mikim
24.03.08,22:21
Účtujem v JU.
V maji 2007 som obstaral automobil na leasing.
Chcel by som sa dozvedieť, či mám automobil hneď v roku 2007 zaradiť do majetku. Ak nie mám nesplatenú časť leasingu uviesť do záväzkov (r.17 výkazu o MaZ).Uvažujem dobre, ak chcem do záväzkov uviesť sumu ešte nezaplatených splátok leasingu k 31.12.2007 ?

Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem
JanaJB
24.03.08,21:50
Prečo sa pýtaš 2 krát na to isté? Skús používať aj vyhľadávanie.
Ak si kúpil automobil ako SZČO, tak dňom dodania ho zaradíš do DHM a výšku istiny zaeviduješ v knihe záväzkov. Uhradená časť splátky vo výške istiny ti znižuje tento záväzok. K 31.12.2007 dáš do výkazu o MaZ výšku neuhradenej istiny.To je tvoj záväzok na konci roka. Úrok, poistné, DPH sa evidujú k knihe záväzkov dohodnutým dňom splátky. Čiže do výkazu o MaZ neuvádzaš. Samozrejme ak sú splátky pravidelne uhrádzané, pretože ak nie, tak neuhradená časť splátky by sa stala tvojim ďaľším záväzkom.
mikim
24.03.08,22:01
ďakujem za odpoveď, takuto jasnu odpoveď som ani vyhľadávanim nenašiel
Heni
29.03.08,06:26
Prečo sa pýtaš 2 krát na to isté? Skús používať aj vyhľadávanie.
Ak si kúpil automobil ako SZČO, tak dňom dodania ho zaradíš do DHM a výšku istiny zaeviduješ v knihe záväzkov. Uhradená časť splátky vo výške istiny ti znižuje tento záväzok. K 31.12.2007 dáš do výkazu o MaZ výšku neuhradenej istiny.To je tvoj záväzok na konci roka. Úrok, poistné, DPH sa evidujú k knihe záväzkov dohodnutým dňom splátky. Čiže do výkazu o MaZ neuvádzaš. Samozrejme ak sú splátky pravidelne uhrádzané, pretože ak nie, tak neuhradená časť splátky by sa stala tvojim ďaľším záväzkom.
prebrala som účto v polovici roka a zároveň aj v polovici leasingu... času je málo, stačilo by teda zrátať splátky istiny, ktoré zostávajú k úhrade v r. 2008 a šup s tým do r. 17? lebo mňa láka pripátať taj aj dph a leas. úrok :confused: