ostrov
21.03.08,18:41
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť.V roku 2006 som kúpila auto, ktoré je majetkom. Zaplatila som cestnú daň.Auto som v roku 2006 odpísala,ale v januári 2008 som ho odhlásila z DÚ, takže v roku 2008 som nezaplatila cestnú daň. Da sa v JÚ v roku 2007 dať do nákladov ZC auta s tým, že k 31.12.2007 ho prevediem nejakým zápisom do osobného vlastníctva?
andrej_rv
21.03.08,20:48
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť.V roku 2006 som kúpila auto, ktoré je majetkom. Zaplatila som cestnú daň.Auto som v roku 2006 odpísala,ale v januári 2008 som ho odhlásila z DÚ, takže v roku 2008 som nezaplatila cestnú daň. Da sa v JÚ v roku 2007 dať do nákladov ZC auta s tým, že k 31.12.2007 ho prevediem nejakým zápisom do osobného vlastníctva?
Auto zaradené v obchodnom majetku FO môžeš kedykoľvek vyradiť z obchodného majetku a previesť do osobného užívania (stačí napr. zápis v knihe dlhodobého majetku - inventárnej karte - o preradení). Zostatková cena dlhodobého majetku preradeného do osobného užívania nie je v náväznosti na § 21 ods. 2 písm. f) daňovým výdavkom. (Daňovým výdavkom by táto cena bola len pri predaji a alebo likvidácii automobilu).
Z daňového hľadiska by bolo vhodnejšie preradiť auto nie 31.12.07, ale 1.-2. januára 2008. V tomto prípade, keďže auto je v obchodnom majetku k 31.12.07, môžeš uplatniť do nákladov aspoň daňové odpisy za rok 2007.
popleta
24.09.08,15:18
Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu: SZČo kupila v r.2007 os auto a zaradila ho do majetku. Keďže ho ale nevyužívala na podnikanie, chce ho preradiť do os. vlastníctva. Stačí urobiť iba preradenie na karte DHM?
daň z MV nebola zaplatená, ani nebolo náhlásené na DU-keď nebolo využívané na podnikanie.Tak isto neboli uplatnené ani odpisy. V TP môže ostať IČO, alebo je nutné zmeniť na FO?
optimistka
24.09.08,15:54
môže ho preradiť do osobného vlastníctva a nemusí to prepisovať na DI v technockom preukaze, vyradenie vyznačíš na karte IM
popleta
24.09.08,16:13
OK Ďakujem .
kristín
28.02.09,06:19
Ahojte, čítam váš problém z preradením auta z podnikania do osobného užívania, lebo aj ja sa chcem v tomto ohľade poradiť. Nie je pri preradení auta z podnikania do osobného užívania nejaká podmienka? Teda myslím konkrétne na to, že ak boli na auto uplatňované odpisy, môže sa auto preradiť až po nejakom čase do osobného užívania /napr. 2 roky/, nie som si tým istá, preto prosím o radu niekoho, čo už s tým problémom prišiel do kontaktu. Vďaka.