kitky
23.03.08,12:36
Na cesto: 80 dkg polohrubej múky, 0,5 l mlieka, 3 PL kryštálového cukru, 2 KL soli, 1 dcl oleja, 1 droždie.

Na plnku: 1 Palmarín ( Hera ), 2 žĺtka, škoricový cukor ( cca 8 sáčkov)

Postup:
Zmiešame múku, cukor, soľ, mlieko, olej a droždie rozpustené v kávovej lyžičke cukru.Vypracujeme hladké cesto a necháme trochu podkysnúť.
Cesto rozdelíme na dve rovnaké časti. Každý kus rozvalkáme na asi 5mm tenký plát.Žĺtka s Herou vymiešame na hladký krém.
Krém tiež rozdelíme na dve časti a natrieme na oba pláty cesta.
Na krém nasypeme škoricový cukor - 3-4 sáčky a zvinieme do rolády.
Pripravíme si ostrý nôž. Cesto sa dosť lepí, preto po každom zakrojení opláchnem čepeľ noža pod horúcou vodou, ľahšie sa potom krája.
Krájame cik-cak na trojuholníčky - dajte pozor, aby tá užšia strana mala aspoň tak 1 cm, aby sa koláče nerozpadli.
Poukladáme na plech, podložený papierom, pretože plnka, ktorá vytečie z koláčikov sa neskutočne ťažko zoškrabuje z plechu a potrieme bielkami, ktoré nám ostali.
Pečieme cca 20 - 30 min v rozohriatej rúre na 225°C.

Za tento skvelý koláčik vás budú milovať.:)
VladoaKatka
23.03.08,12:38
Tieto juhoslovanské koláče robíme aj na slano.

Plnka: podľa chutí a "co dúm dá"
- šunkové plátky posypať vegetou a provensálskym korením
- šunkové a syrové plátky striedať vedľa seba a tiež posypať s vegetou
- syr a domácu klobásu nakrájať na veľmi tenko

treba len fantáziu.
kitky
23.03.08,14:32
Tieto juhoslovanské koláče robíme aj na slano.

Plnka: podľa chutí a "co dúm dá"
- šunkové plátky posypať vegetou a provensálskym korením
- šunkové a syrové plátky striedať vedľa seba a tiež posypať s vegetou
- syr a domácu klobásu nakrájať na veľmi tenko

treba len fantáziu.

Super skusim aj ja. Nevytecie mi syr?
VladoaKatka
24.03.08,05:30
Musíš dať tvrdý syr napr. emental, eidam, oštiepok - ja dávam údený. Pár plátkov, aby si mala v každom kúsku malý kusoček pre chuť.
Elena Navrátilová
24.03.08,07:06
Aj ja ich robím na slano. Sú výborné.
bezradná
24.03.08,08:37
Aj ja ich robím na slano - žĺtka vymiešam s herou, posypem pizza korením.
A aby sa mi nelepilo cesto na nôž - tak to ani nerežem nožom, vezmem si kúsok nite, obtočím okolo cesta a stiahnem. Tento spôsob sa mi viac osvedčil, lebo cesto nie je sploštené.:rolleyes:
basulko
25.03.08,12:21
Robievam ich tiež na slano do Hery primiešam 10-12 prelisovaných strúč. cesnaku a soľ podľa chuti. Na vrchu posypať sezamom, rascou ľan semienkom atď
Olice
25.03.08,12:30
Robievam ich tiež na slano do Hery primiešam 10-12 prelisovaných strúč. cesnaku a soľ podľa chuti. Na vrchu posypať sezamom, rascou ľan semienkom atď
A k tomu fazuľovú polievku na kyslo, mňam.....
Heni
24.05.08,13:28
ked to pečiete na slano, asi dáte menej cukru do cesta, však?
kami8
24.05.08,13:57
ked to pečiete na slano, asi dáte menej cukru do cesta, však?
cukru len tak za kavovu lyzicku,aby cesto nakyslo.Ja este pre vylepsenie dam na rozotretu plnku kusky nakrajanej oravskej slaniky.Tie kolace maju u nas trvacnost najviac 2 hodiny:D.
Heni
24.05.08,14:02
cukru len tak za kavovu lyzicku,aby cesto nakyslo.Ja este pre vylepsenie dam na rozotretu plnku kusky nakrajanej oravskej slaniky.Tie kolace maju u nas trvacnost najviac 2 hodiny:D.
to verím, slinky mi tečú už pri čítaní receptu :)