mocekz
25.03.08,11:59
ahojte. moju otázku som zaradila do témy "daň z príjmu", lebo tak trocha s ňou súvisí (účtovanie poplatkov). Ale v podstate neviem vyriešiť problém nie s účtovaním, ale či platiť alebo nie koncesionárske poplatky po novom. Sme totiž spoločnosť, ktorá má prenajaté priestory. Keďže po novom má koncesionárske poplatky platiť každý, komu chodí účet za elektrinu, tento problém sa týka nášho prenajímateľa, čiže vlastníka budovy - my nie sme odberateľ el. energie, on nám iba alikvótnu časť každý Q prefakturuje. Takže prihlásiť sa a platiť, alebo odhlásiť aj 2 nahlásené prijímače, za ktoré sme koncesionárske poplatky platili doteraz?
Chobot
25.03.08,11:06
ahojte. moju otázku som zaradila do témy "daň z príjmu", lebo tak trocha s ňou súvisí (účtovanie poplatkov). Ale v podstate neviem vyriešiť problém nie s účtovaním, ale či platiť alebo nie koncesionárske poplatky po novom. Sme totiž spoločnosť, ktorá má prenajaté priestory. Keďže po novom má koncesionárske poplatky platiť každý, komu chodí účet za elektrinu, tento problém sa týka nášho prenajímateľa, čiže vlastníka budovy - my nie sme odberateľ el. energie, on nám iba alikvótnu časť každý Q prefakturuje. Takže prihlásiť sa a platiť, alebo odhlásiť aj 2 nahlásené prijímače, za ktoré sme koncesionárske poplatky platili doteraz?

Podľa odberného miesta platia len fyzické osoby. Firmy platia podľa počtu zamestnancov a je jedno či sú vo vlastných priestoroch alebo prenajatých.
mocekz
25.03.08,11:24
Podľa odberného miesta platia len fyzické osoby. Firmy platia podľa počtu zamestnancov a je jedno či sú vo vlastných priestoroch alebo prenajatých.
takže budeme platiť aj TV, aj keď ju nemáme ...
mocekz
25.03.08,11:28
Podľa odberného miesta platia len fyzické osoby. Firmy platia podľa počtu zamestnancov a je jedno či sú vo vlastných priestoroch alebo prenajatých.
a čo na to daňový úrad? môžeme si kúpiť TV, odpočítať dph a dať do nákladov? existuje nejaké tlačivo, ktorým sa na platenie koncesionárskych poplatkov prihlasujem? do kedy sa prihlášky musia odoslať? prihlasujem iba stálych zamestnancov (trvalý pracovný pomer), alebo aj dohodárov?
Chobot
25.03.08,11:49
takže budeme platiť aj TV, aj keď ju nemáme ...

Už nie je rozlíšené, či je to za TV alebo rozhlas. Jednoducho koncesionársky poplatok je XXX SKK mesačne a hotovo. U firiem je to navyše rozlíšené podľa počtu zamestnancov:

a) 140 Sk, ak zamestnáva od 3 do 9 zamestnancov,
b) 560 Sk, ak zamestnáva od 10 do 49 zamestnancov,
c) 2 400 Sk, ak zamestnáva od 50 do 249 zamestnancov,
d) 6 000 Sk, ak zamestnáva od 250 do 999 zamestnancov,
e) 14 000 Sk, ak zamestnáva 1 000 a viac zamestnancov.
Chobot
25.03.08,11:51
a čo na to daňový úrad? môžeme si kúpiť TV, odpočítať dph a dať do nákladov? existuje nejaké tlačivo, ktorým sa na platenie koncesionárskych poplatkov prihlasujem? do kedy sa prihlášky musia odoslať? prihlasujem iba stálych zamestnancov (trvalý pracovný pomer), alebo aj dohodárov?

Nový zákon bude platiť až od 1.4., prvý krát sa budú platiť poplatky do konca apríla. zatiaľ neviem o nejakých podrobnostiach nahlasovania a platby.

Počet zamestnancov musí súhlasiť s počtom, ktorý máte nahlásený v soc. poisťovni (teda myslím, že pôjde len o zamestnancov s trvalým prac. pomerom).
scorpions
25.03.08,19:18
viete mi povedať ako je to, ak som v rodinnom dome v prenejatej miestnosti a do nákladov si neučtujem žiadne % z energie. Mám 3 zamestnancov ktorý sú denno denne v kamionoch. mám aj ja platiť koncesionárske poplatky?
dadasv
09.04.08,23:33
viete mi povedať ako je to, ak som v rodinnom dome v prenejatej miestnosti a do nákladov si neučtujem žiadne % z energie. Mám 3 zamestnancov ktorý sú denno denne v kamionoch. mám aj ja platiť koncesionárske poplatky?

Vraj áno. Dokonca som kdesi čítala odpoveď zamestnávateľovi, ktorý má 90 zamestnancov, z toho mu cca 80 pracuje na zahraničných montážach, že platí aj za tých.:eek:
Stina
10.04.08,05:05
VladoaKatka
10.04.08,05:20
Najčastejšie otázky v súvislostoi s koncesionárskymi poplatkami sú na : http://www.rtvs.sk/rtvs/?__p=mmFFAQ&__id=mmFFAQ.Adapter1.aaDefaultAction&_sid=tR0fG3KtA7lKblQI&_fs=P&_ts=39548%2C2883189236

http://www.porada.sk/704062-post42.html

Asi by bolo dobré, tieto témy spojiť do jednej, opakujú sa príspevky rovnakým obsahom.
martinius
10.04.08,13:15
Tento zákon je úplne na hlavu. Aj tak nezaplatím :-D A čo! Platiť 2x za jednu službu? Kde sme?Aha, v SR. Aj keď zamestnanec o telke a rádiu v práci nesníva. Nech ma majú radi.
Chobot
10.04.08,13:42
Tento zákon je úplne na hlavu. Aj tak nezaplatím :-D A čo! Platiť 2x za jednu službu? Kde sme?Aha, v SR. Aj keď zamestnanec o telke a rádiu v práci nesníva. Nech ma majú radi.

Budú ťa mať radi... najmä exekútori! :rolleyes::D:D:D:D
koalko
01.05.08,17:43
chcem sa opýtať podnikám doma a mám zamestnaného manžela. Za TV,R. platíme ale , ako vlastníci bytu a nie ako podnikateľ.
Podľa toho čo som čítala by sa mal každý prihlásiť čo zamestnáva?
Vie mi niekto poradiť?
endrju
01.05.08,18:01
chcem sa opýtať podnikám doma a mám zamestnaného manžela. Za TV,R. platíme ale , ako vlastníci bytu a nie ako podnikateľ.
Podľa toho čo som čítala by sa mal každý prihlásiť čo zamestnáva?
Vie mi niekto poradiť?
Prečítala si si príspevok číslo 5 v tejto téme? Spĺňaš niektorú z uvedených podmienok? Ak som správne rozumel, nespĺňaš a teda nie je dôvod platiť druhý krát.
Ak chceš platiť dobrovoľne, plať aj stokrát. Ja nemám vôbec náladu platiť.
Braňo
01.05.08,18:02
Neuvádzaš, či máš viac ako troch zamestnancov.... hranica výpalného firmám sa začína od troch zamestnancov.
jipro
01.05.08,18:36
Nový zákon bude platiť až od 1.4., prvý krát sa budú platiť poplatky do konca apríla. zatiaľ neviem o nejakých podrobnostiach nahlasovania a platby.

Počet zamestnancov musí súhlasiť s počtom, ktorý máte nahlásený v soc. poisťovni (teda myslím, že pôjde len o zamestnancov s trvalým prac. pomerom).

Mala som problém čo s DoVP, DoPČ a BoBPŠ - platiť, alebo nie!?
Zadala som dotaz vyberateľovi konc.poplatkov a bolo mi odpovedané, že títo
zamestnanci sa nerátajú do počtu pre platenie. Teda len zamestnanci zamestnaní na základe pracovnej zmluvy
koňo
02.05.08,15:59
Predstavte si takú situáciu. Manželka vlastní byt, dcéra vlastní dom na dedine. Pre odber elektriny je zapísaný v oboch nehnuteľnostiach manžel. Pýtal som sa odborníkov na rtvs a odpoveď je, že nezáleží na vlastníctve, ale na mene toho, kto je evidovaný ako odoberateľ elektriny.
Takže - urobte si záver sami.
Zoltán Kovács
02.05.08,16:07
Predstavte si takú situáciu. Manželka vlastní byt, dcéra vlastní dom na dedine. Pre odber elektriny je zapísaný v oboch nehnuteľnostiach manžel. Pýtal som sa odborníkov na rtvs a odpoveď je, že nezáleží na vlastníctve, ale na mene toho, kto je evidovaný ako odoberateľ elektriny.
Takže - urobte si záver sami.

Táto rada už bola rozoberaná v jednej z nasledujúcich tém:

http://www.porada.sk/t78925-zastckovy-zakon-koncesionarske-poplatky.html
http://www.porada.sk/t61543-dalsi-nepodarok-novela-koncesionarskych-poplatkov.html

A najlepšie riešenie je, ak máš v rodine dôchodcu, prípadne ZŤP na ktorého prepíšete všetky odberné miesta.
Peterika
24.06.08,08:56
Firma zamestnávajúca v apríli 2008 5 zamestnancov vyplatila koncesionárske poplatky na celý 2008 140,- Sk /mesiac.

V máji sa počet zamestnancov zvýšil na 15 zamestnancov / dočasne na letnú sezónu/.
úhrad 560 Sk, ak zamestnáva od 10 do 49 zamestnancov/ 1 mesiac

__________________
Podľa sadzby by mala firma doplatiť nakoľko sa jej zvýšil počet zamestnancov.
No potrebovala by som poradiť, má vypisovať nejakú novú ,,prihlášku" a nahlásiť tam zmenu , či to treba len doplatiť a to v danom mesiaci podľa počtu zamestnancov alebo by to stačilo naraz na konci roka vysporiadať finančne?

Je nejaké predpísané tlačivo pri zmene počtu zamestnancov?
Chobot
24.06.08,09:06
Firma zamestnávajúca v apríli 2008 5 zamestnancov vyplatila koncesionárske poplatky na celý 2008 140,- Sk /mesiac.

V máji sa počet zamestnancov zvýšil na 15 zamestnancov / dočasne na letnú sezónu/.
úhrad 560 Sk, ak zamestnáva od 10 do 49 zamestnancov/ 1 mesiac

__________________
Podľa sadzby by mala firma doplatiť nakoľko sa jej zvýšil počet zamestnancov.
No potrebovala by som poradiť, má vypisovať nejakú novú ,,prihlášku" a nahlásiť tam zmenu , či to treba len doplatiť a to v danom mesiaci podľa počtu zamestnancov alebo by to stačilo naraz na konci roka vysporiadať finančne?

Nieeeee, nedoplácajte nič. :eek::eek:

Nemusíte doplácať. Vyplýva to priamo zo zákona - § 6 ods. 4:
(4) Pre určenie úhrady podľa odseku 3 je rozhodujúci počet zamestnancov v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu v prvý deň kalendárneho mesiaca, za ktorý sa táto úhrada platí. Ak sa úhrada platí vopred za štvrťrok, polrok alebo rok, pre jej určenie je rozhodujúci počet zamestnancov v prvý deň prvého kalendárneho mesiaca obdobia, za ktoré sa táto úhrada platí.
Takže ak uhradíš za I. polrok, tak sadzba je podľa počtu zamestnancov k 1.1., nezáleží, že v marci sa ich počet zvýšil.
Peterika
24.06.08,09:16
moc dakujem - potešilo ateraz sa k tomu vystižne hodilo aj s usmevom ide všetko lepšie.:D


posielam bodík :o
Tinika
24.06.08,20:45
Už nie je rozlíšené, či je to za TV alebo rozhlas. Jednoducho koncesionársky poplatok je XXX SKK mesačne a hotovo. U firiem je to navyše rozlíšené podľa počtu zamestnancov:

a) 140 Sk, ak zamestnáva od 3 do 9 zamestnancov,
b) 560 Sk, ak zamestnáva od 10 do 49 zamestnancov,
c) 2 400 Sk, ak zamestnáva od 50 do 249 zamestnancov,
d) 6 000 Sk, ak zamestnáva od 250 do 999 zamestnancov,
e) 14 000 Sk, ak zamestnáva 1 000 a viac zamestnancov.

To platí aj keď má len dohodárov? A čo ak ja som szčo, sídlo firmy mám v byte, kde aj bývam? Môžem si dať konc. popl. do nákladov? Ďakujem
endrju
25.06.08,04:50
To platí aj keď má len dohodárov? A čo ak ja som szčo, sídlo firmy mám v byte, kde aj bývam? Môžem si dať konc. popl. do nákladov? Ďakujem


myslím si, že aj dohodárov - veď ten je tiež zametnancom

ak sa mýlim opravte ma

Za dohodárov sa výpalné neplatí.
Už to tu bolo veľakrát prediskutované a napriek tomu sa objavuje rovnaká otázka s pravidelnosťou podobnou pravidelnosti východu a západu slnka. :mee: Stačilo by, napríklad, pozorné preštudovanie tejto témy (vrátane odkazov na iné témy o rovnakej problematike) od začiatku. Odporúčam používať aj vyhľadávanie v témach. ;)
MarcelkaT
25.06.08,06:18
Firma má 4 zamestnancov, z toho sú dve ženy na MD a RD. Ostávajú len dvaja chlapi. Čiže firma má 4 zamestnacov a mala by plaťiť konces.poplatok 140,0 Sk aj keď vo firme sú iba dvaja mládenci?
Tweety
25.06.08,06:25
Firma má 4 zamestnancov, z toho sú dve ženy na MD a RD. Ostávajú len dvaja chlapi. Čiže firma má 4 zamestnacov a mala by plaťiť konces.poplatok 140,0 Sk aj keď vo firme sú iba dvaja mládenci?
Nie.
MarcelkaT
25.06.08,09:34
Tweety ďakujem pekne za info. Ja som si tiež myslela že nie, ale .....
Tinika
25.06.08,16:00
Za dohodárov sa výpalné neplatí.
Už to tu bolo veľakrát prediskutované a napriek tomu sa objavuje rovnaká otázka s pravidelnosťou podobnou pravidelnosti východu a západu slnka. :mee: Stačilo by, napríklad, pozorné preštudovanie tejto témy (vrátane odkazov na iné témy o rovnakej problematike) od začiatku. Odporúčam používať aj vyhľadávanie v témach. ;)

Ďakujem za odpoveď, zvyčajne si celú tému najprv prečítam, a vyhľadávam, len som to potrebovala súrne. Ešte raz vďaka.
Tinika
08.07.08,16:57
Dobrý deň, prosím o radu. Som SZČO a sídlo firmy mám na trvalom bydlisku, teda v byte, kde bývam. Môžem si dať koncesionárske poplatky do nákladov?
Ďakujem
endrju
08.07.08,17:31
Dobrý deň, prosím o radu. Som SZČO a sídlo firmy mám na trvalom bydlisku, teda v byte, kde bývam. Môžem si dať koncesionárske poplatky do nákladov?
Ďakujem
Koncesionárske poplatky od 1.4.2008 neexistujú.
Ak myslíš na koncesionárske poplatky, ktoré si do 31.3.2008 platila za rádio alebo televízor zaradené v majetku firmy, tak tieto do nákladov firmy môžeš zaradiť.
Ak myslíš na tú daň, ktorá od 1.4.2008 nahradila koncesionárske poplatky, tak do nákladov firmy si môžeš dať iba tú daň (oficiálne veľmi hlúpo pomenovanú ako úhrada za služby), ktorú platíš z dôvodu zamestnávania viac ako 3 zamestnancov. Daň platenú z dôvodu, že si odberateľom elektrickej energie si do nákladov firmy zahrnúť nemôžeš.
Tinika
08.07.08,19:01
Koncesionárske poplatky od 1.4.2008 neexistujú.
Ak myslíš na koncesionárske poplatky, ktoré si do 31.3.2008 platila za rádio alebo televízor zaradené v majetku firmy, tak tieto do nákladov firmy môžeš zaradiť.
Ak myslíš na tú daň, ktorá od 1.4.2008 nahradila koncesionárske poplatky, tak do nákladov firmy si môžeš dať iba tú daň (oficiálne veľmi hlúpo pomenovanú ako úhrada za služby), ktorú platíš z dôvodu zamestnávania viac ako 3 zamestnancov. Daň platenú z dôvodu, že si odberateľom elektrickej energie si do nákladov firmy zahrnúť nemôžeš.

Ďakujem za vysvetlenie
pacifik667
16.02.11,12:40
Koncesiu som si platil a pozeral na stránke www.rtvs.sk , ale teraz sa mi tam nedá kontrolovať platba. Chcem sa spýtať či neviete novú stránku vyberateľa úhrady za rozhlas a televíziu??
Ďakujem
luciana1
25.02.11,12:22
stránka je www.uhrada.rtvs.sk
luciana1
25.02.11,12:32
Mám takú vec, SZČO v roku 2009 zaplatila koncesionársky poplatok na celý rok, ale v roku 2009 mal v PP len 2 zamestnancov a 1 zamestnankyňa bola na RD. Teda nemal platiť. No to som ja nevedela a dala som to do VOZD a prišla som na to až teraz. Musím podať dodatočné DP za rok 2009 pre 55,-- Eur?