evka-janekova
25.03.08,11:17
Potrebujem pomoc.

Majiteľ firmy s.r.o. bol so svojimi 2 synmi v Nemecku na školení. Jeden zo synov je náš zamestnanec, druhý nie. Môžem ich dať všetkých troch do cesťákov? :confused:
Este by som potrebovala, aké tlačivá a výpočty treba urobiť, stretla som sa s tým prvý krát.
Mám potvrdenia z hotela kde spali - teda za 3 ludía 2 benzínové bločky. Išli autom, ktoré je vo firme, ale neplatíme dan z motorových vozidiel, fakt neviem čo stým.

DAKUJEM ZA VSETKY RADY
grušina
25.03.08,10:35
Do cesťáku by som dala iba šéfa a 1 syna. Dáš tam to ubytovanie a prirátaš diéty za pr.cestu v zahraničí. Bločky za PHM účtuješ samostatne, mimo cest.príkaz s ostatnými dokladmi.
Andea
25.03.08,10:38
Majiteľ aj zamestnanec má nárok na stravné podľa opatrenia 625/2007 Z.z. , podľa toho, v ktorej krajine boli a zo zákona o cestoných náhradách aj na 5 - 40 % vreckového zo sumy stravného v cudzej mene. Pred SC má vyslaná osoba nárok na preddavok vo výške stravného, vreckového, poplatok za nocľažné. Pri vyúčtovaní sa mu doplácajú všetky nároky, na ktoré má nárok.
evka-janekova
25.03.08,10:39
Lenže na potvrdení z hotela je ubytovanie pre 3 osoby, to mam dať len za 2? Mám do prepátať na jednu osobu a krát 2???
Andea
25.03.08,10:48
Áno, prerátaš to na osoby, pretože vyúčtovanie Ti podpisuje aj tak každý zvlášť.
evinamachackova
25.03.08,13:07
Cestaky spravis za dvoch, takto uznas aj naklady na ubytovanie (za tretieho budu nedanove). No a faktura za ubytovanie je pravdepodobne na firmu - ja by som ju do tych cestakov ani nemontovala (maximalne ako prilohu)- zvlast by som to dala do knihy faktur. Asi by som to spravila tak, ze jeden z nich to platil v hotovosti, teda asi majitel - mal by mat aj doklad o uhrade faktury.

V papiernictve sa da kupit take tlacivko - su mensieho aj vacsieho formatu, ked bol na viac dni, ber vacsie.

S tou danou z motor. vozidiel - hups, asi mas problem. Za kazde auto zaradene do majetku treba platit po novom tzv. cestnu dan. Asi by som sa bonzla na danovom, + doplatis aj nejake to penale - lebo ked ti pride kontrola, bude ta pokuta horsia.

Benzinove blocky - treba si prestudovat zakon o cest. nahradach, kde sa mimo ineho hovori o tom, ze tankovat v zahranici moze az po 350km za hranicami SR (ak si dobre pamatam to cislo) = danove vydavky. Bolo to tak?

Vypocet nahrad na cestaku - diety podla tabulky na konci zakona v zavislosti od hodin, musis uvazovat aj s prechodom cez CR, co ti ale pravdepodobne vysledok neovplyvni (lebo to nie je vacsina dna - vid zakon). + pripocitas vreckove (podla zakona je 5-40% - asi by ste mali mat smernicu, kolko % sa u Vas uplatnuje, resp. pozri stare cestaky). - este tu treba dat pozor, ci sa na fakture nespomina, ze mali stravu - ranajky alebo obed alebo veceru?
Takmerstarec
29.03.08,12:26
Vypocet nahrad na cestaku - diety podla tabulky na konci zakona v zavislosti od hodin, musis uvazovat aj s prechodom cez CR, co ti ale pravdepodobne vysledok neovplyvni (lebo to nie je vacsina dna - vid zakon). + pripocitas vreckove (podla zakona je 5-40% - asi by ste mali mat smernicu, kolko % sa u Vas uplatnuje, resp. pozri stare cestaky). - este tu treba dat pozor, ci sa na fakture nespomina, ze mali stravu - ranajky alebo obed alebo veceru?

SZCO si ma vypracovat sam pre seba nejaku smernicu ? Potrebuje samozrejme ako solo osoba plne 40 % vreckove, kedze nikde nedostane skupinovu zlavu.

Ked su ranajky na fakture (na ucte), tak ako sa znizuje stravne ? Velmi casty pripad, ze hotely ponukaju postel a ranajky.
laur12
31.03.08,01:32
preco by i druhy syn nemohol mat danovo uznanu pracovnu cestu? staci ak pre firmu vykona dohodnutu pracu a je pre danove ucely podla par.1 zakona o cestovnych nahradach "zamestnancom".

nechapem, preco toto riesis ako uctovnicka, to je predsa problem sefa, mozes sa ho akurat spytat, ze ako si to zela zauctovat a poukazat na moznost dat i druheho syna do dani.
laur12
31.03.08,01:34
a firemnemu autu rychle doplatte dan z MV za predosle roky, tam nie je na vyber.
Evanka
20.04.08,20:52
preco by i druhy syn nemohol mat danovo uznanu pracovnu cestu? Pretože zamestnávateľ ho nemá prečo vyslať na školenie. staci ak pre firmu vykona dohodnutu pracu a je pre danove ucely podla par.1 zakona o cestovnych nahradach "zamestnancom". Musel by byť prihlásený do SP, museli by byť za neho odvedené odvody ÚP a GP a daň.
nechapem, preco toto riesis ako uctovnicka, to je predsa problem sefa, mozes sa ho akurat spytat, ze ako si to zela zauctovat a poukazat na moznost dat i druheho syna do dani. Takéhoto návodu by som sa pre istotu zdržala.
Odpoveď v texte.