bui
24.03.08,22:00
Mam doslu fakturu od tuzemskeho dodavatela vystavenu v EUR 11.3.2008, datum dodania je 29.2.2008 a dosla 20.3.2008. DPH za februar som este neodovzdala, tak som chcela nahodit fakturu do mesiaca februar, no program Omega mi vyhlasil chybu ze by som to mala dat d marca podla datumu vystavenia faktury. Je to tak? Nemozem dat DPH do danoveho priznania za februar? To sa mi nezda.
Zoltán Kovács
24.03.08,21:04
Mam doslu fakturu od tuzemskeho dodavatela vystavenu v EUR 11.3.2008, datum dodania je 29.2.2008 a dosla 20.3.2008. DPH za februar som este neodovzdala, tak som chcela nahodit fakturu do mesiaca februar, no program Omega mi vyhlasil chybu ze by som to mala dat d marca podla datumu vystavenia faktury. Je to tak? Nemozem dat DPH do danoveho priznania za februar? To sa mi nezda.

Nepoznám Omegu, ale v MRP takéto faktúry nahadzujem s dátumom prijatia, ale pre účel DPH mám samostatný dátum, kde uvediem 29.02.2008.

Litera zákona je dodržaná, totiž daňový doklad máš do dátumu podania DPH.
betka
24.03.08,22:05
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Ak máte vo firme IS, v kt. máte ošetrené, že napr. DFA, kt. prijdu do 15. v mesiaci a dátum dodania sa týka mesiaca predošlého (Váš február), budete mať nárok na odpočítanie DPH vmesiaci február. Ak Vám dôjde FA 16.dňa v mesiaci a v smernici máte uvedené (do 15. v mes.), potom budete odpočítavať DPH v mesiaci marec. Záleží od IS, resp. kedy Vám FA došla, ak je pred podaním DP. Ak by Vám FA prišla neskoro (mesiac, dva), priložte si k nej obálku.
Vladimír Ozimý
25.03.08,06:38
Mam doslu fakturu od tuzemskeho dodavatela vystavenu v EUR 11.3.2008, datum dodania je 29.2.2008 a dosla 20.3.2008. DPH za februar som este neodovzdala, tak som chcela nahodit fakturu do mesiaca februar, no program Omega mi vyhlasil chybu ze by som to mala dat d marca podla datumu vystavenia faktury. Je to tak? Nemozem dat DPH do danoveho priznania za februar? To sa mi nezda.

právo vám vzniká 29.2.2008 keďže ste obdržali Fa do podania daňového priznania. ale ak ju zahrniete do marca nič sa nestane môžte sa rozhodnúť.
azla
25.03.08,07:30
právo vám vzniká 29.2.2008 keďže ste obdržali Fa do podania daňového priznania. ale ak ju zahrniete do marca nič sa nestane môžte sa rozhodnúť.

Súhlasim, že spoločnosť sa môže rozhodnúť; v tomto prípade, či si uplatní odpočet v 2/08 alebo 3/08. Vo vzťahu k zákonu je to v poriadku.
Žiadá sa mi doplniť:
Rozhodnutia vo firme (myslím si) majú byť také, aby bol dodržaný zákon, avšak aby sa optimalizovali finančné toky atď.....
Určite je rozdiel či sa rozhodujeme o odpočte Dph napr. 190,- Sk alebo o odpočte napr. 500.000,-Sk. Nemali by sme sa dať "obmedzovať" programom.