klingi
25.03.08,11:38
Dobry den,
Mam dve otazky:
1. ak je SZCO platca DPH a zrusi si zivnost, tak si automaticky musi aj zrusit registraciu na DPH (a nie cakat 12 mesiacov, co je minimalna doba na zrusenie registracie na DPH)?
2. co ak si po nejakom case (jeden den az nekonecno) otvori znovu zivnost - budu sa na ucely DPH pocitat aj prijmy (za poslednych 12 za sebou iducich mesiacov) zo starej zivnosti, alebo s novou zivnostou sa zacne toto pocitanie od znovu?
Vdaka za odpovede.
Vladimír Ozimý
25.03.08,10:45
samozrejme ak končíte s podnikaním požiadate o zrušenie registrácie na účely DPH aj keď neprešlo ešte 12 mesiacov, pretože skončíte v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane (§81 ods. 2). v prípade ak by ste založili novú živnosť tak musíme sa pozrieť na to čo hovorí zákon o dph. ten hovorí že ak zdaniteľná osoba za 12 po sebe idúcich mesiacov prekročí obrat 1,5 mil je povinnosť registrácie. Myslím si ža ak som zdaniteľnou osobou január február a následne potom napr. september až december a prekročím obrat vrátane januáru a februáru 1,5 mil Sk vznikne mi povinnosť registrácie. Dosiahol som to ako zdaniteľná osoba v 12 mesiacoch. To je môj názor. Na účely prekročenia obratu sa nič nehovorí o zrušení alebo skončení podnikania...