účtovník - junior
23.03.08,08:50
Dobrý deň, jeden môj klient zaplatil jeden mesiac zo súkromného účtu všetky faktúry, ktoré súviseli s podnikaním, k omylu došlo z dôvodu zmien čísiel účtu v banke a on si to neuvedomil..... máme možnosť si náklady vyplývajúce z úhrady týchto fa. uplatniť, nakoľko vedieme jednoduché účtovníctvo....

prosím poradíte mi akým spôsobom....

už sa blíži termín

dakujem a pekné sviatky
cactus
23.03.08,07:57
Dobrý deň, jeden môj klient zaplatil jeden mesiac zo súkromného účtu všetky faktúry, ktoré súviseli s podnikaním, k omylu došlo z dôvodu zmien čísiel účtu v banke a on si to neuvedomil..... máme možnosť si náklady vyplývajúce z úhrady týchto fa. uplatniť, nakoľko vedieme jednoduché účtovníctvo....

prosím poradíte mi akým spôsobom....

už sa blíži termín

dakujem a pekné sviatky
ja to robím tak, keď sa takáto vec stane, ale nie príliš často by sa mala, že výpisy z osobného účtu priložím (alebo ofotené kópie) k VPD a dám to ako zaplatený výdavok cez pokladňu.
účtovník - junior
23.03.08,08:06
dakujem, skusím to spraviť aj ja, nám sa to stalo 1 krát a bol to celý jeden hromadný príkaz
Pepa
23.03.08,08:13
Účtovanie cez pokladňu v takomto prípade nie je celkom správne - zaúčtovala by som to cez interný doklad.
cactus
23.03.08,08:27
Účtovanie cez pokladňu v takomto prípade nie je celkom správne - zaúčtovala by som to cez interný doklad.

súhlasím, ale mala som taký soft, ktorý v JÚ nemal ID...
adenka
24.03.08,09:14
Ja to taktiež účtujem cez pokladňu...pretože tie peniaze uhradil zo svojich súkromných prostriedkov a z firemnej pokladne si tie peniaze vráti.
ZuzanaP
16.12.08,06:18
SZČO má jeden podnikateľský účet a druhý súkromný. Platby za telefon a internet, ktoré má na IČO, ale uhrádzal z toho súkromného. Môžem použiť spôsob preúčtovanie výdavkov v JU cez ID? Nemal by byť aj ten súkromný účet nahlásený na DÚ?
ZuzanaP
31.12.08,08:23
SZČO má jeden podnikateľský účet a druhý súkromný. Platby za telefon a internet, ktoré má na IČO, ale uhrádzal z toho súkromného. Môžem použiť spôsob preúčtovanie výdavkov v JU cez ID? Nemal by byť aj ten súkromný účet nahlásený na DÚ?


Posúvam....
betka
02.01.09,18:58
SZČO má jeden podnikateľský účet a druhý súkromný. Platby za telefon a internet, ktoré má na IČO, ale uhrádzal z toho súkromného. Môžem použiť spôsob preúčtovanie výdavkov v JU cez ID? Nemal by byť aj ten súkromný účet nahlásený na DÚ?

Prikláňam sa k názoru Gabiky. Prečo?

1. Fa za telefony účtujem v eidencii DFA
2. Uhradím so súkromného účtu. K pohybu PP v UJ nedochádza, nemá ako.
3. SZČO má hotovosť ako občan, a má hotovosť ako UJ.
4. Urobím VPD, že sa PP dali Jožkovi Mrkvičkovi, a nasleduje úhrada DFA, kt. mi vypadne z knihy DFA, a zaúčtujem to ako Výd.PP v hotovosti, a prev. réžia VOZD.

Znie FA na IČO? Ano. Znie. Na základe nej si odpočítam i DPH.
Bola FA uhradená? Ano bola. Nevidím žiadny problém.

Ak si zoberieme par. 21: Čo nie je daňový výdavok?
- výdavky, kt. nesúvisia so zdan. príjmom (telefon súvisí s príjmom)
- nie sú dostatočne preukázané: (nemám ho ako preukázať? Mám. Zaplatila som občanovi Mrkvičkovi, bola uhradená, v došlých FA sa mi nenachádza ako neuhradená, ani spoločnosť neeviduje pohľadávku, pretože bola uhradená. Môžem priložiť i výpis so súkromného účtu)
- ide o výdavok na súkromnú potrebu? Nejde
- ide o daň zaplatenú za iného dańovníka? Nejde (napr. zaplatím daň z MV za Hrušku)

Ide v konečnom dôsledku o nedaňový výdavok. Nejde. Tak o čom rozmýšľať?

Mne sa ID napr. nepozdáva, pretože v skutočnosti došlo k toku PP, a malo i dôjsť. Cez ID robíme iné nepeňažné operácie. A v konečnom dôsledku Mrkvičkovi budú chýbať vo vrecku ako občanovi tieto PP;)
Stefan2005
02.01.09,19:22
...Mne sa ID napr. nepozdáva, pretože v skutočnosti došlo k toku PP, a malo i dôjsť....

Jani, a prečo sa nepozdáva?
Príklad sa týka JÚ, ale líši sa od PÚ ?
Zoberme si skutočnosť, že úhrada bola cielená, napr. preto, že na firemnom účte ani v pokladni neboli peniaze, a aby sa klient nedostal do omeškania, zaplatil to zo svojho súkromného účtu. A peniaze zatiaľ naspäť vrátené neboli - takže nemohlo prísť k pohybu peňažných prostriedkov.
Ďalší proti argument - úhrady boli vykonané koncom mesiaca december - klient predloží predloží doklady na zúčtovanie v januári - jednoznačne nemohlo prísť k pohybu PP....

V PÚ to účtujem cez ID - veď došlo "iba" k transformácii jedného záväzku na druhý.
DanielaSL
02.01.09,19:29
Prikláňam sa k názoru Gabiky. Prečo?

1. Fa za telefony účtujem v eidencii DFA
2. Uhradím so súkromného účtu. K pohybu PP v UJ nedochádza, nemá ako.
3. SZČO má hotovosť ako občan, a má hotovosť ako UJ.
4. Urobím VPD, že sa PP dali Jožkovi Mrkvičkovi, a nasleduje úhrada DFA, kt. mi vypadne z knihy DFA, a zaúčtujem to ako Výd.PP v hotovosti, a prev. réžia VOZD.

Znie FA na IČO? Ano. Znie. Na základe nej si odpočítam i DPH.
Bola FA uhradená? Ano bola. Nevidím žiadny problém.

Ak si zoberieme par. 21: Čo nie je daňový výdavok?
- výdavky, kt. nesúvisia so zdan. príjmom (telefon súvisí s príjmom)
- nie sú dostatočne preukázané: (nemám ho ako preukázať? Mám. Zaplatila som občanovi Mrkvičkovi, bola uhradená, v došlých FA sa mi nenachádza ako neuhradená, ani spoločnosť neeviduje pohľadávku, pretože bola uhradená. Môžem priložiť i výpis so súkromného účtu)
- ide o výdavok na súkromnú potrebu? Nejde
- ide o daň zaplatenú za iného dańovníka? Nejde (napr. zaplatím daň z MV za Hrušku)

Ide v konečnom dôsledku o nedaňový výdavok. Nejde. Tak o čom rozmýšľať?

Mne sa ID napr. nepozdáva, pretože v skutočnosti došlo k toku PP, a malo i dôjsť. Cez ID robíme iné nepeňažné operácie. A v konečnom dôsledku Mrkvičkovi budú chýbať vo vrecku ako občanovi tieto PP;)

Tiež som to takto jednému klientovi robila. Často mi to robil a platil zo súkromného účtu. Výpis z neho som potom k tomu výdavkovému pokladničnému dokladu doložila.
betka
02.01.09,20:34
Jani, a prečo sa nepozdáva?
Príklad sa týka JÚ, ale líši sa od PÚ ?
Zoberme si skutočnosť, že úhrada bola cielená, napr. preto, že na firemnom účte ani v pokladni neboli peniaze, a aby sa klient nedostal do omeškania, zaplatil to zo svojho súkromného účtu. A peniaze zatiaľ naspäť vrátené neboli - takže nemohlo prísť k pohybu peňažných prostriedkov.
Ďalší proti argument - úhrady boli vykonané koncom mesiaca december - klient predloží predloží doklady na zúčtovanie v januári - jednoznačne nemohlo prísť k pohybu PP....

V PÚ to účtujem cez ID - veď došlo "iba" k transformácii jedného záväzku na druhý.

Už mi asi naozaj nepáli, sedím 15-tu hod. pri počítači:mee:, ale.....

K úhrada závazku dôjde cez ID, keď nedošlo k toku PP SZČO?

Rada by som vedieť, kedy účtujeme cez ID v JU, bez toku PP. (vždy tok nastal v účtovníctve, a preto sa vysporiadava cez ID)
- odpisy (ID)-tok nastal v minulosti
- zaúčtovala som nejakú úhradu celou sumou do nákladov, napr. odb. liter., uzáv. oper. preúčtujem DPH ako mínus VOZD)
- zápočty (ide svojim spôsobom o toky pohľ. a závazkov, resp. DFA s dobropismi)

Rada by som chcela vedieť jeden prípad zaúčtovania cez ID bez minulých tokov PP, a možno budem súhlasiť.

Z predošlého príkladu, ak uhradím v januári ako občan SZČO, potom by som mala zlikvidovať i závazok, i výd. z pokl.
A že je jednoduché účto na hotovostnom princípe.

Neviem, ako by sa pozrela na to DK? Možno mojim pohľadom, a preto by som vysporiadala svojim spôsobom.

Ale už mi ani nezapaľuje. Ráno kuknem, čo som napísala.:D
betka
02.01.09,21:01
Postupy:

§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

§ 4
Peňažný denník

(1) V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín (ďalej len „peňažné prostriedky v hotovosti“),
b) príjmy a výdavky na účtoch v bankách alebo pobočkách zahraničných bánk (ďalej len „banka“) vrátane úverov a termínovaných vkladov bez ohľadu na dobu ich splatnosti,
c) priebežné položky,
d) uzávierkové účtovné operácie, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

§ 14
Pohľadávky a záväzky

(1) Vznik a zánik pohľadávky sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 .

(4) Vznik a zánik záväzku sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2.

(7) Pri vzájomnom započítaní pohľadávok sa k zmluvne dohodnutému dňu účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a zánik záväzku v knihe záväzkov, najviac však do výšky nižšej sumy pohľadávky. V rámci uzávierkových účtovných operácií sa účtuje príjem zo započítanej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. d) a výdavok zo započítaného záväzku podľa § 4 ods. 6 písm. e). Pri započítaní pohľadávky v cudzej mene sa použije kurz vyhlásený

Aj susedovi môžem povedať nech uhradí, a považujem to za totožné, ako keby som uhradila závazok so svojho osobného účtu, resp. z účtu, kt. znie na môjho manžela, alebo účtu, kt. je síce "môj", ale patrí s.r.o.

Ak nie sú PP v pokladni:
- dotácia pokladne SZČO
- následne úhrada SZČO za telefon
Dav
02.01.09,21:41
A čo takto zaevidovať súkromný účet do podnikania, zostatok ku dňu "D" ako počiatočný stav so zápisom účet č.2,a vlastný vklad podnikateľa , urobiť úhradu - zaúčtovať VOZD účet č. 2 , oznámiť DÚ, že podnikateľ využíva aj účet č.2. Do konca roka viesť pohyby na účte č. 2 PNZD, VNZD,stačí jednou sumou celý mesiac, aby sedeli zostatky k 31.12. A samozrejme výpisy z účtu č.2 dokladať do účtovnej evidencie.
ZuzanaP
05.01.09,09:17
Ďakujem za vysvetlenie, ten súkromný účet nie je nahlásený na DÚ - môže dostať pokutu? Uhrádzali z neho telefonny účet aj účet za internet. Obe faktúry sú vystavené aj s IČOm SZČO.
sybila3
04.08.09,07:38
aj ja mám taký problém, nemohla som nájsť úhrady elektriny a telefonu a zistila som, že to bolo zaplatené zo súkromného účtu, ako to zaúčtovať?
Lianka
04.08.09,07:56
Pozri prispevky c. 2, 9 a 11 (cactus, betka, Daniela). Najdes v nich odpoved.
sybila3
18.10.09,13:24
no lenže mne klient neposkytol výpisy zo súkromného účtu, ale mám len bločky z pokladne, kde je pricvaknutý lístok-platba kartou. Takže keby som tie bločky dala cez pokladňu, priložila, môže to byť? Niektoré som mu vyhodila, ale keď kupoval elektrický nôž, tlakový hrniec do kuchyne, alebo niečo podobné drahšie, tak by som mu to tam zaradila s poznámkou platené zo súkromného účtu?
Anja111
18.10.09,13:57
no lenže mne klient neposkytol výpisy zo súkromného účtu, ale mám len bločky z pokladne, kde je pricvaknutý lístok-platba kartou. Takže keby som tie bločky dala cez pokladňu, priložila, môže to byť? Niektoré som mu vyhodila, ale keď kupoval elektrický nôž, tlakový hrniec do kuchyne, alebo niečo podobné drahšie, tak by som mu to tam zaradila s poznámkou platené zo súkromného účtu?
Môžeš účtovať ako platby z pokladne a pricviknúť bločky z ERP.
Upozorni klienta, že v prípade kontroly, môže DU požadovať zdokladovanie platieb kartou zo súkromného účtu, (nech si odloží výpisy z BU).