katka1605
23.03.08,16:50
Dobrý deň,

dúfam, že mi bude môcť niekto poradiť. S expriateľom sme spolu bývali v jeho byte, kde som kúpila nový nábytok (sedačky,stoličky a pod...). Momentálne spolu čakáme dieťa, ktoré by malo prísť čoskoro na svet. Z bytu ma vyhodil bez vecí v 7 mesiaci rizikovej gracidity a odmieta ma vpustiť do bytu (nedá mi možnosť, aby som si veci a nábytok mohla odtiaľ odniesť). Vie mi niekto poradiť ako mám postupovať v prípade, že mi nechce vydať môj majetok?? Čo môžem robiť?? Môžem podať naňho trestné oznámenie? A ak ho podám, podľa akého zákona mám právo na svoj majetok? Policajti to potom posúvajú na súd? Asi som naivná, ale neexistuje také niečo, že by som prišla na políciu a oni by som mnou a s prehlásením (prípadne aj s dokladmi o kúpe hnuteľných vecí) išli za ním a musel by mi uvedené veci odovzdať?
Podotýkam, že dohoda nie je možná, nakoľko sa expriateľ rozhodol ma psychicky týrať, pretože vie, že ako otec dieťaťa bude musieť platiť výživné a to on nechce. Vyhodil nás a myslí si, že psychickým zastrašovaním ho ja neuvediem ako otca a že sa o malé postarám sama, ale to sú už iné záležitosti, ktoré bude riešiť sociálny kurátor.
kalkulka
23.03.08,15:55
Neviem ti tak fundovane poradiť, ale polícia konať nebude. Toto treba súdne, len či ti súd uzná tvoje dôkazy? Mala by si mať aj svedkov, ak takéto veci chceš dokázať. Veľmi ti držím prsty. Ukáž tomu sprosťákovi, ktorý toto dokázal urobiť!!!!!!!! Prajem ti veľa šťastia s maličkým bábom, nech sa narodí zdravé a normálne v termíne. Posielam bábätku pusinku, nech vydrží a ty s ním. Držím prsty.
m.hladka
23.03.08,16:04
Dôležité je, aby si teraz mala kľud a dieľatko, ktoré sa má narodiť bolo v kľudnom prostredí. Vôbec ti nie je potrebný stres pre nejaký majetok. Nestojí to zato. Ak sa teraz takto správa tvoj expriateľ, nezmení to ani čas, a zbytočne sa ty stresuješ. Spravodlivosti sa nedočkáš a bude ťa to stáť len veľa času, stresu a možno peňazí. Nič nezíska! Zatiaľ to, o čo sa chceš naťahovať stratí hodnotu, ale tvoje zdravie a dieťa má predsa väčšiu hodnotu.
Buď veľkorysá a vykašli sa na expriateľa aj ostatné materiálne veci. Ak si silná, dokážeš to a radšej sa pozeraj dopredu. Určite to lepšie dopadne, bez týchto stresov. Držím palce a veľa trpezlivosti.
katka1605
23.03.08,16:06
Hm...hádam sa niekto chytí, nechcela som to riešiť cez súdy, pretože tak či tak ma čakujú pojednávania kvôli výživnému. Mám svedkov o kúpe, zároveň aj doklady, tak to by mohlo stačiť.
Ak to dám na súd, tak by som mala žiadať o čo? Ako by mala tá žiadosť vyzerať, prípadne existuje na to neaké tlačivo? Čo môžem robiť potom v tom prípade, keď to bude súdnou cestou a on mi majetok trebárs neako poškodí?
katka1605
23.03.08,16:09
Dôležité je, aby si teraz mala kľud a dieľatko, ktoré sa má narodiť bolo v kľudnom prostredí. Vôbec ti nie je potrebný stres pre nejaký majetok. Nestojí to zato. Ak sa teraz takto správa tvoj expriateľ, nezmení to ani čas, a zbytočne sa ty stresuješ. Spravodlivosti sa nedočkáš a bude ťa to stáť len veľa času, stresu a možno peňazí. Nič nezíska! Zatiaľ to, o čo sa chceš naťahovať stratí hodnotu, ale tvoje zdravie a dieťa má predsa väčšiu hodnotu.
Buď veľkorysá a vykašli sa na expriateľa aj ostatné materiálne veci. Ak si silná, dokážeš to a radšej sa pozeraj dopredu. Určite to lepšie dopadne, bez týchto stresov. Držím palce a veľa trpezlivosti.
to sa pekne hovorí, ale momentálne bývam u známych, čiže som nábytok chcela predať, aby som mohla drobcovi zabezpečiť aspoň základné veci a mala na poplatky ohľadom vymáhania výživného....
m.hladka
23.03.08,16:11
Moja sestra sa po rozvode súdila o majetok 10 rokov. Stratila nervy a dodnes sa s tým nevie zmieriť. Mala susedov svedkov a čo ja viem čo všetko okolo toho behala. Už som to nemohla počúvať, lebo ani nežila, len tým sa zaoberala. Jasne že bývalý robil prieky. A to čaká aj Teba. Preto mám tento názor. Stojí ti to zato v tomto stave????
m.hladka
23.03.08,16:14
Viem presne, čo prežívaš a preto ti radím ľahšiu cestu. Nehovorí sa mi to ľahko, lebo viem, že to máš určite ťažké a každá žena, ktorá ostane sama s dieťaťom to tak má.
katka1605
23.03.08,16:14
Moja sestra sa po rozvode súdila o majetok 10 rokov. Stratila nervy a dodnes sa s tým nevie zmieriť. Mala susedov svedkov a čo ja viem čo všetko okolo toho behala. Už som to nemohla počúvať, lebo ani nežila, len tým sa zaoberala. Jasne že bývalý robil prieky. A to čaká aj Teba. Preto mám tento názor. Stojí ti to zato v tomto stave????
to netvrdím, že je to najlepšie pre dieťa, ale to som momentálne riešiť nechcela...inak ďakujem.
kalkulka
23.03.08,16:38
Vieš, M.Hladka má momentálne tú najväčšiu pravdu.Teraz radšej porozmýšľaj ako narýchlo môžeš zohnať nejakú kôpku peňazí hlavne z dobrých zdrojov, lebo toto, čo zamýšľaš je na dlhé lakte, takže tudy momentálne určite cesta nevedie, ak si chcela takto rýchlo prísť k nejakým peniazom. A ak tvoj ex má ešte aj kopu známych na súdoch, tak určite nepochodíš. Teraz sa staraj hlavne o seba. To maličké za to nemôže.
Petra Nová
23.03.08,20:13
Ak máš dôveryhodných svedkov, že si kupovala nábytok za svoje, a ak okrem pokladničných dokladov máš aj prípadné faktúry , ktoré sú vystavené na Tvoje meno, nevidela by som to ako stratenú záležitosť. Asi to bez súdu nepôjde. Ale podáš žalobu o vydanie veci, ktoré tam podrobne rozpíšeš podľa názvu a kusov, požiadaš súd o oslobodenie od platenia súdneho poplatku a požiadaš o poskytnutie bezplatného právneho zastupovania. Ani by to tak dlho nemalo trvať. Už z princípu by si sa svojho majetku nemala vzdávať.
alzbetka78
24.03.08,20:01
Ak máš dôveryhodných svedkov, že si kupovala nábytok za svoje, a ak okrem pokladničných dokladov máš aj prípadné faktúry , ktoré sú vystavené na Tvoje meno, nevidela by som to ako stratenú záležitosť. Asi to bez súdu nepôjde. Ale podáš žalobu o vydanie veci, ktoré tam podrobne rozpíšeš podľa názvu a kusov, požiadaš súd o oslobodenie od platenia súdneho poplatku a požiadaš o poskytnutie bezplatného právneho zastupovania. Ani by to tak dlho nemalo trvať. Už z princípu by si sa svojho majetku nemala vzdávať.

som v podobnej situácii,akurát,že nemam priatela,teda ex,ale manzela,ktory tiez nedal ani korunu na nic,co sa kupovalo do domacnosti.....problem je v tom,ze u nas je to sucast bezpodieloveho vlastnictva,takze to bude komplikovanejsie.....v kazdom pripade sa nenechaj zdeptať rečami ex, a ak sa da, tak si stoj za tym,čo je tvoje.....držim palce. posielam babatku pusinku...
katka1605
25.03.08,08:17
Ďakujem všetkým, podarilo sa mi zistiť, že by som to mohla nahlásiť na políciu, ale nie ako trestné oznámenie, ale ako oznámenie o skutočnostiach, každopádne to skúsim, pretože hodnota kupovaného nábytku nie je malá, cca 100.000,- Sk a kožená súprava je dokonca ešte v záruke, takže skoro nová...
BXLmiami
25.03.08,08:59
Môj názor je,že momentálne sa treba sústrediť na dieťa.Osobne by som hlásila skutočnosť na polícii,ale hlavne by som s expriateľom začala doporučenú konverzáciu,doporučeným listom ho vyzvať na vrátenie vecí,kde by som podrobne vyčíslila čo som kupovala,kedy som to kupovala a za koľko som to kupovala a tým si zabezpečíš,že si veci nárokuješ od začiatku.Ale nechala by som si vymáhanie zároven na vymáhanie výživného a teraz dopredu by som obetovala 300 či 500 Sk na radu od právnika ako na to.Držím prsty ,teraz sa sústred na dieťa,ale rozhodne mu to nedaruj.
Marikal
25.03.08,10:40
Dobrý deň.
Myslím, že požiadať o bezplatnú službu právnika je možné iba vtedy, ak ste v sociálnej núdzi / reagujem na radu Petry Novej/ Je to o tom, či sa naozaj v sociálnej núdzi nachádzate / ak ste kupovali koženú sedačku - no neviem, neviem/....ale chcem Vám povedať toto z vlastnej skúsenosti: počítam že do pôrodu nič s tým nenarobíte. Je to naozaj na "dlhé lakte". M.Hladká má pravdu. Zožeňte nejakým zázrakom peniaze pre dieťa a aj pre Vás, a keď budete mať po pôrode začnite bojovať. Rátajte s tým, že to bude trvať určite dlho.Policajti Vám veľmi nepomôžu, verte mi. Určite Vás odkážu na súd, s tým že je to predmet občiansko-právneho sporu. Ak nezoženiete bezplatnú právnu pomoc, tak si pripravte pekný balík peňazí. Je možné, že raz Vám súd priklepne "Vašu pravdu" a peniaze sa Vám vrátia.
Váš problém je aj mojim problémom, inak by som si nedovolila Vám tvrdiť uvedené skutočnosti..
Veľa šťastia.
M.
hiker
25.03.08,11:35
Dobrý deň.
Myslím, že požiadať o bezplatnú službu právnika je možné iba vtedy, ak ste v sociálnej núdzi / reagujem na radu Petry Novej/ Je to o tom, či sa naozaj v sociálnej núdzi nachádzate / ak ste kupovali koženú sedačku - no neviem, neviem/....ale chcem Vám povedať toto z vlastnej skúsenosti: počítam že do pôrodu nič s tým nenarobíte. Je to naozaj na "dlhé lakte". M.Hladká má pravdu. Zožeňte nejakým zázrakom peniaze pre dieťa a aj pre Vás, a keď budete mať po pôrode začnite bojovať. Rátajte s tým, že to bude trvať určite dlho.Policajti Vám veľmi nepomôžu, verte mi. Určite Vás odkážu na súd, s tým že je to predmet občiansko-právneho sporu. Ak nezoženiete bezplatnú právnu pomoc, tak si pripravte pekný balík peňazí. Je možné, že raz Vám súd priklepne "Vašu pravdu" a peniaze sa Vám vrátia.
Váš problém je aj mojim problémom, inak by som si nedovolila Vám tvrdiť uvedené skutočnosti..
Veľa šťastia.
M.

Su dve moznosti ako dostat "bezplatneho" pravnika:

1. poziadat sud spolu s oslobodenim od sudneho poplatku aj o ustanovenie zastupcu z radov advokatov podla § 30 OSP (Účastníkovi, u ktorého sú predpoklady, aby bol súdom oslobodený od súdnych poplatkov, ustanoví sudca alebo poverený zamestnanec súdu na jeho žiadosť zástupcu z radov advokátov, ak je to potrebné na ochranu jeho záujmov. O tejto možnosti súd účastníka poučí.). Nie su tam ziadne kriteria, ktore sa musia splnat, sud to posudzuje podla svojej uvahy. Zavisi aj od toho, o co sa sudi a aka je vyska poplatku (sud moze napr. skonstatovat, ze zaplatenie poplatku je len jednorazovym vydavkom, a preto nie je dovod na oslobodenie).

2. poziadat o pravnu pomoc Centrum pravnej pomoci. Tu ma narok kazdy, kto splni 3 zakonne poziadavky pdla zakona 327/2005 Z. z. a jednou z nich je, ze sa ziadatel nachadza v stave materialnej nudze, t.j. ze prijem jeho a osob, ktore sa s nim posudzuju (napr. deti, manzel, pokial vsak nie je v protichodnom postaveni), nepresahuje hranicu 1,4-nasobok zivotneho minima. V pripae pisatelky zrejme tato bude len sama, t.j. jej priiejm nesmie presahovat 7182,- Sk. CPP posudzuje samozrejme aj majetok, ktorym by si ziadatel pripadne mohol zabezpecit poskytovanie pravnych sluzieb, ale kedze to zariadenie je predmetom sporu, tento majetok sa pri posudzovani neberie do uvahy.
Petra Nová
25.03.08,19:07
Ďakujem všetkým, podarilo sa mi zistiť, že by som to mohla nahlásiť na políciu, ale nie ako trestné oznámenie, ale ako oznámenie o skutočnostiach, každopádne to skúsim, pretože hodnota kupovaného nábytku nie je malá, cca 100.000,- Sk a kožená súprava je dokonca ešte v záruke, takže skoro nová...

No samotné oznámenie na políciu problém nevyrieši. Môže síce bývalého postrašiť a sám dobrovoľne veci vydá. V prípade, že sa začne trestné stíhanie a toto sa ukončí súdnym rozhodnutím, bývalý bude potrestaný. Ale v trestnom konaní nemožno žiadať o vydanie veci, len o náhradu škody. A to je o niečom inom.
kekelka
27.03.08,11:22
Mozno sa mylim ale niekde som tusim pocula ze existuje zaloba o vypratanie veci ktora by sa na toto mohla vzťahovať ale ine som chcela.

Nikto nereagoval na to, že pisateľka píše o svojom expriateľovi.. (nie exmanželovi) a o vymáhaní výživného. Pravda je však taká, že keď jej ex po narodení dieťaťa nepôjde osobne s ňou na matriku a nepodpíše otcovstvo, tak jej to matrika nezapíše a bude musieť otcovstvo dokazovať, čiže k výživnému sa tak ľahko nedopracuje. Dieťa bude mať v rodnom liste v kolonke otec nápis neuvedený a keď to bude chceť zmeniť čakajú ju DNA testy a neviem čo všetko na dokazovanie otcovstva. Bude sa vláčiť po súdoch a prokuratúrach a keď jej bude chcieť robiť prieky... (ak ju vyhodil na "ulicu" tehotnú a nechce vrátiť ani jej majetok, je to bezcharakterný idiot). Budeš asi musieť požiadať o náhradné výživné na sociálke, aby si s dieťaťom prežila. Skôr by som si tu zisťovala asi to náhradné výživné ako nejaký kus nábytku... Aj keď chápem že v tom máš peniaze.... Booože čo je to za človeka??
katka1605
27.03.08,13:11
Mozno sa mylim ale niekde som tusim pocula ze existuje zaloba o vypratanie veci ktora by sa na toto mohla vzťahovať ale ine som chcela.

Nikto nereagoval na to, že pisateľka píše o svojom expriateľovi.. (nie exmanželovi) a o vymáhaní výživného. Pravda je však taká, že keď jej ex po narodení dieťaťa nepôjde osobne s ňou na matriku a nepodpíše otcovstvo, tak jej to matrika nezapíše a bude musieť otcovstvo dokazovať, čiže k výživnému sa tak ľahko nedopracuje. Dieťa bude mať v rodnom liste v kolonke otec nápis neuvedený a keď to bude chceť zmeniť čakajú ju DNA testy a neviem čo všetko na dokazovanie otcovstva. Bude sa vláčiť po súdoch a prokuratúrach a keď jej bude chcieť robiť prieky... (ak ju vyhodil na "ulicu" tehotnú a nechce vrátiť ani jej majetok, je to bezcharakterný idiot). Budeš asi musieť požiadať o náhradné výživné na sociálke, aby si s dieťaťom prežila. Skôr by som si tu zisťovala asi to náhradné výživné ako nejaký kus nábytku... Aj keď chápem že v tom máš peniaze.... Booože čo je to za človeka??
O sociálke a prokuratúrach a o tom všetkom ostatnom už viem, že ma čaká. Nie je ochotný so mnou komunikovať, nezaujíma ho ani, že malému zistili neakú poruchu na srdiečku, nič. A to, že ho budem musieť nútiť súdom k testom, to mi už napísal sám, takže si to dobre zmapoval a podľa mňa to už vedel, keď ma vyhadzoval z bytu. Jednoducho sa rozhodol žiť bez nás (mňa aj drobca). Sama tomu ešte neverím, alebo neako odmietam uveriť, hlavne keď má dcéru z prvého manželstva a tú berie každý víkend k sebe, aby jej vynahradil, že nie je s ňou celý týždeň.
Asi sa zľakol zodpovednosti a myslí si, že keď bude popierať otcovstvo a akúkoľvek náklonnosť k nám, že ja to nechám len tak a keď nás už vyhodil, že ja sa budem tváriť, že je to OK a dám mu pokoj...pripadám si ako letenka, ktorú si zarezervoval, rozmyslel si to, tak rezerváciu zrušil a je to vybavené.........
sylvio
28.03.08,08:35
V žiadnom prípade to nenechávajte tak. Máte celkom slušnú škálu možností a čím skôr to začnete riešiť, tým lepšie.

1) podajte trestné oznámenie, nahláste všetko čo sa stalo, nech to začne riešiť polícia...takáto vec sa bude riešiť v skrátenom konaní a môžte teda očakávať výsledok cca do 2-5 mesiacov...zákonná lehota je 2 mesiace ale vždy to trošku natiahnu

2) žaloba o vydanie vecí...úplne jednoduchá triviálna záležitosť...máte bločky o nákupe a to je asi tak všetko čo potrebujete...svedkovia sú len bonus pre Vás...čím skôr ju podáte, tým lepšie...bolo by vhodné sa poradiť s právnikom...budete ho potrebovať aby ste sama svojím nie celkom odborným postupom (bez urážky) nespôsobovala zbytočné naťahovanie sporu...v prípade úspechu, ktorý je veľmi pravdepodobný Vám expriateľ bude musieť uhradiť aj sumu, ktorú ste vynaložila na právne služby...povedal by som, že z toho vyjdete veľmi slušne...:)

Ako právnik s tým mám bohaté skúsenosti a v prípade akýchkoľvek otázok sa na mňa môžte kľudne obrátiť. Veľa šťastia.