiť škodu.

Pokial by zamestnavatel bol sudom odsudeny za trestny cin nevyplatenia mzdy a odstupneho, v adheznom konani by mu sucasne mohla byt ulozena povinnost nahradit skodu (nevyplatenu mzdu) poskodenemu (zamestnancovi).
medison
23.03.08,11:45
fuha ďakujem. ešte raz mu pošlem list kde ho na to upozorním. snád to zaberie. ak nie tak polícia.
SAIVI
24.03.08,18:17
Skús si pozrieť niečo ohľadne garančného fondu. Je určený na uspokojovanie nárokov z pracovného pomeru vo forme peňažnej náhrady, ak zamestnávateľ nemôže uspokojiť tieto nároky, lebo sa stal platobne neschopným . Za takého sa považuje, ak bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu alebo súd návrh na konkurz zamietol pre nedostatok majetku. Za deň vzniku platobnej neschopnosti sa považuje deň vydania uznesenia súdu o vyhlásení konkurzu alebo deň vydania uznesenia, ktorým súd návrh zamietol pre nedostatok majetku. Nárok na peňažnú náhradu zamestnanec uplatňuje do 30 dní od vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo od skončenia pracovného pomeru a môže si ju uplatniť aj po tejto lehote, ale najneskôr do 60 dní od vzniku platobnej neschopnosti ak pôvodnú lehotu zmeškal pre dôležitú prekážku.
Už neviem aké sú tam presne podmienky, ale pred pár rokmi sa "stratil" môj vtedajší zamestnávateľ a už mi nemal kto vyplatiť mzdu za tri mesiace a cez garančný fond som dostala aspoň akú-takú náhradu. Na úrade práce by ti k tomu mali vedieť povedať viac. skús...