danushka
22.03.08,20:08
Napriek tomu, že som viac ako spokojná s Oberonom, za posledných 9 mesiacov sa trápim už druhý raz s obchodnou politikou Oberonu. Už druhý raz mi padol windows, bolo potrebné ho preinštalovať, čo malo dopad aj na môj účtovný soft. Pekne som si začiatkom roka zakúpila licenciu na rok 2008. Vravela som si, že si ju aktivujem keď dokončím rok 2007, všetko pouzatváram. Konečne prišiel vytúžený okamih, že sa cez sviatky pustím do lepenia a nahadzovania nového roka...a tu zrazu padne mi celý systém.
Zavolala som pani do Oberonu, aby som jej oznámila nemilú skutočnosť, aby to nevyzeralo že špekulujem s licenciou a tam mi na to povedala veľmi milá pani, že na počítač si mám dávať pozor, nepúšťať k nemu deti a mať dobré AVG !!!
Takú nakladačku som dostala, že až! Totiž niečo také sa mi stalo už minulý rok v auguste, keď mi museli dávať novú licenciu. Tŕpnem teraz, že hoci mám licenciu na rok 2008 zaplatenú, po preinštalovaní PC mi ju nezobralo a už mi ju v OBERONE nedajú. To som fakt jediná na Slovensku, ktorej spadol celý systém a OBERON len mne robí ústupok?
Zaujímalo by ma, ako ste to riešili tí, ktorí ste sa ocitli v navlas rovnakej šlamastike...
endrju
22.03.08,19:14
Hm, môj nebohý dedo zvykol hovoriť, že nie je taký bohatý, aby si kupoval lacné veci. Podľa cenníka spomenutého softvéru a podľa informácií uvedených v prvom príspevku v tejto téme sa domnievam, že bohatých ľudí je na Slovensku viac, ako si myslíme. :cool:

P.S.
Skúsenosti so softvérom spomenutým v prvom príspevku v tejto téme síce nemám, ale mal som podobné zážitky ako danushka s inými softvérmi "za babku". :confused:
danushka
22.03.08,19:21
To André si ma akože chcel potešiť na sviatky?... To mám akože brať tak : milá pani užívateľka, rátajte s tým, že zakaždým, keď preinštalujete Váš počítač, zakaždým si budete musieť u nás zakúpiť licenciu na daný rok?:eek::eek::eek:
Stefan2005
22.03.08,19:23
To Ti fakt nezávidím danú situáciu.
Oberon nepoznám, teda neviem aké má kvality, keď dávajú takéto zložité licencovanie (nevylučujem i samotný problém s Windows-om z tohoto titulu). Nestretol som sa s dodávateľom softvéru, ktorý pri jednoznačne zaplatenej licencii robil obštrukcie na opätovnú inštaláciu.
No a keby opätovne pýtali zaplatenie už zakúpenej licencie na rok 2008, tak by som sa asi poobzeral po inom softvéri...
endrju
22.03.08,19:30
To André si ma akože chcel potešiť na sviatky?... To mám akože brať tak : milá pani užívateľka, rátajte s tým, že zakaždým, keď preinštalujete Váš počítač, zakaždým si budete musieť u nás zakúpiť licenciu na daný rok?:eek::eek::eek:
Nebolo to o "potešení". Skôr to bolo vyslovenie súcitu. Do obchodnej politiky príslušnej firmy nevidím, ale ako programátor pôsobím už veľmi dlho na to, aby som nemal základné vedomosti o spôsoboch konkurenčného boja v IT prostredí.
Takže, prajem pevné nervy - možno sa Ti podarí problém úspešne vyriešiť aj bez duplicitného platenia za licenciu.
Stačí, že platíme kdejakým iným "expertom", ktorí nie sú schopní normálnym spôsobom zarobiť na svoje živobytie a prostriedky na prežitie získavajú pokútnymi spôsobmi (napríklad lobovaním za prijatie nezmyselných zákonov zaťažujúcich väčšiu časť spoločnosti nezmyselnými poplatkami za to, že sme si vôbec dovolili narodiť sa). :confused: :( :mee:
danushka
22.03.08,19:34
Takáto situácia sa mi stala už v auguste 2007. Vtedy mi veľkodušne licenciu poskytli ,,nanovo", ale upozornili ma, že sa to nesmie opakovať. Skoro som odpadla, keď mi dnes ráno opäť zblbol počítač a nebolo inej pomoci,ako nanovo všetko preinštalovať. Doriešim to s obchodným oddelením po sviatkoch, ale nenechám sa takto vydierať, to určite nie. S programom som spokojná, ale nebudem tŕpnuť, že 2 x ročne sa budem domáhať svojich práv za svoje peniaze, to určite nie. Ak to má byť takto, tak to nebude nijak.
Ninna
24.03.08,12:18
To Ti fakt nezávidím danú situáciu.
Oberon nepoznám, teda neviem aké má kvality, keď dávajú takéto zložité licencovanie (nevylučujem i samotný problém s Windows-om z tohoto titulu). Nestretol som sa s dodávateľom softvéru, ktorý pri jednoznačne zaplatenej licencii robil obštrukcie na opätovnú inštaláciu.
No a keby opätovne pýtali zaplatenie už zakúpenej licencie na rok 2008, tak by som sa asi poobzeral po inom softvéri...
Stefan Danuska má zakúpenú multilicenciu, môže urobiť x-účto . Ja som pri zakúpení licencie bola upozernená na túto situáciu. Práve preto som sa rozhodla pre jednotlivé licencie ktoré môžem použiť len pre jednu firmu a môže mi sto krát padnúť soft a nić sa nedeje. Je to hlavne o peniazoch, kto ako zariskuje.
P.S. Danuška prepáč;)
danushka
24.03.08,13:25
Stefan Danuska má zakúpenú multilicenciu, môže urobiť x-účto . Ja som pri zakúpení licencie bola upozernená na túto situáciu. Práve preto som sa rozhodla pre jednotlivé licencie ktoré môžem použiť len pre jednu firmu a môže mi sto krát padnúť soft a nić sa nedeje. Je to hlavne o peniazoch, kto ako zariskuje.
P.S. Danuška prepáč;)
Ninnuš, to ma teda naozaj nik neupozornil, že takto sa môžem vyhnúť mukám...Našťastie mi to padlo, keď som mala všetky DP hotové, ale už ma tlačí termín DPH za 1.Q a konečne chcem vydýchnuť. Ja viem, že špekulantov po svete chodí veľa a OBERON sa musí chrániť...ale v tejto chvíli som z toho rozhorčená, zúrivá a napajedená a našla by som minimálne ešte veľa slov podobného významu, ktoré aj tak nevyjadria moje pocity !
Ninna
24.03.08,13:30
Plne Ťa chápem je to stres.
Ja som našťastie pri telefonovaní a objednávaní uvažovala nahlas a pani ma upozornila aké sú riziká pri multilicencii. Zdalo sa mi to dosť kruté, aj to že ho smieš používať len na jednom PC. A ja si zálohu programu nosím občas domov z práce a niečo akože aj robím. Ale to je ich licenčná politika. A niečím musia tých ľudí, ktorý vyvíjajú program zaplatiť.
anithocka
24.03.08,13:43
:mee::mee::mee: tak to ste ma velmi potesili :( akurat sefko sa rozhodol, ze zakupi multilicenciu :( takze sa zacinam bat :( pomooooooooccccc
danushka
24.03.08,13:44
Ninnka, ďakujem za info, hneď zajtra si to vykonzultujem s obchodným oddelením.
Ninna
24.03.08,14:01
Danuška chcem sa opýtať keď Ti padne Windows musíš aj účto nahodiť nanovo?
Stefan2005
24.03.08,14:12
Stefan Danuska má zakúpenú multilicenciu, môže urobiť x-účto . Ja som pri zakúpení licencie bola upozernená na túto situáciu. Práve preto som sa rozhodla pre jednotlivé licencie ktoré môžem použiť len pre jednu firmu a môže mi sto krát padnúť soft a nić sa nedeje. Je to hlavne o peniazoch, kto ako zariskuje....

Tak trochu mimotemy, ale aj tak nerozumiem takejto licenčnej politike. Za to, že si niekdo zakúpi multi-licenciu (a predpokladám, že i viacej za to zaplatí) má byť potrestaný za to, že si priplatil? Veď naraz mu mohlo odísť účtovníctvo desiatok firiem....

Spomínaš spadnutie softu - ani to by sa nemalo stávať a hlavne keď sa to už stane, aby sa nedal obnoviť. U danushky je len ten rozdiel, že jej nepadol len soft, ale následkom pádu softu sa zrútil operačný systém ( aj v takomto prípade som už videl programy, ktoré sú "šetrnejšie k operačnému systému i k sebe samému".

P.S. pre danuschku: niekedy (teda u niektorých softvérov) po reinštalácii OS stačí opätovne pridať do registrov pôvodne do nich zapísanú licenciu (predpokladá to ovšem mať jej zálohu)....
Ninna
24.03.08,14:18
Tak trochu mimotemy, ale aj tak nerozumiem takejto licenčnej politike. Za to, že si niekdo zakúpi multi-licenciu (a predpokladám, že i viacej za to zaplatí) má byť potrestaný za to, že si priplatil? Veď naraz mu mohlo odísť účtovníctvo desiatok firiem....

Spomínaš spadnutie softu - ani to by sa nemalo stávať a hlavne keď sa to už stane, aby sa nedal obnoviť. U danushky je len ten rozdiel, že jej nepadol len soft, ale následkom pádu softu sa zrútil operačný systém ( aj v takomto prípade som už videl programy, ktoré sú "šetrnejšie k operačnému systému i k sebe samému".

P.S. pre danuschku: niekedy (teda u niektorých softvérov) po reinštalácii OS stačí opätovne pridať do registrov pôvodne do nich zapísanú licenciu (predpokladá to ovšem mať jej zálohu)....
Štefan ja som si toto nevymyslela, to nie je moja licenčná politika, ale je ťažko súdiť keď nevieš súvislosti prečo to tak robia. A majú to aj na svojej stránke nie je to tajnosť:;)
Dôležité upozornenie:

Licencia typu MULTI je určená pre účtovné firmy ktoré sa zaoberajú vedením účtovníctva pre ďalšie subjekty. Tento typ licencie umožňuje vedenie ľubovolného počtu jednotlivých firiem, má však oproti licenciám určeným pre jednu firmu významné obmedzenie. Licencia typu MULTI sa vzťahuje na konkrétny počítač na ktorý bola pridaná a je neprenosná na iné počítače. Licencie MINI, ŠTANDARD alebo PROFI určené pre jednu firmu nie sú viazané na počítač a s údajmi firmy sa na iný počítač prenáša aj licencia. S tymíto licenciami môžete pracovať prakticky na neobmedzenom počte počítačov, vlastné počítače môžete vymieňať alebo nahrádzať inými alebo neobmedzene migrovať na iné počítače.

Licencia MULTI sa na iný počítač neprenesie, a údaje prenesené z počítača na ktorom je licencia MULTI sa síce na inom počítači dajú prezerať alebo tlačiť ale nie je možné ďalej účtovať, nakoľko licencia MULTI je neprenosná. Licencia typu MULTI sa viaže na sériové číslo pevného disku Vášho počítača a to logického disku, nie fyzického. To znamená že výmena počítača, predovšetkým výmena pevného disku (iné časti PC možno vymeniť) alebo len jeho formátovanie má za následok stratu multilicencie bez náhrady, nakoľko sa zmení sériové číslo tohoto logického disku. Opätovné žiadanie licencie z dôvodu poruchy počítača, disku alebo jeho výmeny nie je možné. Preto užívateľom ktorí nie sú účtovné firmy a skutočne nepotrebujú multilicenciu doporučujeme nezakupovať licenciu typu MULTI ale licenciu typu MINI, ŠTANDARD alebo PROFI. Tieto licencie sú zapísané spolu s údajmi účtovnej jednotky, a nie sú nijako závislé na počítači na ktorom sa s údajmi pracuje. Túto licenciu možno stratiť len spolu so stratou všetkých údajov. Obnova údajov zo zálohy však obnoví pôvodný stav vrátane licencií.

Pre účtovné firmy doporučujeme toto upozornenie taktiež vziať na vedomie. Licenciu typu MULTI pridávajte len na spoľahlivý počítač so stabilným operačným systémom. Ak plánujete zmeny v hardvéri urobte ich pred zakúpením novej licencie. Licencie zakúpené na predchádzajúce obdobia nie je potrebné znova zakúpiť, o ich obnovenie po zmenách hardvéru môžete požiadať na obchodnom oddelení.
danushka
24.03.08,14:21
Samozrejme, že zálohu mám, ale rozhorčuje ma tento prístup k zákazníkovi. Od pani v Oberone som dostala nezmyselnú otázku, citujem : ,,a čo robíte, keď Vám padne Windows, to Vám tiež platí licencia?":eek::eek::eek:
...no po tejto otázke som sa na veľa nezmohla...
danushka
24.03.08,14:26
Údaje som obnovila zo zálohy, ale keď som zadávala licenciu, upozornilo ma , že je nesprávna. Táto situácia sa opakuje už druhý raz a stále to obnovujem na rovnakom PC...nerozumiem tomu.
Ninna
24.03.08,14:46
Samozrejme, že zálohu mám, ale rozhorčuje ma tento prístup k zákazníkovi. Od pani v Oberone som dostala nezmyselnú otázku, citujem : ,,a čo robíte, keď Vám padne Windows, to Vám tiež platí licencia?":eek::eek::eek:
...no po tejto otázke som sa na veľa nezmohla...
Danka nerozčuľuj sa, možno zajtra zmäknú a dajú Ti to opäť zadara. A povedz pani že licenciu na padnutý windows dajú aj to sa nám stalo a nemali námietky. Zavolali sme tam, pýtali si kód a nadiktovala kód na opätovné odblokovanie windowsu. Všetko sa dá len treba chcieť, povedz. A nerozčuľuj sa už ;) keď sa darí tak sa darí...:eek:
Držím palce
Stefan2005
24.03.08,15:30
Licencia MULTI sa na iný počítač neprenesie, a údaje prenesené z počítača na ktorom je licencia MULTI sa síce na inom počítači dajú prezerať alebo tlačiť ale nie je možné ďalej účtovať, nakoľko licencia MULTI je neprenosná. Licencia typu MULTI sa viaže na sériové číslo pevného disku Vášho počítača a to logického disku, nie fyzického. To znamená že výmena počítača, predovšetkým výmena pevného disku (iné časti PC možno vymeniť) alebo len jeho formátovanie má za následok stratu multilicencie bez náhrady, nakoľko sa zmení sériové číslo tohoto logického disku. Opätovné žiadanie licencie z dôvodu poruchy počítača, disku alebo jeho výmeny nie je možné. Preto užívateľom ktorí nie sú účtovné firmy a skutočne nepotrebujú multilicenciu doporučujeme nezakupovať licenciu typu MULTI ale licenciu typu MINI, ŠTANDARD alebo PROFI. Tieto licencie sú zapísané spolu s údajmi účtovnej jednotky, a nie sú nijako závislé na počítači na ktorom sa s údajmi pracuje. Túto licenciu možno stratiť len spolu so stratou všetkých údajov. Obnova údajov zo zálohy však obnoví pôvodný stav vrátane licencií.

Ninna, samozrejme moja úvaha nebola voči Tvojmu príspevku - patri Ti za ne poďakovanie za ozrejmenie licenčnej politiky Oberonu.

Ale ak by som si prečítal takúto ponuku licenčnej politiky, určite by som sa nerozhodol pre takýto softvér. Ako si neviem pochopiť myšlienkový pochod, že licencia sa viaže na sériové číslo hardisku, a nie na moje IČO... Konieckoncom faktúru som uhradil ja, a nie môj harddisk. Dokonca ani veľký Bill G. takéto veci nerobí (a predsa zbohatol) - už viackrát sa mi podarilo bez problémov cez internet či cez telefón po vysvetlení problému aktivovať OEM verziu Windows-u, a to i v prípade, že došlo k výmene HDD či základnej dosky....
Kuzelnicka
25.03.08,12:31
Ninnka, ďakujem za info, hneď zajtra si to vykonzultujem s obchodným oddelením.

Tak ako si dopadla?
Exalogic
25.03.08,13:49
Dobry den,


tymto by som chcel ako programator produktu OBERON prispiet k tejto teme.


Multilicencia je specialny typ licencie, ktora oproti inym licenciam (ktore su sucastou uctovnych udajov a tym su prenosne aj na iny pocitac) nie je prenosna na iny pocitac - umoznuje spracovava neobmedzeny pocet uctovnych jednotiek na jednom pocitaci. Vzhladom na licencnu politiku je potrebne obmedzit pouzitie zakupenej jednej licencie na lubovolnom pocte pocitacov. Obmedzenie sa moze zrealizovat napr. hardverovym klucom (co znamena vyssie obstaravacie naklady na softver), pripadne softverovo ako v tomto pripade. Pri urceni ci je to tento pocitac a nie iny je pouzite seriove cislo pevneho disku. Samozrejme daju sa do uvahy brat aj ine sucasti pocitaca (ako napr. Windows kontroluje viac zariadeni), ale v tomto pripade sme vyuzili pevny disk.

Dolezitym faktom je, ze pri reinstalacii Windows sa seriove cislo pevneho disku nemeni - cize ak niekto preinstaluje Windows, multilicencia sa v ziadnom pripade nemoze stratit. Je ulozena v urcitom subore, ktory sa nachadza v adresari programu. Ak sa po obnove udajov zo zalohy obnovi aj multilicencia, OBERON nema preco nefungovat.

Iny problem nastava vtedy, ak pri padnuti systemu Windows uzivatel Windows nepreinstalovava, ale rovno zformatuje cely pevny disk. Pri tejto udalosti sa meni softverove seriove cislo, co sposobi neplatnost multilicencie. Ak ma niekto neustale problemy s Windows a musi ich viackrat do roka preinstalovat, moze si dany disk rozdelit na viac logickych (D,E atd), OBERON si nainstalovat napr na D - vtedy pri padnuti Windows a nutnosti system preinstalovat nie je potrebne formatovat disk D, co zabezpeci bezproblemove vyuzivanie multilicencie.


Preco sa brani obchodne oddelenie poskytovat multilicencie pri kazdom poziadani uzivatela?

Bohuzial neraz plati ze poctivi ludia doplacaju na nepoctivcov - stavalo sa casto a malo to stupajucu tendenciu, ze uzivatel zaplatil multilicenciu na jeden pocitac, avsak uz o tyzden mu padol pocitac a potreboval opat dalsi aktivacny kod. Po par dnoch sa to opakovalo - aktivacne kody mu boli poskytnute. Vzhladom na to ze obchodne oddelenie vedie evidenciu o poskytnutych aktivacnych kodoch uzivatelom, nebolo problem zistit ze ten isty uzivatel je asi fakt "smoliar" - toto iste sa mu prihodilo aj minuly rok. Jednoducho aj nasa trpezlivost ma urcite hranice, tak sme s tym museli nieco robit.


Samozrejme sa nebranime systemu, ktory by bol spravodlivejsi a lepsi. Ak niekto vie o lepsom rieseni, prosim o jeho predlozenie - system zmenime.


PS:
Podobnu licencnu politiku vyuziva aj samotny system Windows vo verzii OEM. Skusal niekto ten isty Windows OEM aktivovat za cca 2 roky mnohokrat (aj na novom pocitaci, pretoze povodny sa pokazil) a vzdy mu bol bez problemov aktivovany?
danushka
25.03.08,16:23
Takže, ako ste mali vyššie možnosť prečítať si reakciu Exalogica - určite sa mnohým ozrejmilo, čo sa stane, keď padne windows pri multilicencii OBERON.
Nebudem si sypať popol na hlavu, že som reagovala tak, ako som reagovala - bol to výkrik zúfalstva. Nočnou morou každého účtovníka je keď sa stane práve to, čo sa stalo mne v tom najhektickejšom období. Nie som technik, som len obyčajný užívateľ softvéru, ktorému keď trpezlivý človek vysvetlí polopate ako sa veci majú, tak možno aj pochopí.
A tak, ako Exalogic vysvetlil v predchádzajúcom príspevku licenčno-obchodnú politiku OBERON-u, tak to bolo dnes vysvetlené aj mne pri telefonickom rozhovore na technickom oddelení. Týmto chcem poďakovať trpezlivcom v spoločnosti tohto softvéru za ústretovosť a chápavosť v mojich trojdňových mukách. Priznám sa, keby sme neboli dospeli k vzájomnej dohode a moja ľudská ješitnosť by pristúpila k prechodu ku konkurencii - bolo by mi ľúto, naozaj. Nemôžem si pomôcť, ale práve pri tomto softe mi namôjdušu nik nemusel radiť ako s ním pracovať. Týmto sa samozrejme ospravedlňujem autorovi a celému tímu OBERON-u, ak som spôsobila určitú nedôveru ...
A ak to tam so mnou vydržia ešte tento účtovný rok, tak ten budúci už presne viem, akú licenciu zakúpiť. SAMOZREJME V OBERONE:).
ede
25.03.08,17:10
sledujem tento prispevok, nakolko som taktiez teraz v obdobi, ked rozmyslam nad "obnovenim" licencie OBERON-PU na rok 2008. Po telef.objednavke mi prisla mailom vyzva na zaplatenie /akoby zaloh.fa/, tiez s popisom "nevyhod" alebo doslova hrozieb pri zakupeni multilicencie, po precitani som naozaj zostala v soku a dva tyzdne zaloh.fa stoji na stole a vaham, ci ju zaplatit alebo prejdem na iny soft. Pravdupovediac po tomto prispevku som skor naklonena druhej ceste, hoci je pracnejsia, mozno drahsia...ale chcem v noci spavat /aspon po 31.3...:-)/ Danushka mala asi stastie /zelam jej to/, ale zaruka tam nie je...
danushka
25.03.08,17:12
Danuška chcem sa opýtať keď Ti padne Windows musíš aj účto nahodiť nanovo?
Ninnuš, nie. OBERON automaticky zálohuje údaje na disku, na ktorom je nainštalovaný v zložke ZÁLOHY. Po preinštalovaní Windows sme prekopírovali údaje na druhý disk.
danushka
25.03.08,17:16
sledujem tento prispevok, nakolko som taktiez teraz v obdobi, ked rozmyslam nad "obnovenim" licencie OBERON-PU na rok 2008. Po telef.objednavke mi prisla mailom vyzva na zaplatenie /akoby zaloh.fa/, tiez s popisom "nevyhod" alebo doslova hrozieb pri zakupeni multilicencie, po precitani som naozaj zostala v soku a dva tyzdne zaloh.fa stoji na stole a vaham, ci ju zaplatit alebo prejdem na iny soft. Pravdupovediac po tomto prispevku som skor naklonena druhej ceste, hoci je pracnejsia, mozno drahsia...ale chcem v noci spavat /aspon po 31.3...:-)/ Danushka mala asi stastie /zelam jej to/, ale zaruka tam nie je...
Na budúci rok to vyriešim tak, že si zakúpim licenciu na každú firmu zvlášť. A môže windows padať koľko chce...Nemienim si zvykať na ďaší soft, keď som sa v tomto zabehala. Už som pracovala aj s inými programmi a tento je na môj antitechnický naturel šitý ako na mieru.
ede
25.03.08,17:17
Takže, ako ste mali vyššie možnosť prečítať si reakciu Exalogica - určite sa mnohým ozrejmilo, čo sa stane, keď padne windows pri multilicencii OBERON.
Nebudem si sypať popol na hlavu, že som reagovala tak, ako som reagovala - bol to výkrik zúfalstva. Nočnou morou každého účtovníka je keď sa stane práve to, čo sa stalo mne v tom najhektickejšom období. Nie som technik, som len obyčajný užívateľ softvéru, ktorému keď trpezlivý človek vysvetlí polopate ako sa veci majú, tak možno aj pochopí.
A tak, ako Exalogic vysvetlil v predchádzajúcom príspevku licenčno-obchodnú politiku OBERON-u, tak to bolo dnes vysvetlené aj mne pri telefonickom rozhovore na technickom oddelení. Týmto chcem poďakovať trpezlivcom v spoločnosti tohto softvéru za ústretovosť a chápavosť v mojich trojdňových mukách. Priznám sa, keby sme neboli dospeli k vzájomnej dohode a moja ľudská ješitnosť by pristúpila k prechodu ku konkurencii - bolo by mi ľúto, naozaj. Nemôžem si pomôcť, ale práve pri tomto softe mi namôjdušu nik nemusel radiť ako s ním pracovať. Týmto sa samozrejme ospravedlňujem autorovi a celému tímu OBERON-u, ak som spôsobila určitú nedôveru ...
A ak to tam so mnou vydržia ešte tento účtovný rok, tak ten budúci už presne viem, akú licenciu zakúpiť. SAMOZREJME V OBERONE:).
myslis, zakupit si licenciu na kazdu firmu jednu /nie multi, ale napr. mini alebo profi/?
Je potom mozne mat tieto napr.3 licencie na jednom PC?
...to by este mohlo byt prip.riesenie, hoci tiez financne narocnejsie.
danushka
25.03.08,17:32
myslis, zakupit si licenciu na kazdu firmu jednu /nie multi, ale napr. mini alebo profi/?
Je potom mozne mat tieto napr.3 licencie na jednom PC?
...to by este mohlo byt prip.riesenie, hoci tiez financne narocnejsie.
Presne tak som to pochopila a budem to riešiť v roku 2009 takto. Ak mi tento rok zlyhá PC s verziou multi, tak dostanem určite žalúdočné vredy...alebo seknem s účtovníctvom - je to rizikové povolanie;). A možno aj v OBERONE vyhútajú niečo, čo nás nechá v kľude spávať.
ede
25.03.08,17:47
Presne tak som to pochopila a budem to riešiť v roku 2009 takto. Ak mi tento rok zlyhá PC s verziou multi, tak dostanem určite žalúdočné vredy...alebo seknem s účtovníctvom - je to rizikové povolanie;). A možno aj v OBERONE vyhútajú niečo, čo nás nechá v kľude spávať.
znamena to ale, ze soft si kupi Tvoj klient - teda faktura za soft bude na firmu - ucto ktorej budes viest ? Musi to byt "dohoda" medzi uctovnikom /teraz externym/ a klientom /firmou, ktorej vedies ucto.../. tak?
ede
25.03.08,17:48
a este neviem, ci budu fungovat tri rozne licencie jedneho programu /Oberon - PU/ na jednom PC bez problemov...?
Stefan2005
25.03.08,17:56
....PS: Podobnu licencnu politiku vyuziva aj samotny system Windows vo verzii OEM. Skusal niekto ten isty Windows OEM aktivovat za cca 2 roky mnohokrat (aj na novom pocitaci, pretoze povodny sa pokazil) a vzdy mu bol bez problemov aktivovany?

V prvom rade si cením, že na danú diskusiu zareagoval najkompetentnejší.
Bez pripomienok súhlasím s tým, že je výsostným právom každého autora softvéru chrániť si svoje autorské dielo. Ale nesúhlasím s tým, aby som zakúpením licencie na takéto dielo bol obmedzovaný ja vo svojich právach, ktoré vôbec nespôsobujú škodu autorovi – mám na mysli napr. moje právo kedykoľvek si vymeniť vo svojom PC harddisk, pravidelne si ho sformátovať a pod. A už vôbec nesúhlasím s takouto ochranou v prípade účtovného sofvéru, na ktorom vykonávam dodávateľsky služby napr. desiatkam svojich klientov a som zodpovedný za včasné dodanie služieb a archiváciu a ochranu dát...
Pýtate sa na lepšie riešenie. Treba si porovnať ochranu konkurečných programov... Myslím si, že ak dávajú niektorí autori programov benevolentnejšiu, alebo nazvime to uživateľsky prívetivejšiu ochranu svojich produktov (ktorá nespôsobuje nervové kolapsy zákazníkom), ešte nemusí zákonite znamenať ich krach, resp. určite nie je drvivá väčšina legálnych užívateľov warez-ovým šíriteľom svojho zakúpeného softvéru. A okrem toho, keď sme už u toho – keby ten produkt bol tak výnimočný, každá ochrana je dnes prekonateľná....
Samozrejme, je na zákazníkovi či si daný produkt kúpi i napriek tomu, že sa oboznámil s licenčnými ujednaniami – v tom prípade s nimi súhlasí, a prakticky nemá čo reklamovať...
A ešte niekoľko viet poznámke v P.S. - nedá mi neuviesť, pretože nemožno porovnávať licenciu OS s uživateľským programom a okrem toho musím spomenúť, že Windows je určite benevolentnejší napriek tomu, že určite má viac nelegálnych kópií ako Váš soft:
Treba rozlišovať medzi plnou verziou Windows XP a OEM verzia obmedzená na hardwarovou konfiguráciu PC, na ktorom je prvýkrát inštalovaná (aktivovaná).
Ale každá verzia Windows (teda i OEM) povolí určité množstvo hardwarových zmien bez požiadavky reaktivácie - celý systém funguje na základe bodového ohodnocenia jednotlivých komponentov v PC.
Aj keď Windows má v praxi počet online aktivácií obmedzený (ale rozhodne nemá obmedzenie iba na jedenkrát), treba však v záujme veci uviesť aj to, že po určitej dobe se toto číslo resetuje, a aktivovat online možno znova (pritom ešte nie je vylúčená možnosť aktivácie cez telefón.
Marek Čambál v jednom zo svojich príspevkov o Ochrane softvéru pred nelegálnym používaním metódou licenčných súborov (t.j. aj využívania seriového čísla disku) záverom píše: „je možné vytvoriť si jednoduchý a účinný mechanizmus proti nelegálnemu používaniu Vašich aplikácií. Musíte si však uvedomiť, že sú s ním spojené určité problémy. Napríklad pri spomínanej poruche pevného disku budete nútený vystaviť „náhradnú“ licenciu. Takisto pamätajte aj na to, že vždy sa môžu nájsť „vychytralci“, ktorí môžu vašu aplikáciu dekompilovať a pokúsiť sa tento mechanizmus obísť.“
P.S.: Okrem toho sa sériové číslo disku môže zmeniť i bez jeho formátovania napr. po inštalácii novej verzie RAID ovládača....



P.S.II.: Pekný večer a želám Vám hodne spokoných zákazníkov.
danushka
25.03.08,18:18
Cením si Štefan, že reaguješ v tejto téme z technického pohľadu, čo ja nemôžem, keďže je pre mňa takmer nemožné pochopiť, ako svet počítačov, elektrotechniky a techniky ako takej funguje. Avšak, pre mňa ako bežného užívateľa čohokoľvek je najdôležitejšie zakúpený produkt užívať bez akýchkoľvek obmedzení a zbytočných prieťahov. Je to presne tak, ako píšeš. Spracovávame účtovníctvo ľuďom, ktorí nám dôverujú a spoliehajú na našu dochvíľnosť a odbornosť. Toto očakávanie spúšťa reťaz ďalších našich očakávaní, napr. aj očakávanie od softvéru v ktorom pracujeme, že nás nesklame...
Ja len verím, že som tvorcov OBERONU touto témou nenahnevala, ale nabudila ich k väčšej kreativite, aby sa kruhy priaznivcov tohto programu nezužovali, ba naopak rozširovali. Keďže sme v sekcii výsostne určenej tomuto programu - tieto príspevky nepovažujem ani za reklamu, ani za antireklamu, lež postrehy zo života, ktoré raz možno zaradíme do perličiek účtovnej kancelárie;):)...
Ninna
25.03.08,18:23
a este neviem, ci budu fungovat tri rozne licencie jedneho programu /Oberon - PU/ na jednom PC bez problemov...?
Samozrejme že áno - iba budeš si prepínať medzi jednotlivými firmami -teda otvárať jednotlivé firmy;).
Žiadny problém.
Ninna
25.03.08,18:25
Cením si Štefan, že reaguješ v tejto téme z technického pohľadu, čo ja nemôžem, keďže je pre mňa takmer nemožné pochopiť, ako svet počítačov, elektrotechniky a techniky ako takej funguje. Avšak, pre mňa ako bežného užívateľa čohokoľvek je najdôležitejšie zakúpený produkt užívať bez akýchkoľvek obmedzení a zbytočných prieťahov. Je to presne tak, ako píšeš. Spracovávame účtovníctvo ľuďom, ktorí nám dôverujú a spoliehajú na našu dochvíľnosť a odbornosť. Toto očakávanie spúšťa reťaz ďalších našich očakávaní, napr. aj očakávanie od softvéru v ktorom pracujeme, že nás nesklame...
Ja len verím, že som tvorcov OBERONU touto témou nenahnevala, ale nabudila ich k väčšej kreativite, aby sa kruhy priaznivcov tohto programu nezužovali, ba naopak rozširovali. Keďže sme v sekcii výsostne určenej tomuto programu - tieto príspevky nepovažujem ani za reklamu, ani za antireklamu, lež postrehy zo života, ktoré raz možno zaradíme do perličiek účtovnej kancelárie;):)...
Danuška netráp sa je to tu pekne vysvetlené čo a prečo a Oberon je taký super program že kto vyskúša už neodíde....:)
Robina
26.03.08,16:06
no ja si myslím, že keď ti padol w. tak sa nič hrozné nestalo, lebo ak máš oficiálny wind. tak sa ti sám obnoví ak zadáš tie kódy z CD /lepšie je to dať niekomu, kto sa do toho vyzná. Ja som mala tento problém a nič mi nezmizlo, licencia bola normálne funkčná a údaje tiež. Len ti nezávidím ten šok lebo kedˇsa to stalo mne tak vo mne zhorela všetka krv a ešte neviem čo.
abasys
28.01.09,20:27
Samozrejme že áno - iba budeš si prepínať medzi jednotlivými firmami -teda otvárať jednotlivé firmy;).
Žiadny problém.
Myslím si, že je to pre vás najlepšie riešenie. Licencie si zakúpia vaši zákazníci a vy budete spracovávať ich data na inom PC, kde si ich aj s licenciou prenesiete. Kedze ide o data tej istej firmy, myslim si, ze je to licencne v poriadku.