angola
21.03.08,16:14
Dobry den,
moj manzel nezaraba pravidelne uz 7 rokov...s vynimkov par mesiacov...z coho ale vznikli dalsie dlhy. Je zivnostnik a kedze posledne mesiace nema ziadny prijem, zobrala som si uvery na pokrytie nakladov na domacnost. Vychovavam 5 deti a obavam sa toho ze takymto tempom to uz dalej neutiahneme. Manzel je z Afriky a nechce sa riadne zamestnat. V rodinnom prave som sa docitala ze partner nemusi mat moj suhlas pri vybere zamestnania. Nuz co mam robit ked vidim ze nas rodinny rozpocet ide do krachu? Ako chranit seba a deti...nechcem ich stratit...mam uz jednu exekuciu pre neplatenie najomneho vo vyske 600 tis co vzniklo v case ked som bola na materskej dovolenke a muz neplatil najomne, pricom zmluva o prenajme bola na moje meno . Teraz mam este aj pozicky, sama to nezvladnem platit. Ako sa mozem chranit? Co robit? Zadlzenie na moje meno je uz cez 1 mil korun. Nemame vlastne byvanie. Manzel nema niekolko rokov vykazany ziadny zisk v uctovnictve, socialne urady nam nevedia vymerat rodinny prijem a teda ani nemozu vypocitat vysku socialnej pomoci do zivotneho minima. Z ich strany som dostala radu, aby som poziadala o rozvod a tak mam mozu s detmi posudzovat samostatne. Ako mam riesit tuto situaciu?
m.hladka
21.03.08,15:44
Nechápem, kto a ako Vám mohol dať úver, keď máte dlhy, a následne pôžičky? To ste sa dobre zamotali, je mi ľúto detí. Urobila ste chybu, že ste v tom podporovala manžela a ukázala mu, že viete stále zohnať peniaze, asi preto nemá záujem si hľadať prácu.
VladoaKatka
21.03.08,18:09
Musím súhlasiť s Martou, bolo to nerozvážne konanie a z takýchto konaní už je len krok k exekúcií, k strate celého majetku, vysťahovaniu. Veritelia sú neúprosní. Po vianociach sa odohral podobný prípad v mojom okolí, boli štvorčlenná rodina a teraz každý z nich býva u iného príbuzného, dočasne ich prichýlili.
Je mi veľmi ľúto Vašich detí,ale možete si za to sami, každý by sa mal naťovať len pokiaľ mu perina stačí.
VladoaKatka
21.03.08,18:13
Nechápem, kto a ako Vám mohol dať úver, keď máte dlhy, a následne pôžičky? To ste sa dobre zamotali, je mi ľúto detí. Urobila ste chybu, že ste v tom podporovala manžela a ukázala mu, že viete stále zohnať peniaze, asi preto nemá záujem si hľadať prácu.

Ja chápem kde vzali pôžičky, sú plné noviny inzerátov typu:
"nevlázdte splácať úver, my Vám pomôžeme, my Vám požičiame do výšky 300 000,- bez dokladovania príjmu" len musia založiť nehnuteľnosť.
Dana K.
21.03.08,18:18
Neviem, či ešte platí, lebo to nejako nesledujem, ale voľakedy to platilo, že ak chce jeden z manželov podnikať, musí mať súhlas druhého z manželov. Ak druhý z manželov s tým nesúhlasil, bolo možné zrušiť bezpodielové spoluvlastníctvo a dlhy z podnikania boli iba podnikajúceho manžela. Vo vašom prípade by bolo asi fakt najlepšie sa rozviesť a vyhlásiť osobný bankrot. Ak sú tie dlhy od bánk, dá sa s nimi dohodnúť, ak sú od nebankoviek, alebo pod.,tak to bude asi problém. Najhorším riešením neschopnosti splácať jeden úver je vzatie ďalšieho.
VladoaKatka
21.03.08,18:24
Rozviesť sa, ale ešte pred tým dať si bacha, aby manžel Vám neukradol deti a nevycestoval s ními do Afriky. Potom už zostanete na všetko sama a zúfalejšia ako ste teraz.
jozka56
21.03.08,19:57
Angola, zdá sa mi, že Tvoj muž je za silný matriarchát, on nič,on muzikant. Veritelia su nekompromisni.J:(
iriska
30.04.08,17:21
každopádne by to chcelo právnika. neexistuje v tvojej blízkosti bezplatná právna poradňa? (bývalo to na krajských súdoch) alebo u ombudsmana, či na mestskom úrade alebo niekde iste sú takí poradcovia. Tiež navrhujem rozvod, odsťahovanie sa do menšieho bytu a veľa veľa žiadosťí napr. o odloženie splatnosti, zníženie splátok a pod. Bankrot alebo konkurz si môže dať osoba na seba vyhlásiť, len ak má majetok viac ako 60tis. čo je v tomto prípade nereálne. V prípade slovenského manžela by som odporučila určenie výživného na deti (čo odporúčam samozrejme aj teraz), lenže pri cudzincoch je to zdĺhavejšie.
Samozrejme tie dlhy treba splácať aj keď len v minimálnych splátkach.