halibut
25.03.05,00:21
UPOZORNENIE PRED ZADANÍM TÉMY:
č.1 Skúšali ste odpoveď najprv vyhľadať pomocou vyhľadávania?
č.2 Zadávate Vašu otázku (novú tému) v správnej Porade? Napríklad: Ak sa týka téma dani z príjmu, zadávate otázku do Porady s názvom Daň z príjmu? Ak nie, prosím choďte najprv na hlavnú stránku, vyberte si náležitú Poradu a tam zadajte otázku! Ak ste si istý, že ste vybrali správnu Poradu pre Vašu otázku, PROSÍM ZMAŽTE TOTO UPOZORNENIE a môžete napísať otázku - NOVÚ TÉMU.
halibut
24.03.05,23:28
Priatelia, prosim Vas o radu pri riesení mojho problemu, FO-JU sa združil s PO-PU 1.1.04, v zmluve sa dohodli ze uctovnictvo zdruzenia vedie PO, zdruzenie ukoncilo svoju cinnost v priebehu roka. Ako prosim vas trensformovat podiel FO na cinnosti zdruzenia do svojho uctovnictva? Da sa to aj bez toho aby FO musela urobit prechod vlastneho JU na vlastne PU a potom zauctovat podiely na majetku zavazkoch ,výnosoch a nákladoch? Pozeral som aj starsie prispevky ale podobny problem som tam nenasiel. Sluzi na o ucet 398? Dakujem vopred za vase rady, pripadne odkazy na riesenia mojho problemu v literature.
halibut
24.03.05,23:30
Ospravedlnujem sa za prvy prispevok....
andrej_rv
25.03.05,00:07
Áno, združenie bez právnej subjektivity sa účtuje cez účet 398. Na ten účet by si mal naúčtovať všetky náklady a výnosy podľa jednotlivých syntetických účtov. Pomerne podrobný príklad je uvedený v publikácii Ing.Cenigovej "PÚ pre podnikateľov" z r.2003 na strane 380 (Myslím je už aj novšia, ale zrejme tie príklady tam tiež budú uvedené, no možno na trochu inej strane). Pomerná časť hosp. výsledku je u PO súčasťou HV bežného roka, u FO až vtedy, ak sa uskutočnia príslušné platby, dovtedy by sa pohľadávka resp. záväzok voči združeniu mala evidovať len v pohľadávkach a záväzkoch. (Ja som však takýto prípad účtoval ešte niekedy v minulom tisícročí, tak možno súčasný stav je čo sa týka FO trochu iný).
halibut
25.03.05,08:10
andrej dakujem za radu, pochopil som to tak, ze by sa nemuselo JU u FO transformovat naPU, len sa zauctuje podiel na HV (vznikla strata), ako zavazok voci zdruzeniu? A cos sním? a co nadobudnutý majetok pocas zdruzenia, nejak si s tym neviem dat rady.
andrej_rv
25.03.05,13:13
Neviem, či Ťa zaujíma FO alebo PO. FO v žiadnom prípade nemusí prejsť na podvojné účtovníctvo (prechod sa aj tak nemôže robiť v priebehu účtovného obdobia). Zrejme máš k dispozícii nejaké vyúčtovanie hospodárenia združenia od správcu združenia. Záväzok (stratu) z činnosti by si podľa mňa mal zaúčtovať do ostatných záväzkov, keď ho splatíš (naraz alebo postupne), zaúčtuješ ho do denníka do výdavkov. Čo sa týka majetku, vložený majetok si každý vezme späť, u FO sa to v denníku neprejaví, v pohľadávkach len vtedy, ak si dočasné odovzdanie majetku zaúčtoval ako ostatnú pohľadávku. Ak činnosťou združenia vznikol spoločný majetok, ide o podielové spoluvlastníctvo, ktoré sa pri ukončení združenia vysporiada (rozdelí sa v pomere určenom v zmluve, prípadne člen združenia, ktorý vyplatený majetok prevezme, vyrovná rozdiel napr. finančne). U PO je postup účtovania podrobne popísaný v tom príklade u Cenigovej, ale v podstate ide o to isté. Ak vznikla v združení strata, po konečnom zúčtovaní je pomerná časť straty pripadajúca na FO u PO pohľadávkou voči fyzickej osobe až do doby jej úhrady. Možno má niekto s týmto účtovaním čerstvejšie skúsenosti a ozve sa Ti.
halibut
25.03.05,14:10
andrej diky, ja to potrebujem dat doporiadku z pohladu FO, v priebehu roka skoncila s podnikanim , od 1.1. do 30.4. bola v zdruzeni, to vykazalo stratu. Mne sa prave nezdalo to ze ci je koser do JU kde sa uctuje o prijmoch a vydavkoch zauctovat presne ako pises do zavazkov podiel na strate ktore zdruzenie vykazalo z rozdielu vynosov a nakladov. Cize ked som tomu porozumel, normalne jej vediem JU a podiel na strate len uvediem do ostatnych zavazkov k 30.4.?. nebude porusený zakon o uctovníctve? a ako by si vysporiadal penazny vklad a vklad zasob do zdruzenia, ktore FO vlozila na zaciatku zdruzenia. Zdruzenie fungovalo od 1.1. do 30.4. to znamena ze prechod na PU by bol mozny, ide o to ci ten prechod do PU by nesposobil aj vykazanie zakladu dane oproti JU, kde neuhradene závazky znizuju zaklad dane a kedze FO je zadlzená tak by ku dnu skoncenia podnikania nevykazala zaklad dane. Andrej este raz velka vdaka
andrej_rv
25.03.05,19:34
Aby som to spresnil, podľa môjho názoru by vykázaná strata zo združenia (ak ju nevyrovnala), by mala byť počas trvania jej podnikania evidovaná v záväzkoch, pri skončení podnikania je to položka znižujúca základ dane z príjmov. (Ináč aj keby viedla PÚ, daňový dopad by bol rovnaký, len do daňového nákladu by sa jej to dostalo ihneď pri zúčtovaní výsledku hospodárenia združenia, nie až pri ukončení).
Čo sa týka vloženého majetku, vložené finančné prostriedky by sa jej mali vyplatiť, vložené zásoby by sa jej mali vrátiť (alebo preplatiť). Keďže združenie dosiahlo stratu,
úhradu straty je možné riešiť aj kompenzáciou s vkladmi - z vložených prostriedkov a hodnoty vložených zásob v peňažnom vyjadrení vyplatí PO sumu zníženú o podiel FO na vykázanej strate. (Neviem, či som to napísal dosť zrozumiteľne). Len podľa mňa hodnota vložených zásob je pri ukončení podnikania pripočítateľnou položkou k základu dane. T.j. ak má FO ku dňu skončenia podnikania zásoby (jedno, či sú fyzicky u nej, alebo "požičané" u správcu združenia), vždy ich treba zdaniť. Ale ak by sa ten podiel straty zo združenia kompenzoval nevrátením zásob, tak položkou pripočítateĺnou k dani je len zostatok zásob po kompenzácii (ak je hodnota zásob vyššia než strata), alebo odpočítateľnou položkou je nekompenzovaný zvyšok záväzku (ak je strata vyššia, než hodnota zásob). Pre posúdenie vplyvu zásob na daň je však dôležité vedieť aj to, odkiaľ FO tie zásoby mala, pretože celá táto varianta platí len vtedy, ak bolo obstaranie vložených zásob u FO daňovým výdavkom (ak ich pred niekedy pred vložením kúpila a do denníka zaúčtovala ako daňový výdavok). Vrátenie vložených peňazí (i dlhodobého majetku) je bez vplyvu na základ dane. Celý problém by sa dal lepšie posúdiť, keby boli k dispozícii konkrétne čísla a zmluva o združení, ale možno ti aj toto poskytne nejakú orientáciu.
halibut
25.03.05,23:06
andrej dik za rady vidim ze mas s tym skusenosti skusim si prejst tieto veci co si mi poradil a zajtra to budem davat na papier, zalezi mi na tom preto lebo v podstate FO ani nemala vela vlastnych pohybov v obdobi 01-04/04 bola v zdruzení a 17.5.04 to nadobro zabalila, preto musim to rozdelenie urobit OK, aby pripadna danova kontrola nemala problemy (aj ked to poznas ako to s nimi je)samozrejme ze dane platit nechce ale mne to aj tak vychadza ze bude v strate, samotna uprava zakladu dane pri skonceni podnikania sa urobi iba v ramci danoveho priznania, alebo uz bude mat dopad aj na vykazy? ja mam info ze vykazy sa urobia tak ako keby bol koniec roka - a mimouctovne sa upravuje HV na zaklad dane o pripoč. a odpoč.položky.
andrej_rv
26.03.05,08:00
Na výkazy nie je jednotný názor (aj tu na POrade sa o tom debatovalo), podľa mojich informácií by mal byť výkaz o majetku a záväzkoch nulový (konzultoval som to minule s kontrolórkou). Výkaz o príjmoch a výdavkoch by podľa mňa mal v sebe zahŕňať aj príslušné úpravy (pripočítanie hodnoty hodnoty zásob, pohľadávok, odpočítanie záväzkov), ale počul som aj názor, že tieto úpravy by sa mali urobiť až na riadkoch 41 a 42 daňového priznania. Keďže aj tento názor má svoju logiku, neviem, ti na 100% povedať, ktorý je správny. Ale v podstate je to jedno, lebo čiastkový základ dane z podnikania (r. 60) bude pri oboch postupoch rovnaký.
halibut
26.03.05,12:40
andrej poslal som ti sukromnu spravu.ahoj
Evelynka
11.10.05,11:06
Prosim o radu: Pat subjektov, fyzicke aj pravnicke osoby sa ustne dohodli, ze spolocne vybuduju vodovodnu pripojku. Staci takato ustna dohoda, alebo je potrebna pisomna, napr. zmluva o zdruzeni? Kto odpisuje, vsetci, alebo musi len jeden?