MichaelaMA
21.03.08,18:22
Prosím Vás, poraďte ak môžte. Jeden známy je finančný poradca a zároveň zamestnanec. V práci mu spravili RZD a zamestnávateľ mu vyplatil preplatok dane, ktorý mu vznikol. Lenže ako fin. poradca nemá náhodou podať Dp? Lenže ako to mám teraz urobiť?
1.Treba podať opravné alebo dodatočné?
2.Ja som mu povedala, že si musí vypýtať potvrdenie o príjme a preddavkoch na daň.. vlastne mienim u neho postupovať ako u zamestnanca, ktorý je aj živnostník.. Je to správne?
3.A čo s tým, keď mu vyjde menší preplatok, keďže tam zarátam príjmy z poradenstva. Čo s tým rozdielom? Zamstnávateľ to strhne z ďalšej výplaty? Ďakujem za každú radu.
zuzana.š.
21.03.08,17:57
Prosím Vás, poraďte ak môžte. Jeden známy je finančný poradca a zároveň zamestnanec. V práci mu spravili RZD a zamestnávateľ mu vyplatil preplatok dane, ktorý mu vznikol. Lenže ako fin. poradca nemá náhodou podať Dp? Lenže ako to mám teraz urobiť?
1.Treba podať opravné alebo dodatočné?
2.Ja som mu povedala, že si musí vypýtať potvrdenie o príjme a preddavkoch na daň.. vlastne mienim u neho postupovať ako u zamestnanca, ktorý je aj živnostník.. Je to správne?
3.A čo s tým, keď mu vyjde menší preplatok, keďže tam zarátam príjmy z poradenstva. Čo s tým rozdielom? Zamstnávateľ to strhne z ďalšej výplaty? Ďakujem za každú radu.



A finančný poradca si nevie poradiť?
Na potvrdení RZD je suma preddavku zrazená zamestnancovi, ďalej vrátený preplatok. Z toho vyjde rozdiel.

Myslím si, že treba podať riadne daňové priznanie, priložiť potvrdenie RZD, a do § 35 zrazenej dane zo mzdy dať len rozdiel zrazenej dane a vráteného preplatku.
Melnick
21.03.08,18:00
Prosím Vás, poraďte ak môžte. Jeden známy je finančný poradca a zároveň zamestnanec. V práci mu spravili RZD a zamestnávateľ mu vyplatil preplatok dane, ktorý mu vznikol. Lenže ako fin. poradca nemá náhodou podať Dp? Lenže ako to mám teraz urobiť?
1.Treba podať opravné alebo dodatočné? Do lehoty na podanie DP / 31.3.2008/ - opravné
2.Ja som mu povedala, že si musí vypýtať potvrdenie o príjme a preddavkoch na daň.. vlastne mienim u neho postupovať ako u zamestnanca, ktorý je aj živnostník.. Je to správne? Potvrdenie už nemôže dostať , pretože mu bolo vypracované RZD a toto sa považuje za riadne DP. Podá opravné DP 3.A čo s tým, keď mu vyjde menší preplatok, keďže tam zarátam príjmy z poradenstva. Čo s tým rozdielom? Zamstnávateľ to strhne z ďalšej výplaty? Ďakujem za každú radu. Nerozumiem celkom tretej otázke :)
.................................
Melnick
21.03.08,18:22
3.A čo s tým, keď mu vyjde menší preplatok, keďže tam zarátam príjmy z poradenstva. Čo s tým rozdielom? Zamstnávateľ to strhne z ďalšej výplaty? Ďakujem za každú radu.

Ešte malá poznámka : zamestnávateľ môže riešiť príjmy podľa § 5 aj od desiatich ďalších zamestnávateľov , ale nerieši žiadne iné aktivity a príjmy , ktoré majú zamestnanci z rôznych iných §§§§§§§§.
MichaelaMA
21.03.08,18:24
Ďakujem.:) Už chápem konečne.:D
MichaelaMA
22.03.08,17:19
Prosím ešte jedna otázočka.:) Príjem finančného poradcu patrí do §6 ods 2 pism. b alebo d? Nie som si istá, lebo to podľa mňa nieje sprostredkovanie pôžičiek atď, ale skôr poradenstvo (veď je poradca :D) i keď vlastne tú pôžičku nakoniec vybaví..:rolleyes: Neviem, čo má uvedené v zmluve:(, tak neviem ako to klasifikovať.. Znova ďakujem za radu. :)
Mária.K.
22.03.08,18:04
Činnosť sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou a sú príkladmo uvedené v odvolávke k § 6 ods. 2 písm. d) ZDP sú príjmom podľa § 6 ods. 2 písm. d) ZDP.