dara
25.03.08,10:14
Dobrý deň, máme takýto prípad.

FO, ukončila živnosť k 31.12.2006
Ročné zúčtovanie mu urobil zamestnávateľ

A má aj nezúčtované doklady - príjem za faktúry, úhrady za dodávateľské faktúry, v januári ešte vyplatené mzdy, a do 6/2007 aj položky na výpise z bu.

Mám mu urobiť daňové priznanie typu B? a čo odpočitateľná položka? keď mu už bolo urobené ročné zúčtovanie?

Mal niekto takýto prípad? :eek:
dara
25.03.08,09:42
Ešte prosím radu, FO má v majetku rekreačné zariadenie, ktoré aj odpisovala, nepredala ho, ale prenajala druhej FO na rok 2007, ktorá tam vykonávala svoje podnikateľské aktivity. čo s tým?

FO- si môže na základe zmluvy uplatniť v plnej výške nákaldy, ktoré súvisia s prevádzkou rekreačného zariadenia do nákladov? Táto FO mala aj príjmy z prenájmu rekreač.zariadenia. Tieto boli účtované ako príjem OVZD, výdavky VOZD.
dara
25.03.08,09:52
Prosím Vás nikto nič? neviem čo mám s tým urobiť.
ekopo
25.03.08,09:58
Ak mala SZČO ukončenú živnosť k 31.12.2006, malo byť všetko vysporiadané podľa § 17 zákona o dani z príjmov. To znamená v r. 40 a 41 DP mali byť uvedené záväzky, pohľadávky, zásoby...ku dňu skončenia živnosti. Ich úhrada v roku 2007 je potom z hľadiska dane z príjmu bezpredmetná. Treba dať opravné DP za rok 2006
dara
25.03.08,10:04
Ekopo ďakujem, ja som o tom totižto nevedela, FO, to zatajila a zistila som to až teraz, keď robím druhú FO, ktorá tam mala z nejakého dôvodu v účtovníctve aj jeho platby.

A čo s tým rekreačným zariadením?

Mám uviesť jeho zostatkovú cenu do DP?

A ešte, on to nepredal, vlastní to s tou druhou FO, ako si môže tá druhá FO účťovať výdavky v plnej výške do nákladov, lebo mala z prenájmu zariadenia aj príjmy?

Viem, že je to asi krkolomné, ale ja keď som to chytila do ruky tú hrúzu čo majú porobenú skoro ma porazilo.
dara
25.03.08,10:06
A keď viedol až do 6/2007 bankový účet ako podnikateľ aj tie pohyby mám uviesť v dodatočnom DP za rok 2006? r. 40 a 41?
ekopo
25.03.08,10:15
Pohyby na BU po ukončení živnosti sa už nikde neuvádzajú. Ak mala SZČO rekreačné zariadenie evidované v majetku ku koncu živnosti a nepredala ho, tak sa opäť nič nedeje. Príde len o odpisy. Príjem z prenájmu v roku 2007 bude pravdepodobne (nie sú bližšie info) podľa § 6 ods. 3 .
dara
25.03.08,10:19
Ekopo ďakujem,


Ešte prosím ťa :

1. FO je vlastnímkom dvoch tretín RZ
2. FO je vlastníkom zvyšku (táto ukončila živnosť k 31.12.2006)

Avšak tá 1 FO prebrala od 2.FO odberateľov a podniká v prenájme tohto zariadenia. Mala príjmy a výdavky, môžem tieto v plnej výška uznať do príjmov a výdavkov?

Akú zmluvu si majú tieto dve FO medzi sebou uzatvoriť? Zmluvu o prenájme zariadenia:

Oni totižto ako som sa predchvíľkou dozvedela, nemajú medzi sebou uzatvorené nič.
ekopo
25.03.08,10:28
Zmluva medzi oboma FO musí byť spísaná - tá totiž ustanovuje čo sa môže z čo nie. To platí aj pri tých výdavkoch. Ak tie sú vynaložené v súlade so zákono o dani z príjmov, tak by nemal byť problém. Ešte raz : základ je zmluva.

p.s. sú tu aj ostatní poraďáci, ktorí by chceli možno pomôcť, preto z toho dôvodu prosím neoslovuj konkrétneho poraďáka.
dara
25.03.08,10:34
Dobre ďakujem za info. Budem rada, keď aj ostatní mi v tomto probléme pomôžu, lebo je to dosť zložité.
dara
25.03.08,11:22
Prosím Vás nikto už nemá skúsenosti s týmto?
dara
25.03.08,13:11
Zmluvu o prenájme zariadenia zaúčtujem ako VOZD?
dara
25.03.08,15:06
Prosím Vás Zmluvu o prenájme mám zúčtovať ako VOZD?
Ajuška
25.03.08,15:19
Prosím Vás Zmluvu o prenájme mám zúčtovať ako VOZD?

Zmluvu asi ťažko. Účtuješ o príjmoch a výdavkoch predsa...
dara
25.03.08,20:56
Ale, on tú zmluvu uzatvoril s inou FO, ako zmluvu o poskytnutie objektu na prevádzkovanie rekreačného zariadenia a zaplatil FO za to čiastku 20 tis. Toto predsa musím nejako zúčtovať, podľa mňa by to mal byť výdavok OVZD
Petra29
26.03.08,05:22
Ale, on tú zmluvu uzatvoril s inou FO, ako zmluvu o poskytnutie objektu na prevádzkovanie rekreačného zariadenia a zaplatil FO za to čiastku 20 tis. Toto predsa musím nejako zúčtovať, podľa mňa by to mal byť výdavok OVZD
Ak to zaplatil v zmysle nájmu, prenájmu za rekr.zariadenie, bude to VOZD - prev.réžia. Účtuješ podľa zmluvy - vznik záväzku - v knihe záväzkov, úhrada - v peň.denníku VOZD + zánik záväzku z knihe záv..