kendy
22.03.08,22:41
Prosím o radu...
Ak má zamestnanec nedoplatok kvôli milionárskej dani, ale od februára tohoto roka nie je zamestnaný, môže zaplatíť daň.úradu v splátkach?
Je treba napísať na to nejakú žiadosť? Alebo má celý rok na to, aby to zaplatil - ak 2% neuplatnil...

Ďakujem
KEJKA
23.03.08,08:28
Ročné zúčtovanie mu robil kto? a kedy?
Pri závislej činnosti sa DP vysporadúva aj do konca roka ale voči zamestnávateľovi.
Alebo si podáva DP sám? tu je daň splatná do 31.3.2008. Nedoplatok bude DU vymáhať a prípadne vyrubí sankcie - úroky.
kendy
23.03.08,08:38
Ročné zúčtovanie mu robil zamestnávateľ, ale od februára už zamestnaný nie je...
Skutočne to musí zaplatiť všetko do konca marca?
KEJKA
23.03.08,08:55
Ak mu RZ robil zamestnávateľ, tak daň vyúčtoval a zaplatil zamestnávatel. V poslednej výplate to zamestnancovi mohol strhnúť. Ak nestrhol, tak dlhuješ zamestnávateľovi, nie zamestnancovi - pozor.
kendy
23.03.08,08:59
Myslím, že zamestnávateľ to zaňho nezaplatil, lebo na papieri, ktorý mu dali má v kolónke "daň na úhradu" tých 17 tisíc...
KEJKA
23.03.08,09:12
ved hej... ročné zúčtovanie je o tom. Tá dan tam je vyčíslená, lebo je splatná až po vykonaní RZ.
Ale daň platí zamestnávateľ - teda je povinný ju zaplatiť. Určite neplatíš na DU ty ako zamestnanec.
kendy
23.03.08,09:21
Aj keď od polovice februára nie je zamestnancom? Žiadosť odovzdal, tak je to asi logické, že to zaplatia... :-)
KEJKA
23.03.08,09:29
Aj keď od polovice februára nie je zamestnancom? Žiadosť odovzdal, tak je to asi logické, že to zaplatia... :-)
presne tak. Je na zamestnancovi a zamestnávateľovi ako sa dohodnú na vyrovnaní, pokiaľ mu to nevedia strhnúť z poslednej výplaty. Štandardne je povinný zaplatiť zamestnávateľ. Ale je tu ešte možnosť, že ak mu to z poslednej výplaty nevyjde, tak zamestnávateľ napíše na DU, že dlžnú sumu nestrhol - to sa treba informovať u zamestnávateľa. Mal by si vyžiadať kópiu toho listu, ak existuje.
V tomto prípade bude DU žiadať doplatok od zamestnanca, to je pravda. Ale tu už neplatí termín 31.3.2008, zrejme sa bude treba dohodnúť na splátkach.............
seda
27.03.08,07:52
Dobrý deň, aj ja by som chcela poprosiť o pomoc, jeden SZČO mi vravel, že sa dá uhradiť daň z DP /v jeho prípade B/ na splátky, ja som sa s tým, nikdy nestretla. Uhradiť do 31.3., ak neuhradíš čakaj penále. Má niekto z Vás takúto skúsenosť? Nejakú tu žiadosť mu napíšem, no nikde v zákone som nenašla nejaký § na ktorý by som sa mohla odvolať. Poradíte? Ďakujem.
seda
30.03.08,05:36
Dobrý deň, aj ja by som chcela poprosiť o pomoc, jeden SZČO mi vravel, že sa dá uhradiť daň z DP /v jeho prípade B/ na splátky, ja som sa s tým, nikdy nestretla. Uhradiť do 31.3., ak neuhradíš čakaj penále. Má niekto z Vás takúto skúsenosť? Nejakú tu žiadosť mu napíšem, no nikde v zákone som nenašla nejaký § na ktorý by som sa mohla odvolať. Poradíte? Ďakujem.

Trošku mi to dlhšie trvalo, ale odpoveď som našla § 59 ods.5 z 511/1992 zákon o správe daní a poplatkov, možno to niekomu pomôže.