lubonator
21.03.08,19:29
Dobrý deň,
Prosil by som o radu v nasledujúcom prípade. Mám záhradku v záhradkárskej osade. Na tejto parcele je parcela určená na výstavbu záhradnej chatky. Kedysi dávno bolo na danú záh. chatku vydané stavebné povolenie, ale bohužial to povolenie ja nemám, a jeho platnosť už dávno vypršala. Celý problém je v tom, že nad pozemkom je vedenie 220 kv. Toto vedenie je tam od nepamäti a na susedných pozemkoch cez ktore toto vedenie tiež prechádza sú chatky postavené a aj skolaudované ale stoja tam už cca 20 rokov. PROSÍM o radu ako postupovať keď chcem postaviť chatku aj ja. popr. je potreba stavebné povolenie na drevené montované zahradné chatky do 25m2?
VOPRED ĎAKUJEM ZA VAŠE REAKCIE A RADY.
tom_NR
21.03.08,18:46
Stavebné povolenie ako také nepotrebuješ, do 25 m2 iba ohlásenie (o tom tu už bolo písané x-krát...). Osobne by som sa išiel informovať najprv energetikom. Ak tí nebudú mať námietky, potom by ich ani miestny Úrad nemal mať. No a pred 20 rokmi bola iná doba, vtedy ani tá elektrina toľko netriasla... ;)
petmar
21.03.08,18:57
To bude ťažko 220kV, to by tam hralo aj rádio Moskva, ochranné pásmo by bolo vačšie ako záhradka v záhr. osade. Najčastejšie bývajú rozvody vn 22 kV t.j. 22 000 voltov.
lemro
12.04.08,07:19
To bude ťažko 220kV, to by tam hralo aj rádio Moskva, ochranné pásmo by bolo vačšie ako záhradka v záhr. osade. Najčastejšie bývajú rozvody vn 22 kV t.j. 22 000 voltov.
Nevyjadruj sa pokým nevieš o problematike. 220 KV rozvod existuje. Je to nadradená sústava 110 KV sústavy. Pre tvoju informáciu u nás sú rozvody VN delene na do týchto napäťových sústav: 6 KV, 22 KV, 110 KV, 220 KV, 400 KV.
Composite
12.04.08,07:27
Nevyjadruj sa pokým nevieš o problematike. 220 KV rozvod existuje. Je to nadradená sústava 110 KV sústavy. Pre tvoju informáciu u nás sú rozvody VN delene na do týchto napäťových sústav: 6 KV, 22 KV, 110 KV, 220 KV, 400 KV.

1) píše sa to kV tak sa najprv nauč písať ;)
2) Keby tam šlo 220 kV, tak tam nieje ani jedna chatka. Už len pre ten zvuk a mag. pole.

Menšia citácia:

"Ak je na vašom pozemku stĺp vysokého napätia, určitá časť pozemku sa nachádza v ochrannom pásme nadzemného elektrického vedenia. Ochranné pásma sú podľa ustanovenia § 36 zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike a o zmene niektorých zákonov zriadené na ochranu zariadení elektrizačnej sústavy. Ochranné pásmo je priestor v bezprostrednej blízkosti zariadenia elektrizačnej sústavy, ktorý je určený na zabezpečenie spoľahlivej a plynulej prevádzky a na zabezpečenie ochrany života a zdravia osôb a ochrany majetku.



Ochranné pásmo nadzemného elektrického vedenia je vymedzené zvislými rovinami po oboch stranách vedenia vo vodorovnej vzdialenosti meranej kolmo na vedenie od krajného vodiča a táto vzdialenosť je:
a) 10 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre vodiče bez izolácie; v súvislých lesných priesekoch 7 m,
b) 4 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre vodiče so základnou izoláciou; v súvislých lesných priesekoch 2 m,
c) 1 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre závesné káblové vedenie,
d) 15 m pri napätí od 35 kV do 110 kV vrátane,
e) 20 m pri napätí od 110 kV do 220 kV vrátane,
f) 25 m pri napätí od 220 kV do 400 kV vrátane,
g) 35 m nad 400 kV,
h) ochranné pásmo závesného káblového vedenia s napätím od 35 kV do 110 kV vrátane je 2 m od krajného vodiča na každú stranu.

Veľkosť ochranného pásma, ktoré sa vzťahuje na váš pozemok, si môžete preveriť u príslušného správcu elektrickej siete.

Podľa ustanovenia § 36 ods. 4 spomínaného zákona v ochrannom pásme vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia a pod elektrickým vedením je zakázané:
a) zriaďovať stavby, konštrukcie a skládky,
b) vysádzať a pestovať trvalé porasty s výškou presahujúcou 3 m,
c) vysádzať a pestovať trvalé porasty s výškou presahujúcou 3 m vo vzdialenosti do 2 m od krajného vodiča vzdušného vedenia s jednoduchou izoláciou,
d) uskladňovať ľahko horľavé alebo výbušné látky,
e) vykonávať činnosti ohrozujúce bezpečnosť osôb a majetku,
f) vykonávať činnosti ohrozujúce elektrické vedenie a bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky sústavy.

Pre vlastníka pozemku z ustanovenia § 36 ods. 6 vyplýva povinnosť umožniť prevádzkovateľovi vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia prístup a príjazd k vedeniu a na ten účel umožniť prevádzkovateľovi vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia udržiavať voľný pruh pozemkov (bezlesie) v šírke 4 m po oboch stranách vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia. Táto vzdialenosť sa vymedzuje od dotyku kolmice spustenej z vonkajšej strany nadzemného elektrického vedenia na vodorovnú rovinu ukotvenia podperného bodu.Výnimky z ochranných pásiem môže v odôvodnených prípadoch povoliť stavebný úrad na základe stanoviska prevádzkovateľa prenosovej sústavy alebo distribučnej sústavy."

220 kV nieje veľa len 962 km ;)
http://img291.imageshack.us/img291/8440/prenosovasustavaid6.th.jpg (http://img291.imageshack.us/my.php?image=prenosovasustavaid6.jpg)
petmar
12.04.08,10:22
Composite: parádny príspevok.
Mojim príspevkom som chcel zistiť, či to nie je menšie napätie, možno aj rozvod "ľudových" 220 voltov a nie kilo.

Lemro: o problematike som už niekde počul, osvedčenie RT EZ mám od roku 1978, bol si už na svete?
Composite
12.04.08,15:36
Ja som ťa pochopil, preto sú tam všetky :D, ale čo má kamarát chatu, tak tam ľudia normálne majú chatky okolo 22 kV a bzučí to tam ako besné. No hrúza, tam len čo byť.
Nechcem si predstaviť čo to musí byť okolo 220 kV:eek::eek::eek:
lemro
15.04.08,06:08
Composite: parádny príspevok.
Mojim príspevkom som chcel zistiť, či to nie je menšie napätie, možno aj rozvod "ľudových" 220 voltov a nie kilo.

Lemro: o problematike som už niekde počul, osvedčenie RT EZ mám od roku 1978, bol si už na svete?
Tak si ho skús obnoviť aby si ho mal aspon platné.A ked sa chváliš opravnením tak také zakladné veci by si snád mohol vedieť. Keď sa tu už tolko hovorí o tom bzučaní, to nehrozí pri 22 kV rozvode ale pri nadradených sústavách.
cimox
15.04.08,12:20
ze by 22kV bzucalo to som este nepocul,mame ho nad pozemkom,ale jedine co tam bzuci su vcely v lete:-)
Composite
15.04.08,16:48
Písal o 220 kV a nie 22 kV, zas nevieme čítať ;)
cimox
16.04.08,03:55
,,Ja som ťa pochopil, preto sú tam všetky :D, ale čo má kamarát chatu, tak tam ľudia normálne majú chatky okolo 22 kV a bzučí to tam ako besné. ,, to bol tvoj citat composite;)
petmar
16.04.08,06:47
Lemro, cimox, radšej ako napádanie a spochybňovanie iných diskutujúcich o kravinách pomôžte zadávateľovi témy, veď len tak sršíte a bzučíte vedomosťami... o tom to je, ak ste ešte nepochopili...;)
Composite
16.04.08,07:35
mimotemyAni to nepopieram, len vy sa tu snažíter odbočiť o témy a badatelizovať, ale skutek utek!
lubonator
19.04.08,10:19
Neviem o čom tu všetci polemizujete. Nie som blb, keď som napísal 220 taj je to 220kv a hneď vedľa je vedenie 110kv. Chatky su postavene priamo pod oboma vedeniami. Nakoľko sa chatky nachádzajú v údolí na pozemkoch sa nenachádzaju stĺpy el.vedenia, tie su na kopcoch. A mimochodom nič tam nebzučí akurát ten hmyz :-).
Prosím nepísať príspevky mimotemy ako to tu niektorí mudrlanti robia. :D
petmar
19.04.08,11:39
Po upresnení je to jasnejšie.
Poznám 1 takúto záhradu, jednalo sa o kúpu - predaj, kupujúci tam chceli stavať domček, známy z elektrární povedal, že by to elektrárňam nevadilo, vedenie (je tam 110 kV) je ďaleko, keď sú stĺpy na vedľajších kopcoch -vodiče boli v previse nad zemou (nad záhradou) asi 30 a viac metrov (ktovie ako by to bolo oficiálne cez všetkých referentov energetiky). No a na stavbu chatky do 25 m2, kde stačí ohlásiť na obecnom úrade drobnú stavbu, myslím že nebudú problénmy. Iná vec je, že niekto je citlivý na takéto prostredie, patogénne zóny, magnetické pole a pod. ani kupujúci to nakoniec nechceli pre toto.
Zastav sa na príslušnom OÚ, dajú ti tlačivo, vyplníš čo treba, zaplatíš, keď dajú odpoveď, môžeš stavať. ;):)
lubonator
19.04.08,12:12
To Petmar
ďakujem za odpoveď.
1.Vedel by si mi povedať o aké tlačivo sa jedná.
2.Na tom previse niečo pravdy bude, lebo tam boli elektrikári niečo merať a susedovi povedali, že nech sa ničoho nebojí že prevýšenie je dosť vysoké.(chatu mu nezburajú:D)
petmar
19.04.08,13:39
môžeš dať aj svoju žiadosť, ale majú aj na obecných úradoch pripravené tlačivá o.i. na prihlásenie drobnej stavby, je to výhodnejšie, aspoň na nič nezabudneš a nebudú pýtať dodatočne. Stavebný úrad s plnou právomocou je pri obciach, tam ti povedia konkrétne, či a čo budú k tomu požadovať.
mareko
01.04.09,08:36
Stavebné povolenie ako také nepotrebuješ, do 25 m2 iba ohlásenie (o tom tu už bolo písané x-krát...). Osobne by som sa išiel informovať najprv energetikom. Ak tí nebudú mať námietky, potom by ich ani miestny Úrad nemal mať. No a pred 20 rokmi bola iná doba, vtedy ani tá elektrina toľko netriasla... ;)
Stavebné povolenie je potrebné aj na záhradnú chatku do 25 m2 (hoci by to bola aj latrína). Ohlásenie by stačilo iba vtedy, ak by to bola drobná stavba k už existujúcej stavbe postavenej na základe stavebného povolenia.

(2) Ohlásenie stavebnému úradu postačí

a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,
b) pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie;
anonym222
01.04.09,19:49
To Lubonátor: Tak ako som písal pred chvíľou v podobnom príspevku, stavať by si v ochrannom pásme nemal ani chatku. Výnimku by ti mohol dať iba stavebný úrad, a ten ti ju dá iba po súhlase prevádzkovateľa sieti, a pokiaľ viem, ten ich nechce dávať. Takže moja rada je: zajdi najskôr za prevádzkovateľom vedenia. Ak je to naozaj 220kV, tak to patrí u nás SEPS a.s. Ak je to 110kV, tak za príslušným distribútorom.
lubonator
13.04.09,17:03
to anonym 222: a co robit ak SEPS neda povolenie??? vsetci susedia v okoli maju uz postavene chatky a su tiez pod vedenim, ale oni stavali cca 20 rokov dozadu a maju to uz aj skolaudovane. Na mojej parcele bolo tiez vydane stavebne povolenie , ale pred spominanymi 20 rokmi. rozmyslam nad drevenou zahradnou chatkou ale aj tam treba stavebne povolenie.takze neviem
Miloš Mičega - CIMOM TN
13.04.09,18:18
to anonym 222: a co robit ak SEPS neda povolenie??? vsetci susedia v okoli maju uz postavene chatky a su tiez pod vedenim, ale oni stavali cca 20 rokov dozadu a maju to uz aj skolaudovane. Na mojej parcele bolo tiez vydane stavebne povolenie , ale pred spominanymi 20 rokmi. rozmyslam nad drevenou zahradnou chatkou ale aj tam treba stavebne povolenie.takze neviem


Neviem presne v čom je problém, ale všimol som si, že nejaké stavebné povolenie bolo vydané. To mení celú situáciu.
Takže v čom je problém?


CIMOM
lubonator
14.04.09,08:07
To:CIMOM
A komu bolo vydane??? Kde si si to vsimol???
lubonator
14.04.09,08:09
To CIMOM: asi si myslel to z pred 20 rokmi :)
Miloš Mičega - CIMOM TN
14.04.09,09:16
To:CIMOM
A komu bolo vydane??? Kde si si to vsimol???


TU :


Kedysi dávno bolo na danú záh. chatku vydané stavebné povolenie, ale bohužial to povolenie ja nemám, a jeho platnosť už dávno vypršala.


Takže ak bolo vydané, tak sa vyjadrím, len potrebujem podrobné údaje.


CIMOM
lubonator
14.04.09,17:11
To:CIMOM
Ahoj,
prosím Ťa mohol by si mi povedať aké podrobné udaje by si poreboval?
Ďakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
14.04.09,19:22
To:CIMOM
Ahoj,
prosím Ťa mohol by si mi povedať aké podrobné udaje by si poreboval?
Ďakujem

No jednoducho. Ak bolo vydané stavebné povolenioe, nestratí platnosť, ak sa so stavbou začalo.
Mohlo dôjsť k porušeniu podmienok stavebného povolenia, teda konkrétne, že stavba sa nedokončila v stanovenom termíne.
V prípade, ak sa so stavbou začalo, aj keď len fiktívne, tak stavebné povolenie platí a platia aj podmienky, za ktorých bolo vydané. Teda aj za podmienky umiestnenia stavby pod elektrickým vedením.
Ak sa stavba dokončí, stavebný úrad je povinný v kolaudačnom konaní skúmať, či sa zhotovila podľa podmienok uvedených v stavebnom povolení a podľa PD overenej v stavebnom konaní. Teda neskúma či môže byť stavba umiestnená podľa trerajších predpisov.

Teda preložené : ak máte v ruke stavebné povolenie a nejakým spôsobom zahráte vabank, že ste so stavbou začali počas jeho platnosti, aj keď len niektorou časťou, môže tam byť prípojka, oplotenie, a pod., tak stavebné povolenie nestratilo platnosť.

Neviem ako to mám detailnejšie vysvetliť, ale myslím že to v jednoduchosti stačí. Preto som chcel viac detailov, či je táto cesta vôbec možná.


CIMOM
lubonator
15.04.09,03:57
Problém je v tom, že ja to povolenie nemám, ale viem na 100% že bolo vydané. Možno by som mal skúsiť nejaký archív ak také dačo vlastne existuje.
L.
lubonator
16.04.09,17:32
CIMOM
Chcem sa opýtať, nemá stav. povolenie platnosť iba 2 roky? So stavbou sa začalo. Bola tam postavená základná doska, ale ja som ju rozšíril a pôvodnú dosku nieje ani vidieť. Oplotenie je spoločné(celá osada)a el.prípojka je na pozemku tiež aj na mojom. Nemám ani šajnu ako pokračovať. Vopred ďakujem za radu.
L.
anonym222
17.04.09,18:27
To že stavebné povolenie nemáte, nie je náhodou tým, že ste záhradu kúpil od niekoho kto ho pred 20r. získal? Vtedy sa asi bežne dávali výnimky na takéto stavby. Videl som už takéto chatky pod vedením. Keďže máju dnes prevádzkovatelia sietí problém s takýmito stavbami, výnimky nechcú dávať. Najlepšie by bolo asi naozaj zohnať toto povolenia a "pokračovať v stavbe" tak ako radil CIMON.
lubonator
19.04.09,07:50
Anonym222,
áno je to tak ako píšete. Záhradku som kúpil pred rokom. Ak získam to pôvodné stavebné povolenie, tak môžem v stavbe pokračovať? Ja som počul, že platnosť stavebného povolenia je len 2 roky.Nebude potom potrebné to pôvodné povoleni nejako obnoviť? A ak áno akým spôsobom.
Ďkujem
L.
milossss
25.09.09,13:14
Rozvod uvedený ako 2 x 110 kV = 220 kV?? Aké je ochranné pásmo pri takomto type vedenia? Pre názornú ukážku je priložené foto (oceľový stožiar vpravo).
milossss
26.09.09,05:23
V uzemnom plane obce je to uvedené ako 2x110 kV... Ochranné pásmo pri 110 kV je 15 m, pri 220 kV je to 20 m. Zaujíma ma teda, ako je to v tomto pripade..
milossss
26.09.09,12:09
Teraz som na: http://www.sepsas.sk/seps/images/schemasiete/PSS_2008_12_31.png zistil, že linka č. 274 ( zelená - Bytričany - smer Bratislava) je uvádzaná ako 220 kV. V územnom pláne obce Oslany (www.oslany.sk) je to však už spominaných 2x110 kV. Čo mám teraz brať ako hodnoverný údaj??
milossss
27.09.09,04:38
Ideálne pre mňa by bolo 15 m a 100% istota... :o)
milossss
27.09.09,05:34
Ide mi len o to, či pri žiadosti o stavebné povolenie nebude nejaký snaživý úradník vŕtať do toho nešťastného ochranného pásma. Potrebujem totiž dom čo najvhodnejšie orientovať na juh, čo je možné len pri uvádzanom ochrannom pásme 15 m. Pri 20 m to už nebude ideálne. Plánujeme postaviť pasívny dom a pri tomto type stavby je potrebné prihliadať i na minimálne odchýlky, ktoré môžu značne prispievať k celkovej energetickej bilancii stavby. Som si vedomý toho, že ak s tým pôjdem na príslušný stavebný úrad, hneď dostanem odpoveď, že by bolo lepšie dodržať ochranné pásmo radšej väčšie, veď nikto nevie, čo keby... Alebo to radšej v tichosti nechať ležať a kľudne žiadať o stavebné povolenie??
milossss
30.09.09,04:17
Existuje ešte možnost udelenia výnimky z ochranného pásma. Plánujem prízemnú budovu s max. výškou 3,5 m, ktorá by zasahovala rohom do ochranného pásma cca 3 m. Ak máte niekto skúsenosť, prípadne info týkajúce sa podobného problému, poraďte, prosím.. Bolo by možné dostať výnimku v mojom prípade?
anonym222
30.09.09,17:58
Vedenie na obrázku je naozaj 220kV vedenie a patrí SEPS, preto si najskôr u SEPS zistí či ti dajú výnimku.