Ešli
25.03.08,07:25
Dobrý deň poraďáci, viem že v týchto dňoch máte fofry, ale prosím skúste mi poradiť.Syn skončil živnosť 31.12.07. Robím mu DP a výdavky uplatňujem paušalne 40%. Platil len predd. na zdr. poist.1064,- Sk mesačne. Viem, že pri RZZP bude doplácať. Ako to uvediem v DP, keď ani neviem koľko bude doplácať?
Vopred ďakujem za odpoveď.
berry
25.03.08,09:28
neuvedieš, lebo nevieš. Tento výdaj už je asi mimo DP za rok 2007
m.aj.a
25.03.10,18:47
Mám dilemu s RZZP pri ukončení živnosti, keď si živnostník uplatňoval paušálne výdavky. Živnosť ukončil 9.1.2009 v tom roku mal pohľadávky z nevyplatených faktúr, 1 dostal vyplatenú do skončenia živnosti, druhú ale až po. Vychádza mu to dosť zle, pretože na tú druhú si už nemôže uplatniť 40% paušál, ale musí si zvýšiť ZD - § 17, vo výdavkoch má len jeden odvod do SP. ZP si vyrovnal bohužiaľ až po zrušení živnosti. K tomu od 1.2.má príjmy zo zamestnania v ČR, a tak suma sumárum aj so započítaním dane zo zahraničia mu vychádza dosť vysoká daň, hoci v r. 2009 ani nepodnikal, a príjmy, ktorých sa nemohol dočkať v starom roku, mu prišli už po skončení živnosti. SMOLA na druhú. Moja otázka však smeruje hlavne k RZZP. Do ZD, z ktorého by mal zaplatiť poistné, sa berie r.40 alebo r.44 DP (navýšený o položky zvyšujúce ZD), t.j. zvýšený o príjem, ktorý vlastne dostal až po skončení živnosti? Ja viem, veľmi polemizujem, ale keď je to dosť nespravodlivé, pretože dopláca na to, že bol naivný dal sa na živnosť, ktorá mu aj tak napokon skrachovala už po necelých 5 mesiacoch.
Andyke
25.03.10,19:11
Do RZZP vstupuje základ dane z r. 44 DP.
m.aj.a
25.03.10,19:44
No čo už, aj tak ďakujem.