Niesom
22.03.08,19:54
Mám príležitosť začať podnikať, ale tomu predchádza nutnosť dať výpoveď zamestnávateľovi.
Mojou hlavnou otázkou je, od akej sumy sa mi to oplatí?
Príklad. Povedzme, že zarábam mesačne 17 000,- Sk v čistom, to je suma, ktorá ma zaujíma. V hrubom je to nejakých zhruba 25 000,- Sk.

Koľko musím ako živnostník,alebo ako s.r.o. vyfakturovať mesačne, aby som po odpočítaní všetkých neviem akých daní poplatkov a nieviemčoho, zarobil v čistom tých 17 000 Sk?

A čo keď zohľadním aj stratu privilégií ako stravné lístky, dovolenka, PN... a podobne?
Nechcem ísť predsa do horšej situácie, než v akej som.
A čo je skôr lepšie? Založiť s.r.o. (mám výhľadovo možnosť zarábať stále viac), alebo radšej živnostník?

Vďaka za rady.
misomiso
22.03.08,19:10
To, kolko zarobis nebude vobec zalezat od toho, kolko vyfakturujes, ale ako ziskove bude tvoje podnikanie. To, ako bude ziskove tvoje podnikanie bude zalezat od toho, ci sa trafis do spravnej "niche" a hlavne - ako budes sikovny a pracovity.

Ked uz od zaciatku premyslas o takych vyhodach, ako su listky a marodka, tak radsej do podnikania nechod. Hoci nic ti nebrani zamestnat sa vo vlastnej s.r.o. a budes mat aj listky, aj dovolenku, aj marodku, mozes si platit aj doplnkove dochodkove sporenie a tiez osobneho sofera 24 hod denne. K tomu samozrejme sekretarku, mobil, notebook, vecere s obchodnymi partnermi...
Niesom
22.03.08,19:53
Prepáč misomiso, ale nerozumiem. Možno pre teba je pár tisíc Sk mesačne zanedbateľných... ale pre mňa nie. Tuším, aby som sa tu bál niečo opýtať...

Samozrejme, ze ziskom v podnikaní chápem to, čo mi zostane po odpočítaní všetkých nákladov. Len také ziskové môže byť moje podnikanie.

Čo je na tom zvrátené, že chcem pri podnikaní nejako vykompenzovať výhody, ktoré mi prináša zamestnanecký pomer? Ja sa ich rád vzdám, ak sa mi to oplatí. Na nič viac sa nepýtam.
Dá sa to nejako odmerať aspoň staticky, v porovnaní s aktuálnym stavom?
m.hladka
22.03.08,20:07
Zrátaj si náklady, t.j. čo potrebuješ k svojej práci, kancelária - predajňa, podľa toho v čom budeš podnikať. K tomu réžijné náklady (napr. mobil, účtovníka, zamestnanca/ov cestovné, média, fondy atď...) + tvoj zisk 17 tis. (vlastne plat) a zistíš koľko potrebuješ faktúrovať.
endrju
22.03.08,20:08
Prepáč, Niesom, ale ani ja nerozumiem Tebe. Podnikanie je oproti zamestnaniu dosť odlišný spôsob získavania prostriedkov na obživu. Vypočítať "bod", od ktorého sa oplatí podnikať sa jednoducho nedá. Okrem viditeľných nákladov treba na dosiahnutie zisku v podnikaní vynaložiť obrovské množstvo nemerateľnej námahy. Nie je možné ani spočítať čistý zisk z podnikania bez poznania konkrétnej firmy, konkrétneho človeka, konkrétneho predmetu podnikania a čo ja viem ešte akých okolností.
Odvody a "výhody zamestnanca" sú len jednou časťou, ktorá by mohla prichádzať do úvahy pri stanovení "bodu", od ktorého je podnikanie výhodnejšie ako zamestnanie.

Odporúčam preto venovať čas skôr premýšľaniu nad tým, či si schopný a ochotný "obetovať" podnikaniu všetko, alebo Ti viac vyhovuje "užívať" si slasti a strasti zamestnaneckého pomeru.
Dúfam, že budem pochopený aj napriek komplikovanejšiemu vyjadreniu svojho názoru.

P.S.
Nemá náhodou nick Niesom niečo spoločné s nickom mardz? :rolleyes:
Niesom
22.03.08,20:23
najskôr na vysvetlenie: neviem kto je mazdr, či čo, a som tu prihlásený necelých 24 hodín. Ale nemám z toho dobrý pocit... akoby som ostatných urážal svojimi príspevkami...

Neviem, asi som sa nevyjadril dostatočne zrozumiteľne, alebo som ako pani Tomanová, mimozemšťan.
Proste pracujem dnes u zamestnávateľa, u ktorého zarobím 17 000,- Sk čistého (to je príklad pre zjednodušenie, zarobím v skutočnosti oveľa viac). Iná firma mi ponúkna za celkom iné služby nejakú mesačnú sumu, ktorú by som si fakturoval ako živnostník, alebo čo. Ja len chcem vedieť, či sa mi to oplatí, alebo nie... nič viac, ani nič menej.

Na živnosti/s.r.o sa mi páči volnosť, ale tá má pre mňa cenu len ak dokážem zaplatiť hypotéku a iné úvery...

Takže sa do nedá zistiť? Alebo ma proste pošlete do kelu, lebo chcem nechcem podnikaniu obetovať rodinu, ísť do straty a vypľuť dušu?
Zita5
22.03.08,20:24
Mám príležitosť začať podnikať, ale tomu predchádza nutnosť dať výpoveď zamestnávateľovi.
Mojou hlavnou otázkou je, od akej sumy sa mi to oplatí?
Príklad. Povedzme, že zarábam mesačne 17 000,- Sk v čistom, to je suma, ktorá ma zaujíma. V hrubom je to nejakých zhruba 25 000,- Sk.

Koľko musím ako živnostník,alebo ako s.r.o. vyfakturovať mesačne, aby som po odpočítaní všetkých neviem akých daní poplatkov a nieviemčoho, zarobil v čistom tých 17 000 Sk?

A čo keď zohľadním aj stratu privilégií ako stravné lístky, dovolenka, PN... a podobne?
Nechcem ísť predsa do horšej situácie, než v akej som.
A čo je skôr lepšie? Založiť s.r.o. (mám výhľadovo možnosť zarábať stále viac), alebo radšej živnostník?

Vďaka za rady.


Chápem správne , že máte návrh od zamestnávateľa vybaviť si živnosť a pracovať /podnikať/ pre zamestnávateľa na základe živnosti ?

Inak by ste nemali v pláne zohľadňovať niekomu privilégiá , ako som zvýraznila vyššie .
endrju
22.03.08,20:33
najskôr na vysvetlenie: neviem kto je mazdr, či čo, a som tu prihlásený necelých 24 hodín. Ale nemám z toho dobrý pocit... akoby som ostatných urážal svojimi príspevkami...

Neviem, asi som sa nevyjadril dostatočne zrozumiteľne, alebo som ako pani Tomanová, mimozemšťan.
Proste pracujem dnes u zamestnávateľa, u ktorého zarobím 17 000,- Sk čistého (to je príklad pre zjednodušenie, zarobím v skutočnosti oveľa viac). Iná firma mi ponúkna za celkom iné služby nejakú mesačnú sumu, ktorú by som si fakturoval ako živnostník, alebo čo. Ja len chcem vedieť, či sa mi to oplatí, alebo nie... nič viac, ani nič menej.

Na živnosti/s.r.o sa mi páči volnosť, ale tá má pre mňa cenu len ak dokážem zaplatiť hypotéku a iné úvery...

Takže sa do nedá zistiť? Alebo ma proste pošlete do kelu, lebo chcem nechcem podnikaniu obetovať rodinu, ísť do straty a vypľuť dušu?

1.
Neurážaš iných, skôr mám pocit, že z odpovedí Poraďákov si z neznámych dôvodov urazený Ty.
2.
Keď nevieš, či je niečo pre Teba výhodné, ako to majú vedieť iní neznalí konkrétnych podmienok, v ktorých pôsobíš? Výhodnosť podnikania na "vlastnú päsť" oproti pôsobeniu v pozícii zamestnanca sa vypočítať nedá.
Dajú sa porovnať výsledky vo finančnom vyjadrení, ale úsilie, ktoré je potrebné vynaložiť na dosiahnutie tých výsledkov, sa jednoducho nedá oceniť nejakými číslami.
3.
Ak si myslíš, že Ťa tu niekto "posiela do kelu", tak je mi to ľúto. Avšak sa obávam, že Ti v tomto Poraďáci nepomôžu, aby si si myslel niečo iné. To, čo si myslíš, závisí predovšetkým od Teba.
4.
misomiso, dúfam, dosť jednoznačne napísal, že poctivé podnikanie si vyžaduje celého človeka. Kto nie je ochotný tomuto obetovať všetko, nech do podnikania nejde. Ale nech nenadáva za to na niekoho iného.
Niesom
22.03.08,20:36
Chápem správne , že máte návrh od zamestnávateľa vybaviť si živnosť a pracovať /podnikať/ pre zamestnávateľa na základe živnosti ?

Inak by ste nemali v pláne zohľadňovať niekomu privilégiá , ako som zvýraznila vyššie .

Nie celkom. V podstate je to moje rozhodnutie, začať sa živiť vlastnou aktivitou, pretože má láka flexibilná pracovná doba, a vôbec ostatné výhody práce na vlastnú päsť.
Chcem si len spočítať odkedy sa mi to oplatí, v porovnaní s tým, čo mám teraz u zamestnávateľa. Musel by som si asi sám platiť odvody a ďalšie veci... neviem čo všetko. Ak sa to dá nejako zjednodučene popísať, bol by som vďačný.
misomiso
22.03.08,20:40
Prepáč misomiso, ale nerozumiem. Možno pre teba je pár tisíc Sk mesačne zanedbateľných... ale pre mňa nie. Tuším, aby som sa tu bál niečo opýtať...

Samozrejme, ze ziskom v podnikaní chápem to, čo mi zostane po odpočítaní všetkých nákladov. Len také ziskové môže byť moje podnikanie.

Čo je na tom zvrátené, že chcem pri podnikaní nejako vykompenzovať výhody, ktoré mi prináša zamestnanecký pomer? Ja sa ich rád vzdám, ak sa mi to oplatí. Na nič viac sa nepýtam.
Dá sa to nejako odmerať aspoň staticky, v porovnaní s aktuálnym stavom?

Praveze neda. Len ty zistis, ake budu tvoje skutocne naklady a zistis to az ked zacnes podnikat. Uplne zakladnym atributom podnikania ja to, ze ide o riziko, preto nikoho nepytaj nejake exaktne vypocty.
misomiso
22.03.08,20:46
najskôr na vysvetlenie: neviem kto je mazdr, či čo, a som tu prihlásený necelých 24 hodín. Ale nemám z toho dobrý pocit... akoby som ostatných urážal svojimi príspevkami...

Neviem, asi som sa nevyjadril dostatočne zrozumiteľne, alebo som ako pani Tomanová, mimozemšťan.
Proste pracujem dnes u zamestnávateľa, u ktorého zarobím 17 000,- Sk čistého (to je príklad pre zjednodušenie, zarobím v skutočnosti oveľa viac). Iná firma mi ponúkna za celkom iné služby nejakú mesačnú sumu, ktorú by som si fakturoval ako živnostník, alebo čo. Ja len chcem vedieť, či sa mi to oplatí, alebo nie... nič viac, ani nič menej.

Na živnosti/s.r.o sa mi páči volnosť, ale tá má pre mňa cenu len ak dokážem zaplatiť hypotéku a iné úvery...

Takže sa do nedá zistiť? Alebo ma proste pošlete do kelu, lebo chcem nechcem podnikaniu obetovať rodinu, ísť do straty a vypľuť dušu?

No tak to uz vyzera inak, - a sice, ze v tvojom pripade pojde nepojde o klasicke podnikanie ale o akesi zamestnanie na zivnost. Toto moze byt naozaj financne vyhodnejsie ako zamestnanie v prac. pomere, otazka je, kto si v tvojom pripade zoberie ten benefit (zamestnavatel, ty, alebo si ho podelite obaja). V podstate tvojim jedinym nakladom by mohli byt odvody do fondov (ak nebudes kupovet nejaky materlal, naradie...) + dane (podla toho, kolko zarobis). No presny vypocet ti nespravi tiez nikto bez toho, aby napr. vedel, kolko si mozes pausalne odratat nakladov (viazana alebo volna zivnost?).

Teda este raz - moze to byt financne podstatne vyhodnejsie.

Nevyhody: "zamestnavatel" ti moze dnes "podakovat" a zajtra sa uz nedostanes do prace.

Vyhody: Okrem vyssie spominanych financnych - mozes podla okolnosti robit aj pre inych "zamestnavatelov" sucasne.
Niesom
22.03.08,20:49
1.
Neurážaš iných, skôr mám pocit, že z odpovedí Poraďákov si z neznámych dôvodov urazený Ty.
2.
Keď nevieš, či je niečo pre Teba výhodné, ako to majú vedieť iní neznalí konkrétnych podmienok, v ktorých pôsobíš? Výhodnosť podnikania na "vlastnú päsť" oproti pôsobeniu v pozícii zamestnanca sa vypočítať nedá.
Dajú sa porovnať výsledky vo finančnom vyjadrení, ale úsilie, ktoré je potrebné vynaložiť na dosiahnutie tých výsledkov, sa jednoducho nedá oceniť nejakými číslami.
3.
Ak si myslíš, že Ťa tu niekto "posiela do kelu", tak je mi to ľúto. Avšak sa obávam, že Ti v tomto Poraďáci nepomôžu, aby si si myslel niečo iné. To, čo si myslíš, závisí predovšetkým od Teba.
4.
misomiso, dúfam, dosť jednoznačne napísal, že poctivé podnikanie si vyžaduje celého človeka. Kto nie je ochotný tomuto obetovať všetko, nech do podnikania nejde. Ale nech nenadáva za to na niekoho iného.

Prvá misomisova reakcia je vyslovene sarkastická, ale dobre. Asi som precitlivelý. Som zvyknutý na inú komunikáciu a taká ako predviedol on ma vytáča. Ale už som kľudný... :-)

K 2. - asi som sa nevyjadril presne, ale mňa nič iné, než ako finančne porovnanie nezaujímalo. Samozrejme že vychádzam z toho, že aktivita u zamestávateľa je porovnateľná s tou , ktorú vynaložím pri samostatnej zárobkovej činnosti. Inak by sa to predsa nedalo porovnávať.

K 4. - to je pekné, ale snáď som to vo svojich príspevkoch niekedy rozporoval?
misomiso
22.03.08,20:54
Myslim, ze minimalne poistne do fondov je 3820 Sk, dane platis podla vysky zarobku, (v podstate pri 17.000 asi neplatis nic, alebo skoro nic, doplnte ma prosim).

Co sa tyka nejakych zbytocnych reakcii - skus sformulovat otazku jasne a dostanes na Porade kvalitnu odpoved. Az niekedy v desiatom prispevku z teba vyliezlo, ze nema ist o podnikane ale o vybavenie si zivnosti na to iste, co robis v prac. pomere. Podnikanie vyzera inac.
padro
22.03.08,20:57
mimotemy niekedy mam pocit zi vy uctovnici sa strasne chytate za slovicka :D mimotemy ja som pochopil z Niesom-ovej otazky to ze dnes pracuje u nejakeho zamestnavatela ako zamestnec, ale ma moznost pracovat u neho na zivnost, takych ludi je pomerne dost si myslim aj ked nie celkom to uznavam, ale,..... neviem preto preco mu nerozumiete naco sa pyta :confused:
misomiso
22.03.08,20:59
mimotemy niekedy mam pocit zi vy uctovnici sa strasne chytate za slovicka :D mimotemy ja som pochopil z Niesom-ovej otazky to ze dnes pracuje u nejakeho zamestnavatela ako zamestnec, ale ma moznost pracovat u neho na zivnost, takych ludi je pomerne dost si myslim aj ked nie celkom to uznavam, ale,..... neviem preto preco mu nerozumiete naco sa pyta :confused:
A preco si mu neodpovedal, ked si bol jediny, kto ho tu pochopil ? :):)
padro
22.03.08,21:00
A preco si mu neodpovedal, ked si bol jediny, kto ho tu pochopil ? :):) ;) teraz som prisiel popozerat co sa tu riesi
Paula
22.03.08,21:01
mimotemy niekedy mam pocit zi vy uctovnici sa strasne chytate za slovicka :D mimotemy ja som pochopil z Niesom-ovej otazky to ze dnes pracuje u nejakeho zamestnavatela ako zamestnec, ale ma moznost pracovat u neho na zivnost, takych ludi je pomerne dost si myslim aj ked nie celkom to uznavam, ale,..... neviem preto preco mu nerozumiete naco sa pyta :confused:



No konečne niekto zadávateľovi témy aj poradil ;)
Niesom
22.03.08,21:06
Myslim, ze minimalne poistne do fondov je 3820 Sk, dane platis podla vysky zarobku, (v podstate pri 17.000 asi neplatis nic, alebo skoro nic, doplnte ma prosim).

Co sa tyka nejakych zbytocnych reakcii - skus sformulovat otazku jasne a dostanes na Porade kvalitnu odpoved. Az niekedy v desiatom prispevku z teba vyliezlo, ze nema ist o podnikane ale o vybavenie si zivnosti na to iste, co robis v prac. pomere. Podnikanie vyzera inac.


Ok misomiso,
asi je to už nadobro moja vina, ale buďte zhovievaví - v tomto som úplný amatér.

Vôbec nejde o vybavenie živnosti na to isté, čo robím teraz. Je to niečo iné, akurát viem celkom presne, koľko na tom zarobím (17 000,-) ak by som hneď dal výpoveď. To hovorím už po odpočítaní všetkých nákladov.


Ale skonkretizujem.
K práci potrebujem len počítač a internet. To je všetko. Ostatné je moja duševná činnosť (písanie článkov, editorská činnosť, manažment projektov na diaľku...). Takže v podstate žiadne ďalšie náklady, jedine že by elektrina, počítač, pripojenie na internet, občas mobil, či pevná linka...
Ja naozaj neviem, ako sa mám na to pozerať...
endrju
22.03.08,21:06
... vy uctovnici...
... túto stránku návštevujú aj "neúčtovníci". Som jeden z tých, čo sa živia inak, ako účtovníctvom.
padro
22.03.08,21:09
ako citam Niesoma tak som ho ani ja nepochopil :D tak sorry ostatni.. :)
misomiso
22.03.08,21:10
ako citam Niesoma tak som ho ani ja nepochopil :D tak sorry ostatni.. :)

:):):):):)...tak to uz tu zacina byt vazne...
Jozef Mihál
22.03.08,21:13
Povedzme že zarobíte na živnosť 300000 hrubého ročne ( = suma, ktorú vyfakturujete).

Základ dane = 300000 - 40% paušálne výdavky - odvody = 300000 - 120000 - 46000 = 134000

134000 - 99000 (nezd.časť) = 35000 (čistý základ), daň 19% = 6650 Sk.

Odvody, SP, z min.základu 8100 x 12 x 33,15% = 32250
Odvody ZP, z min.základu 8100 x 12 x 14% = 13608
Odvody spolu 45858 Sk

Daň + odvody spolu = 52508 Sk.

Čiže pri hrubom príjme 300000 Sk (25000 mesačne) bude netto cca 247000 Sk (20580 Sk mesačne).

Dá sa to ešte "optimalizovať", ale to nie je na web.

P.S. Boli tu pred nedávnom dosť tvrdé diskusie o etikete, štýle odpovedania, nezaškodilo by si na to spomenúť.
endrju
22.03.08,21:14
...K práci potrebujem len počítač a internet... elektrina, počítač, pripojenie na internet, občas mobil, či pevná linka...
... kompletné účtovníctvo (nie je dôležité, či jednoduché alebo podvojné), výkazníctvo, znalosť a dodržiavanie všeobecne záväzných predpisov všetkých možných druhov súvisiacich s predmetom podnikania, komunikovanie s úradníkmi všetkých možných druhov, platenie daní za "FŠETKO" (začínajúc od dane za "nič" a končiac daňou za "vzduch"), naháňanie zákaziek, naháňanie meškajúcich úhrad za vystavené faktúry ... :rolleyes:
endrju
22.03.08,21:22
...Čiže pri hrubom príjme 300000 Sk (25000 mesačne) bude netto cca 247000 Sk (20580 Sk mesačne)...
Koľko z tej netto sumy zhltnú "iné náklady" (prevádzka počítača, internetu, elektrina, kúrenie, kancelária, auto, rôzne poplatky súvisiace s existenciou živnosti a pod.) vynaložené na dosiahnutie príjmu?
Tie "iné náklady" sú pri zamestnaneckom pomere nákladmi zamestnávateľa, o ktorých väčšina zamestnancov vie veľmi málo.
Jozef Mihál
22.03.08,21:23
Tie iné náklady si Niesom určite vie spočítať aj sám.
Dav
22.03.08,21:25
Stačí si pozrieť cenu práce na výplatnej páske - to je zhruba suma, ktorá by mala "byť na tom istom" ako pracovný pomer.
Otázka bola veľmi všeobecná, preto tu sú veľmi dobré rady o tom, čo všetko podnikanie znamená. Nielen, že si robím pre seba, ale čo VŠETKO MUSÍM robiť pre seba, aby som bol úspešný podnikateľ.
endrju
22.03.08,21:31
Stačí si pozrieť cenu práce na výplatnej páske - to je zhruba suma, ktorá by mala "byť na tom istom" ako pracovný pomer...

Dovolím si doplnok. K cene práce z výplatnej pásky treba pripočítať tie "iné náklady", o ktorých som písal v mojom predchádzajúcom príspevku. Až potom je možné hovoriť o porovnateľnom výsledku.
Avšak námaha, ktorú treba vynaložiť na dosiahnutie toho výsledku, bude ešte stále dosť veľkou neznámou.
cloe
22.03.08,21:32
Myslím, že zadávateľ chcel počuť presne to, čo opísal pán Mihál v príspevku č.22:)
padro
22.03.08,21:35
Myslím, že zadávateľ chcel počuť presne to, čo opísal pán Mihál v príspevku č.22:)
teraz si to tiez myslim, ale uz som si myslel aj ine, takze mohol by sa zadavatel zase vyjadrit:)
Niesom
22.03.08,21:37
Ok ľudia, ďakujem. Hlavne p.Miháľovi - aspoň mám bližšiu predstavu o "čistom" príjme tak ako je blízky človeku, ktorý doteraz poznal len zamestnanecký pomer.

Samozrejme viem, že sú tam aj rôzne "skryté" náklady týkajúce sa živnosti, ale to mám podobne aj teraz rôzne "skryté" náklady, ktoré mám so zamestnaním.

Teraz by ma už len zaujímalo či je lepšie s.r.o, alebo živnosť, ale o tom tu už tuším nejaké porady boli, takže si ich naštudujem...
Jozef Mihál
22.03.08,21:39
Podľa toho čo píšete o vašej činnosti sa mi javí, že optimálne riešenie by bolo ísť na vec cez autorský zákon. Prečo? Nulové odvody do SP.
Dav
22.03.08,21:40
Dovolím si doplnok. K cene práce z výplatnej pásky treba pripočítať tie "iné náklady", o ktorých som písal v mojom predchádzajúcom príspevku. Až potom je možné hovoriť o porovnateľnom výsledku.
Avšak námaha, ktorú treba vynaložiť na dosiahnutie toho výsledku, bude ešte stále dosť veľkou neznámou.
Súhlasím!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reagovala som na príspevok 23, lebo ten ďalší sa s mojim stretol pri odosielaní.
Paula
22.03.08,21:51
Teraz by ma už len zaujímalo či je lepšie s.r.o, alebo živnosť, ale o tom tu už tuším nejaké porady boli, takže si ich naštudujem...



Podľa profilu živnosť už máš.....mám z toho tu kúštik chaos. Tak dobrú noc :)
Niesom
22.03.08,22:10
Podľa profilu živnosť už máš.....mám z toho tu kúštik chaos. Tak dobrú noc :)

Profil prosím zatiaľ ignoruj, odzrkadľuje len moje odhodlanie. :-) Pri jeho vypĺňaní mi bolo sľúbené, že sa buduú zobrazovať mne blízke témy, preto som ho tak vyplnil. :-)

Tak tak. :-)
misomiso
22.03.08,22:15
Profil prosím zatiaľ ignoruj, odzrkadľuje len moje odhodlanie. :-) Pri jeho vypĺňaní mi bolo sľúbené, že sa buduú zobrazovať mne blízke témy, preto som ho tak vyplnil. :-)

Tak tak. :-)

Hej??? Tak to si musim vsimnut, ake "temy" sa zobrazuju mne na zaklade mojho profilu. :)
m.hladka
23.03.08,13:21
Hej??? Tak to si musim vsimnut, ake "temy" sa zobrazuju mne na zaklade mojho profilu. :)
Aj keď vyzerala táto téma na začiatku na nože, tak sa ukončila úsmevne.
Dúfam, že v budúcnosti už nebudete na seba nevraživí.
Prajem Vám obom príjemné sviatky.
Petra Nová
23.03.08,15:58
Misomiso to popísal veľmi presne a možno Ti chcel naznačiť, že pri začatí podnikania je treba rozmýšľať trochu iným smerom. Ak máš rodinu, hypotéky a ďalšie záväzky, potom by si sa mal zamyslieť nad tým, či tá firma, ktorá Ťa láka, bude garantovať mesačný objem prác tak, aby si mohol financovať všetky svoje podnikateľské záväzky, a aj si vyplatiť mesačný plat podľa vlastných predstáv. A čo keď budú meškať s úhradou fakturovaných súm alebo po krátkom čase nebudú mať záujem o Tvoje služby alebo pôjdu do konkurzu. Pri terajšej konkurencii budeš si vedieť nájsť nových odberateľov a ako rýchlo??? Za svoju prácu budeš niesť aj zodpovednosť a odberatelia budú môcť uplatňovať toto právo, napr. v podobe zľavy z ceny. Si na toto všetko pripravený? Treba si uvedomiť, že podnikanie prináša veľké možnosti , ale aj veľké riziko. A čo keď sa Ti stane, že po tom, čo dáš výpoveď, ten nový obchodný partner s Tebou neuzavrie zmluvu. Zamestnávateľ už nemusí akceptovať odvolanie výpovede. Budeš to vedieť zvládnuť?
misomiso
23.03.08,16:06
Ano, vidim, ze ostatni (ktori uz zrejme podnikaju) to nemaju problem pochopit.

Podnikanie je v kazdom pripade adrenalinovy sport. Prave preto sa mi to tak paci. O nejakej zivotnej istote vsak nemoze byt rec.
Niesom
23.03.08,16:55
Misomiso to popísal veľmi presne a možno Ti chcel naznačiť, že pri začatí podnikania je treba rozmýšľať trochu iným smerom. Ak máš rodinu, hypotéky a ďalšie záväzky, potom by si sa mal zamyslieť nad tým, či tá firma, ktorá Ťa láka, bude garantovať mesačný objem prác tak, aby si mohol financovať všetky svoje podnikateľské záväzky, a aj si vyplatiť mesačný plat podľa vlastných predstáv. A čo keď budú meškať s úhradou fakturovaných súm alebo po krátkom čase nebudú mať záujem o Tvoje služby alebo pôjdu do konkurzu. Pri terajšej konkurencii budeš si vedieť nájsť nových odberateľov a ako rýchlo??? Za svoju prácu budeš niesť aj zodpovednosť a odberatelia budú môcť uplatňovať toto právo, napr. v podobe zľavy z ceny. Si na toto všetko pripravený? Treba si uvedomiť, že podnikanie prináša veľké možnosti , ale aj veľké riziko. A čo keď sa Ti stane, že po tom, čo dáš výpoveď, ten nový obchodný partner s Tebou neuzavrie zmluvu. Zamestnávateľ už nemusí akceptovať odvolanie výpovede. Budeš to vedieť zvládnuť?


Máš v podstate pravdu, ale u mňa nepôjde tak celkom o klasický vzťah dodávateľ/odberateľ. Aj ako píše nižšie misomiso - je to trochu aj adrenalín, ale verím si. Keď som to doteraz skúšal tak asi 50% mojich projektov prakticky vyšlo nad očakávania a už trochu viem do čoho nemá význam ísť a kde je aká pravdepodobnosť úspechu. Chce to len vytrvalosť, vytrvalosť a znovu vytrvalosť. :)