joshep
25.03.08,07:27
Ahojte PORAĎACI,

potreboval by som poradiť a pomôcť v týchto veciach ohľadom jednoduchého účtovníctva:

1. Cesťaky - stačí jeden doklad, aby som mohol urobiť "cesťak"? Myslím tým jeden pokladničný doklad, kde bol tankovaný benzín prípadne nafta a aby cesťak mohol byť na väčšiu sumu.
Zamestnanec stratil doklad o tankovaní, ale tie kilometre skutočne urobil.

2. Stravné - FO podnikateľ si môže uplatiť stravné, keď pracoval mimo miesta uvedenia v ŽL? Da sa to rozpísať na základe faktúr, alebo sa to dá aj nejako inak?

3. Paušálne náklady - môže si podnikateľ uplatniť paušálne náklady, keď má príjmy z paličských a búracich prác a príjmy zo služieb súvisiacich s výcvikom psov a predajom psov.

4. Rezervy - FO podnikateľ zamestnáva ľudí, môže si vytvoriť rezervy na dovolenky a v nasledujúcom účtovnom roku si chce kúpiť auto. Môže si vytvoriť na dovolenku a aj na kúpu auta rezervy?

Vopred vám ďakujem. :cool:
Zoltán Kovács
08.09.08,14:00
Ahojte PORAĎACI,

potreboval by som poradiť a pomôcť v týchto veciach ohľadom jednoduchého účtovníctva:

1. Cesťaky - stačí jeden doklad, aby som mohol urobiť "cesťak"? Myslím tým jeden pokladničný doklad, kde bol tankovaný benzín prípadne nafta a aby cesťak mohol byť na väčšiu sumu.
Zamestnanec stratil doklad o tankovaní, ale tie kilometre skutočne urobil. Od 01.01.2008 na vyúčtovanie použitia súkromného motorového vozidla je potrebné mať doklad o nákupe PHL. Bez toho nie je možné.

2. Stravné - FO podnikateľ si môže uplatiť stravné, keď pracoval mimo miesta uvedenia v ŽL? Da sa to rozpísať na základe faktúr, alebo sa to dá aj nejako inak? Máš na mysli stravné poukážky (gastráče), ale stravné vyúčtované v rámci služobnej cesty?

3. Paušálne náklady - môže si podnikateľ uplatniť paušálne náklady, keď má príjmy z paličských a búracich prác a príjmy zo služieb súvisiacich s výcvikom psov a predajom psov. Áno môže, len treba zistiť či 40% alebo 60%.

4. Rezervy - FO podnikateľ zamestnáva ľudí, môže si vytvoriť rezervy na dovolenky a v nasledujúcom účtovnom roku si chce kúpiť auto. Môže si vytvoriť na dovolenku a aj na kúpu auta rezervy? V JÚ sa netvoria rezervy.

Vopred vám ďakujem. :cool:


V citáte.