lea77777
22.03.08,12:31
prosim poradte, zamestnanec si naviac dobrovolne platil poistenie v nezam. so SP, je to odpocitatelne zo zakladu dane v DP?
feap1
22.03.08,11:38
ako si môže zamestnanec dobrovoľne platiť poistenie v nezamestn.? Zamestnávateľ mu ich automaticky strhne
lea77777
22.03.08,11:59
tiez som prekvapena, ale platil si. normalne do SP, mam vypisy z uctu a neviem, ci mu to mozem dat do DP...na zac roka mal zivnost, ale tu skoncil v marci, dobrovolne si ale plati PvN od maja do oktobra, kedy uz nemal zivnost len bol zamestnany.
brčko
22.03.08,12:20
toto poistenie je odpočítatelné od základu dane (tiež som si uplatnovala nem.+dôch. poistenie, ale v roč.zúčtovaní), nevadí, že to mal súbežne so zamestnaním.
lea77777
22.03.08,14:34
prosim, tak mi este poradte, kam to zapisat do DP...logicky, by som to dala do riadku 34, ale potom mi udaje nebudu sediet z potvrdenim o zdanitelnej mzde. Je to ok? mate s tym skusenost?
brčko
22.03.08,15:55
Mám pred sebou DP typ A, tam by som to dala do riadku 33 "úhrn povinného poistného",
ty robíš asi B.
brčko
22.03.08,15:58
Pozerala som na B, tam je to riadok č.34 ako píšeš. :)
lea77777
22.03.08,19:55
dakujeeeem
Llívia
09.01.10,23:14
toto poistenie je odpočítatelné od základu dane (tiež som si uplatnovala nem.+dôch. poistenie, ale v roč.zúčtovaní), nevadí, že to mal súbežne so zamestnaním.

§ 5 ods. 8 zákona o dani z príjmov: "Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu. ..."

V tomto § sa hovorí o povinnom poistení, takže poistné platené dobrovoľne asi nie je odpočitateľné od daňového základu.
Mária.K.
10.01.10,11:27
§ 5 ods. 8 zákona o dani z príjmov: "Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu. ..."

V tomto § sa hovorí o povinnom poistení, takže poistné platené dobrovoľne asi nie je odpočitateľné od daňového základu.
Ak sa zamestnanec prihlási na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, toto poistenie je už potom povinný pre sociálnu poisťovňu platiť povinne. Takto obsahovú náplň povinného poistenia vykladá daňové riaditeľstvo. Z tohto pohľadu je nárok na uplatnenie.
Llívia
10.01.10,20:12
Ak sa zamestnanec prihlási na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, toto poistenie je už potom povinný pre sociálnu poisťovňu platiť povinne. Takto obsahovú náplň povinného poistenia vykladá daňové riaditeľstvo. Z tohto pohľadu je nárok na uplatnenie.

Mohol by si dať na ten výklad odkaz?
Andyke
10.01.10,21:04
Poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť daňovník s príjmami podľa § 5
alebo § 6 zákona o dani z príjmov :

Poistné podľa zákona č. 461/2003 Z. z.o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov,
ktoré je povinná platiť dobrovoľne poistená osoba s príjmami podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov, sa pri zisťovaní základu dane(čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5 zákona o dani z príjmov odpočítava od zdaniteľných príjmov a pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) podľa § 6 zákona o dani z príjmov sa zahŕňa do daňových výdavkov podľa § 19 zákona o dani z príjmov. Rovnako sa postupuje aj u daňovníka, ktorý uplatňuje postup podľa § 6 ods. 9 a 10 zákona o dani z príjmov.

Zdroj : Finančný spravodajca 2/2004