vero
24.03.05,16:53
PORAĎTE, prosím,
ako zaúčtovať v jednoduchom účtovnístve leasing automobilu kúpeného v r.03/2004? doba splácania 48 mes.
nie som plátca DPH

1. zvýšenú splátku aj s DPH som zaradila do výdavkov neovplyvňujúcich daň z
príjmu/ostatné
2. správny poplatok = 0
3. mesačné splátky tvori: istina+úrok+hrom.hav.poistenie + DPH
mám zaradiť celú sumu mes. splátky do výdavkov neovplyvňujúcich daňový
základ/ostatné, alebo len istinu+ DPH a
úrok a hrom.hav.poistenie do réžie?
4. Do HIM mám zaradiť obstarávaciu cenu bez DPH. alebo
nasčítať obstarávaciu cenu+úrok+hromadné hav.poistenie+mesačné splátky
+ DPH a z tejto sumy vypočítať odpis?


prosím, poraďte....
lenkak
24.03.05,18:22
1-2 - OK.
3. istina+úrok+hrom.hav.poistenie+DPH=splátka neovplyvňujúci ZD
Na konci roka si podľa splátkového kalendára dáš splátky čo si dávala do neovpl. ZD do réžii - ako odpis formou uzávierkovej operácie, keď budeš mať splátky v spl. kalendári za 11,12 do réžii dáš len dve splátky aj keby si zaplatila viacej, ostatné by zostali ako vydavok neovpl. ZD
4. Zaradíš do majetku v sume všetkých splátok (z bodu 3)
lenkak
24.03.05,18:25
5. Z prvej navýšenej splátky čo si zaplati/a a dal/a do výdavkov NZD si môžeš spraviť odpis za 3-12 mesiac, a odisovať po celú dobu.
vero
24.03.05,20:24
Lenka, ďakujem pekne.
Overovala som si tento / som "účtovnícky učeň" / problém na DÚ Bratislava 4. Bratislava 5, na odd. pre styk s verejnosťou a každý mi povedal niečo iné, tak som zatelefonovala na Minsterstvo financií - dostala som 3. verziu, s pripomienkou, že sa to bude novelizovať, lebo zakon je zly.... tak si to preberte, preto som si chcela overiť prax, ďakujem. Ináč aj ja som sa pobavila, keď som si prečítala vaše hlášky...
ondrejvla
24.03.05,20:36
Vero, keďže si účtovnícky učeň, poradím ti, ak to už neodoberáš náhodou od Poradcu v Žiline " Dane a účtovníctvo pre každého " tam sú rozoberané všetky nové zmeny týkajúce sa nielen účtovníctva ale aj leasingu, miezd a daní. Veľmi mi to pomohlo, nakoľko účtujem firmu, ktorá má kamiónovú prepravu a veľa,veľa kamiónov na leasing. Takže som tiež musela hľadať všetky riešenia, ako ktorý, resp. v ktorom roku začatý leasing riešiť.

Ale keď je problém, zistila som, že na Porade sú ľudia, ktorí sú vždy ochotní pomôcť a snažia sa každý neduh vyliečiť.
sway
24.03.05,20:38
Babulky, vidím že ste tu - asi triviálna otázka - dokopala som sa k lízingom - a ako tak kukám do najnovšieho "Daňového Tipu" - ak som to pochopila - tak lízingy z roku 2003 - s tými ničového nič nerobím? , nezaraďujem ich do majetku? - prosím hoďte radičku - nevládzem... dííík:(
lenkak
24.03.05,20:41
2003 - po starom. Tak ako predtým. Nezaraďuješ do majetku.
ondrejvla
24.03.05,20:43
Presne tak, nezaradíš ! až od roku 2004! Pred rokom 2004 všetko po starom, rozpúšťanie na konci roka... nultá splátka atď... tak ako predtým!
sway
24.03.05,20:43
2003 - po starom. Tak ako predtým. Nezaraďuješ do majetku.
vďaka moc - je to na 1000 % - nechcem byť zlá..., len mám hrúzu z toho, že doúčtovávať do majetku 14 lízingov z roku 2003 - hrúza, takže nič, nemusím, dobre?? - no to si ma POTEŠILA !!!!!!:) :p
sway
24.03.05,20:45
ani neviete akú radosť ste v tejto chvíli poslali....!!!!!!:p :p :p


díííííííííííííííííííííííí ííííík !!!!
lenkak
24.03.05,20:46
10000000000%
sway
24.03.05,20:47
tak môžem ísť v kľude spinkať - to už nebude taký horor, ešte posledný raz vďaka!
vero
25.03.05,06:40
Ďakujem za radu Vero