jarka-b
25.03.05,10:31
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť, čo mám robiť, keď mi môj bývalý zamestnávateľ (s.r.o.) odmieta vydať potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch.

Chcela by som podať daňové priznanie z príjmu za rok 2004, ale na daňovom úrade mi odmietajú prevziať toto priznanie bez potvrdenia o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch.

Viem, že je povinný mi toto potvrdenie vydať do 31. marca tohto roku, no on to ignoruje. Som s ním v súdnom spore kvôli zápočtovému listu a nevyplatenom odstupnom a tak mi robí problémy, kde sa len dá.

Ďakujem vopred za odpoveď.

jbozikova@pobox.sk
evina
25.03.05,09:35
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť, čo mám robiť, keď mi môj bývalý zamestnávateľ (s.r.o.) odmieta vydať potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch.

Chcela by som podať daňové priznanie z príjmu za rok 2004, ale na daňovom úrade mi odmietajú prevziať toto priznanie bez potvrdenia o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch.

Viem, že je povinný mi toto potvrdenie vydať do 31. marca tohto roku, no on to ignoruje. Som s ním v súdnom spore kvôli zápočtovému listu a nevyplatenom odstupnom a tak mi robí problémy, kde sa len dá.

Ďakujem vopred za odpoveď.

jbozikova@pobox.sk

Išla by som za ním a povedala mu, že ho oznámim na DÚ, nakoľko mi nechce vydať Potvrdenie. Ak by to nespravil ani tak, skúsila by som k DP priložiť napr. Čestné prehlásenie o tom, že príjmy sú uvedené správne a potvrdenie nie je priložené preto lebo mi ho s.r.o..... odmieta vydať. myslím si, že Dú Ti nemôže brániť podať DP tým, že ho odmieta prevziať.
vladan
25.03.05,12:11
V Trende č. 11 radí daňová poradkyňa Dagmar Čierna:
... do daňového priznania môžete uviesť len príjmy, na ktoré máte potvrdenia, a ak sa vám do 31. marca nepodarí zohnať potvrdenie od zamestnávateľa, u ktorého ste mali príjmy zo závislej činnosti (mali uzavretú dohodu o vykonaní práce) buď sa bude považovať zrazená daň z tohto príjmu za vysporiadanú, alebo sa sa vám podarí aj neskôr zohnať si potvrdenie o príjme zo závislej činnosti od tohto neseriózneho zamestnávateľa, môžete podať dodatočné daňové priznanie a požiadať o vrátenie prípadného preplatku na dani z príjmov. No, žiaľ, bez potvrdenia nemôžete tieto príjmy do daňového priznania uviesť.

... ja osobne sa s touto radou celkom nestotožňujem
Marta V
25.03.05,14:21
Na školení nám hovorili, že ak sa nám stane prípad, že organizácia bud zanikla, alebo že odmietla vydať potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch, máme to nahlásiť písomne na daňový úrad podľa miesta trvalého bydliska, kde uvedená osoba patrí.
Sefcikova
25.03.05,19:12
ano, ano, len ich nahláste :)
Hlinkovx
26.03.05,08:19
Mám zamestnanca, ktorý k nám prišiel pracovať v auguste 2004, síce ma požiadal o ročné zúčtovanie dane, ale bývalý zamestnávateľ mu odmieta vystaviť potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch...
Tiež sme sa dohodli, že mu teda urobím zúčtovanie len z tých mesiacov, ktoré má odpracované u nás a toho " ochotného" bývalého zamestnávateľa nahlásime..
Yvvetta
26.03.05,09:57
Pre Hlinkovx

Ja si myslím, že takémuto zametnancovi nemôžeš urobiť roč. zúč. dane. On sám si musí podať DP a napísať na jeden list, prečo nedokladuje príjem za celý rok 2004.

Zamestnávateľ nemôže urobiť ročné, kým mu zamestnanec nepodpíše žiadosť a nezdokladuje príjem za celý rok. Ak počas r. 2004 niektoré mesiace nepracoval a ani nebol evidovaný na ÚP na žiadosti napíše, že v období od - do nepoberal žiadne zdaniteľné príjmy.
Tak nám to povedala tetuška z DÚ.
brm
26.03.05,10:07
Mám zamestnanca, ktorý k nám prišiel pracovať v auguste 2004, síce ma požiadal o ročné zúčtovanie dane, ale bývalý zamestnávateľ mu odmieta vystaviť potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch...
Tiež sme sa dohodli, že mu teda urobím zúčtovanie len z tých mesiacov, ktoré má odpracované u nás a toho " ochotného" bývalého zamestnávateľa nahlásime..zlato moje, toto by som neriskovala...nechaj to na zamestnanca
Hlinkovx
26.03.05,10:44
ivet a aj karkulka
ĎAKUJEM ..budem sa riadiť Vašimi radami
ayya
26.03.05,11:01
Jarka-b, ja tiež súhlasím s evinou - a keby Ti to na DÚ odmietli takto prevziať, tak by som to poslala doporučene poštou. Potom by Ťa mali vyzvať doplniť podklady a možno dovtedy toho zamestnávateľa "zlomíš", skúsila by som to tak. Tým by som nič nestratila.
;)
ayya
26.03.05,11:29
Opravujem sa:
lebo je v otázke májo údajov na také "radikálne" riešenie. Ak by sa podávalo priznanie typu B - tak by to neexistujúce potvrdenie ovplyvnilo výšku splatnej dane.
A vlastne ani neviem, ako sa DÚ správa v prípade, ak by som si na tlačive typu A vynárokovala vyššiu čiastku na vrátenie. Či by ma mohli prípadne pokutovať za to, že si pýtam od nich viac peňazí naspäť.
Hmm... teraz sa mi bohužiaľ zdá lepšie to riešenie s dodatočným daňovým priznaním.
:confused:
halibut
26.03.05,19:52
priatelia, vie mi niekto poradit :

1.ci za brigadnikov, ktorí podpisali vyhlasenie k zdaneniu, teda maju moznost si odpocitat nezd.polozku, neodvadzal sa za nich ani preddavok, lebo danovy zaklad bol 0, je potrebné urobit rocne zuctovanie a uvadat ich aj do hlasenia na DU k 31.3.04? Pripadne ci musel byt zamestnavatel ktory zamestnaval iba brigadnikov byt prihlaseny ako platitel na DU, ked jednoducho vedel ze nebzde odvadzat preddavky?

2. ak osoba podpisala ziadost o rocne zuctovanie a zabudla ze ma ine prijmy na ktore ma potvrdenie da sa podat danove priznanie iba za tie ostatne prijmy alebo treba to riesit so zamestnavatelom,ktory uz aj vysporiadal vysledok RZD.?
Dakujem vopred za vsetky rady.
evina
26.03.05,20:07
priatelia, vie mi niekto poradit :

1.ci za brigadnikov, ktorí podpisali vyhlasenie k zdaneniu, teda maju moznost si odpocitat nezd.polozku, neodvadzal sa za nich ani preddavok, lebo danovy zaklad bol 0, je potrebné urobit rocne zuctovanie a uvadat ich aj do hlasenia na DU k 31.3.04? Pripadne ci musel byt zamestnavatel ktory zamestnaval iba brigadnikov byt prihlaseny ako platitel na DU, ked jednoducho vedel ze nebzde odvadzat preddavky?

2. ak osoba podpisala ziadost o rocne zuctovanie a zabudla ze ma ine prijmy na ktore ma potvrdenie da sa podat danove priznanie iba za tie ostatne prijmy alebo treba to riesit so zamestnavatelom,ktory uz aj vysporiadal vysledok RZD.?
Dakujem vopred za vsetky rady.
ad1 Podľa mňa je nutné urobiť aj ročné zúčtovania, aj hlásenia a zamestnávateľ mal byť prihlásený na DÚ. Uplatňovali si nezdaniteľnú položku.


ad 2 Treba riešiť so zamestnávateľom, ktorý už vykonal RZD
jarka-b
27.03.05,13:24
Ďakujem veľmi pekne všetkým za rady, hneď v utorok to budem riešiť na daňovom úrade. Ináč, ide o firmu Proxis s.r.o. - iba tak pre upozornenie :-)

jbozikova@pobox.sk