Bagovka
24.03.08,19:57
Ahojte poraďáci!

Budeme stavať poschodový dom. Rozhodli sme sa pre podlahové kúrenie na prízemí a aj na poschodí s kombináciou -krb s výduchmi. Nemáme však predstavu, kolko sa asi spáli elektriky za mesiac pri podlahovke na vodu, ktorá je ohriavaná elektrickou špirálou a pri podlahovke, ktorá je elektrická. Poradte prosím, pokiaľ máte osobné skúsenosti. Ináč Poradu som objavila len pred nedávnom a som nadšená. Ste super! A čo si myslíte o tejto kombinácii?
cactus
24.03.08,19:19
Podľahové kúrenie a krytina na podlahu
už tu podobná téma je, pozri sa na toto
AndrejG
24.03.08,19:54
Cenovo je to podobne, ci elektrika alebo voda, samozrejme pokial porovnavame rovnaku kvalitu. K elektrike netreba kotol, teplovodna zasa nechava zadne dvierka na zmenu kotla, je to iba na vas. Elektricky kotol k teplovodnej zasa tak drahy nieje...


Ja mam elektricke kable iba v garazi, kvoli lahkej samostatnej regulacii, tam budem bud temperovat alebo to bude vypnute. A potom v malom samostatnom domceku, tam by bola cesta z kotolne zbytocne draha, takze tiez su tam kable. Ale v obytnej zone davam vsade teplovodnu.
Zoltán Kovács
24.03.08,20:59
A pri elektrickom treba mať stanovisko ZSE či rozvodové siete utiahnú taký odber.
JankaV.
25.03.08,14:38
Ahoj. My máme doma elektrické podlahové kúrenie. Tak mesačne je to takých 2000 - 2500 kW.
charonme
25.04.08,06:24
Ahoj. My máme doma elektrické podlahové kúrenie. Tak mesačne je to takých 2000 - 2500 kW. asi si myslela kWh?
JankaV.
25.04.08,17:56
asi si myslela kWh?

Áno.:)
AndrejG
25.04.08,18:38
Ahoj. My máme doma elektrické podlahové kúrenie. Tak mesačne je to takých 2000 - 2500 kW.

To je dost. To mate bud 500m2 alebo zle vyriesene zaplenie domu. Mesacne by vam na kurenie malo stacit 1000Sk+-, co je cca 500kWh.
JankaV.
27.04.08,07:06
To je dost. To mate bud 500m2 alebo zle vyriesene zaplenie domu. Mesacne by vam na kurenie malo stacit 1000Sk+-, co je cca 500kWh.

500kWh mesačne môže stačiť na 4kW vykurovacích telesies nie na 15kW + plne elektrifikovaná domácnosť.
AndrejG
27.04.08,07:36
500kWh mesačne môže stačiť na 4kW vykurovacích telesies nie na 15kW + plne elektrifikovaná domácnosť.

No ved ja mam novostavbu okolo 180m2 a tepelne straty malicko cez 4kW(pri -12), takze aj tych 4kW vyuzijem iba par dni v roku ked bude tak mrznut.
JankaV.
27.04.08,07:43
No ved ja mam novostavbu okolo 180m2 a tepelne straty malicko cez 4kW(pri -12), takze aj tych 4kW vyuzijem iba par dni v roku ked bude tak mrznut.

Tak to napíš, že nepotrebuješ kúriť vôbec a potom nevieš ani aká je realita.
AndrejG
27.04.08,07:49
Tak to napíš, že nepotrebuješ kúriť vôbec a potom nevieš ani aká je realita.

Aka realita, ved mne sa zdaju tie straty velke. Keby som robil dalsi dom, uz sa chcem zmestit do 2kW. Ved podla mna je novostavba hlavne o tom byt co najmenej zavisly od energii.
Ninna
27.04.08,07:52
Aka realita, ved mne sa zdaju tie straty velke. Keby som robil dalsi dom, uz sa chcem zmestit do 2kW. Ved podla mna je novostavba hlavne o tom byt co najmenej zavisly od energii.
Andrej nič v zlom ale prečo potom si nedal soláre?:rolleyes:
JankaV.
27.04.08,07:59
Aka realita, ved mne sa zdaju tie straty velke. Keby som robil dalsi dom, uz sa chcem zmestit do 2kW. Ved podla mna je novostavba hlavne o tom byt co najmenej zavisly od energii.

A domácnosť? Nepoužívate ani elektrospotrebiče? Tak mi potrebuje len 100kWh denne myslím celú domácnosť.
AndrejG
27.04.08,08:53
A domácnosť? Nepoužívate ani elektrospotrebiče? Tak mi potrebuje len 100kWh denne myslím celú domácnosť.

Ja myslim iba kurenie...ostatne sa obmedzit neda. :)
AndrejG
27.04.08,08:55
Andrej nič v zlom ale prečo potom si nedal soláre?:rolleyes:

Solar nieje investicia do nezavislosti ako zateplenie. Zateplenie ma stalo par korun na cely dom a fasadu by som robil tak ci tak. Solar ma vacsiu navratnost ako zivotnost, je to skor modny vystrelok ako krb, ten tiez neusetri nic, ale dobre vyzera. :)
Ninna
27.04.08,09:15
Solar nieje investicia do nezavislosti ako zateplenie. Zateplenie ma stalo par korun na cely dom a fasadu by som robil tak ci tak. Solar ma vacsiu navratnost ako zivotnost, je to skor modny vystrelok ako krb, ten tiez neusetri nic, ale dobre vyzera. :)
Andrej zaujímalo by ma odkiaľ čerpáš vedomosť že solár má ´väčšiu návratnosť ako životnosť?S týmto v dnešnej dobe keď cena energie stúpa dobre že nie každý mesiac nebudem súhlasiť!;)A myslíž že tie soláre vyzerajú až tak dobre na dome v porovnaní s krbom?
AndrejG
27.04.08,09:50
Andrej zaujímalo by ma odkiaľ čerpáš vedomosť že solár má ´väčšiu návratnosť ako životnosť?S týmto v dnešnej dobe keď cena energie stúpa dobre že nie každý mesiac nebudem súhlasiť!;)A myslíž že tie soláre vyzerajú až tak dobre na dome v porovnaní s krbom?

No solar na kurenie je uplne nenavratny, v tom sa snad zhodneme. Teda nam ostava solar na TUV. Nech tym clovek usetri 300-500Sk mesacne a naklady su ake? Ked si to clovek urobi svojpomocne, moze sa to zaplatit, cez firmu tazko. Ale co taky ja, co sa sprchujem studenou vodou...:D
Ninna
27.04.08,09:59
No solar na kurenie je uplne nenavratny, v tom sa snad zhodneme. Teda nam ostava solar na TUV. Nech tym clovek usetri 300-500Sk mesacne a naklady su ake? Ked si to clovek urobi svojpomocne, moze sa to zaplatit, cez firmu tazko. Ale co taky ja, co sa sprchujem studenou vodou...:D
Andrej a prečo si myslíš že na kúrenie je úplne nenávratný
Ninna
27.04.08,10:02
No solar na kurenie je uplne nenavratny, v tom sa snad zhodneme. Teda nam ostava solar na TUV. Nech tym clovek usetri 300-500Sk mesacne a naklady su ake? Ked si to clovek urobi svojpomocne, moze sa to zaplatit, cez firmu tazko. Ale co taky ja, co sa sprchujem studenou vodou...:D
Jar, jeseň temperovať podlahu, ništ ?;)
AndrejG
27.04.08,10:30
Andrej a prečo si myslíš že na kúrenie je úplne nenávratný

Dostal som od x firiem ponuky od 400 do 700tis. A ked som pocital usporu, vychadzala mi tusim 400-500Sk mesacne. Kedze v zime to ma aku taku ucinnost par hodin ked je slnko dost silne, dajme tomu nech to usetri 30% nakladov, je to zalostne malo. Hlavne pri NEDe.
AndrejG
27.04.08,10:30
Ked mas nejake cisla, ako naklady a teraz pocas prevazdky usporu, tak napis, aspon sa nieco nove naucim, mozno zmenim nazor. :)
Ninna
27.04.08,12:12
Dostal som od x firiem ponuky od 400 do 700tis. A ked som pocital usporu, vychadzala mi tusim 400-500Sk mesacne. Kedze v zime to ma aku taku ucinnost par hodin ked je slnko dost silne, dajme tomu nech to usetri 30% nakladov, je to zalostne malo. Hlavne pri NEDe.
Ako to myslíš od 400-700tis.Sk? Čo všetko je v tom systéme započítané? Tak ja mám podstatne nižšie cenové ponuky! :rolleyes:
AndrejG
27.04.08,13:03
Ako to myslíš od 400-700tis.Sk? Čo všetko je v tom systéme započítané? Tak ja mám podstatne nižšie cenové ponuky! :rolleyes:

V tom je zapocitane vsetko co je potrebne aby to vedelo aj dokurovat. Samotny solar iba na TUV, ten sa hybe medzi 100-150tis.
Ninna
27.04.08,13:13
V tom je zapocitane vsetko co je potrebne aby to vedelo aj dokurovat. Samotny solar iba na TUV, ten sa hybe medzi 100-150tis.
Máš rozpočet od nejakých dráčikov na peniaze. Do 200.000,-Sk sa zmestíš aj s tým aby Ti to kúrilo.;)
AndrejG
27.04.08,13:28
Tu je napr. cena materialu od thermosolaru. To nezahrna pracu. Vid. Priloha.
Ninna
27.04.08,13:41
podme do témy soláre
Ofélia
27.04.08,13:54
Môžem pridať skúsenosť známych, je to poschodový dom, majú podlahové kúrenie v celom dome (okrem pivníc), kúrenie majú ale na plyn, kde mesačne platili najprv 1700 sk a ešte im vždy pri vyúčtovaní SPP vrátili peniaze cca 10 tis. korún, každé kúrenie majú v každej izbe na uzatvorenie, teda môžu ho odstaviť. Kúrenie mali nastavené na určitú teplotu napr 20 stupňov . V roku 2006 si dali urobiť krb s prieduchmi, stál ich cca 70 tis. Požiadali SPP o zníženie platieb z dôvodu alternatívneho kúrenia krbom na 1200 SK. Podlahové kúrenie majú dané na 17 stupňov a krbom dokurujú celý dom. Za prvý rok im prišiel preplatok 18 tis korún. Podotknem ešte že v prípade veľkých mrazov zvýšili teplotu na podlahovom kúrení na 21 stupňov.Zhruba za 4 roky sa im vrátia peniaze za krb vo forme preplatku z plynu. Z jedného preplatku na plyn nakúpili toľko dreva, že im vystačí min na 3 roky.
AndrejG
27.04.08,14:01
Môžem pridať skúsenosť známych, je to poschodový dom, majú podlahové kúrenie v celom dome (okrem pivníc), kúrenie majú ale na plyn, kde mesačne platili najprv 1700 sk a ešte im vždy pri vyúčtovaní SPP vrátili peniaze cca 10 tis. korún, každé kúrenie majú v každej izbe na uzatvorenie, teda môžu ho odstaviť. Kúrenie mali nastavené na určitú teplotu napr 20 stupňov . V roku 2006 si dali urobiť krb s prieduchmi, stál ich cca 70 tis. Požiadali SPP o zníženie platieb z dôvodu alternatívneho kúrenia krbom na 1200 SK. Podlahové kúrenie majú dané na 17 stupňov a krbom dokurujú celý dom. Za prvý rok im prišiel preplatok 18 tis korún. Podotknem ešte že v prípade veľkých mrazov zvýšili teplotu na podlahovom kúrení na 21 stupňov.Zhruba za 4 roky sa im vrátia peniaze za krb vo forme preplatku z plynu. Z jedného preplatku na plyn nakúpili toľko dreva, že im vystačí min na 3 roky.

Nie za 4 roky, preplatok je vacsi iba o 8tis.+6tis.(mensie zalohy)=14tis., drevo ked hovoris, ze stoji 18tis. na 3 roky, tak to je 6 tis. na rok, takze z preplatku 14tis. navyse daju 6 na drevo a ostane im 8tis. Navratnost 9 rokov, komfort nulovy.
charonme
28.04.08,06:13
A domácnosť? Nepoužívate ani elektrospotrebiče? Tak mi potrebuje len 100kWh denne myslím celú domácnosť.Prepacte ze zase vrtam do datailov, ale 100kWh/den sa mi zda strasne vela (jedine ze by vam v kuse bezala naplno klimatizacia?) a ak by to mal byt preklep tak 100Wh/den zas malo (uz len mala chladnicka je viac ako 300Wh/den).
petmar
28.04.08,11:21
Môžem pridať skúsenosť známych, je to poschodový dom, majú podlahové kúrenie v celom dome (okrem pivníc), kúrenie majú ale na plyn, kde mesačne platili najprv 1700 sk a ešte im vždy pri vyúčtovaní SPP vrátili peniaze cca 10 tis. korún, každé kúrenie majú v každej izbe na uzatvorenie, teda môžu ho odstaviť. Kúrenie mali nastavené na určitú teplotu napr 20 stupňov . V roku 2006 si dali urobiť krb s prieduchmi, stál ich cca 70 tis. Požiadali SPP o zníženie platieb z dôvodu alternatívneho kúrenia krbom na 1200 SK. Podlahové kúrenie majú dané na 17 stupňov a krbom dokurujú celý dom. Za prvý rok im prišiel preplatok 18 tis korún. Podotknem ešte že v prípade veľkých mrazov zvýšili teplotu na podlahovom kúrení na 21 stupňov.Zhruba za 4 roky sa im vrátia peniaze za krb vo forme preplatku z plynu. Z jedného preplatku na plyn nakúpili toľko dreva, že im vystačí min na 3 roky.
Tie počty sú nejaké divné, keď platia mesačne 1200,-, za rok 14 400,- a SPP im vrátil 18tisíc, to je nejaký dobrý ujo sponzor !??
AndrejG
28.04.08,15:32
Vidis, to som si ani nevsimol. :D
Ofélia
28.04.08,15:39
ja som len napísala skutočnosť akú majú
platili 1700 sk, znížili im to na 1200 sk
predtým ako mali krb mali roční preplatok cca 10 tis, potom bol roční preplatok 18 tis.
To je fakt a také sú ich platby a preplatky

Podotknem ja som sa ich nepýtala za aký dlhý čas mali vyúčtovanie, či tam mali nejaké nezrovnalosti, alebo sa niekto v SPP pomýlil a oni to nechali tak.
petmar
28.04.08,17:08
Kombinácia krb-plynové vykurovanie podlahové je určite dobrá vec, len tie prepočty sú inakšie ako v príspevku č. 28. Neviem, aký je veľký vykurovaný objem či plocha domu, zateplenie a pod., ale pripadá mi to tak, že títo ľudia sporia ročne 18 tisíc Sk teoreticky, prepočítane oproti klasickému radiátorovému vykurovaniu, pričom úspory vznikajú pomocou vyššej účinnosti a pocitu z tepla z podlahovky a nižšej ceny dreva. Takéto počty by zhruba sedeli, aj keď si myslím, že to môže byť ešte viac.
:);):)
AndrejG
28.04.08,17:23
Kombinácia krb-plynové vykurovanie podlahové je určite dobrá vec, len tie prepočty sú inakšie ako v príspevku č. 28. Neviem, aký je veľký vykurovaný objem či plocha domu, zateplenie a pod., ale pripadá mi to tak, že títo ľudia sporia ročne 18 tisíc Sk teoreticky, prepočítane oproti klasickému radiátorovému vykurovaniu, pričom úspory vznikajú pomocou vyššej účinnosti a pocitu z tepla z podlahovky a nižšej ceny dreva. Takéto počty by zhruba sedeli, aj keď si myslím, že to môže byť ešte viac.
:);):)

Mne to pride ako zla kombinacia...investicia do plynu a krbu nech je okolo 300tis., za to sa da v dobre izolovanom dome kurit do smrti. Krb nieje ziadna investicia do uspor, je iba na efekt, urcite nie na setrenie, to by muselo ist o nejaku pec za 10-15tis., nie o krb, za ktory da clovek cez 100tis.(treba pocitat aj komin, zaklady pod nim, oplechovanie, atd atd)
JankaV.
29.04.08,13:05
Prepacte ze zase vrtam do datailov, ale 100kWh/den sa mi zda strasne vela (jedine ze by vam v kuse bezala naplno klimatizacia?) a ak by to mal byt preklep tak 100Wh/den zas malo (uz len mala chladnicka je viac ako 300Wh/den).

Myslela som to vo vykurovacom období. A každý kto má el. kúrenie má prehľad o spotrebe. Tak neviem či iný nekúria vôbec a potom ani nevedia alebo majú elektriku zadarmo.
Pistino
30.04.08,09:13
Ja osobne by som krb nedaval. Je drahy. Take krbove kachle zozeniete okolo 20-tis. celkom pekne a zapojim ich sam.:)