rufus
25.03.08,13:08
Môj syn vypadol pre neurobené skúšky z polovice piateho ročníka na vysokej. Papier zo študijného ešte nemá. Dokedy a kam sa má prihlásiť? Viem určita, že zdravotné poistenie si musí platiť sám, sociálne nemusí, ale je prihlásený v II.pilieri - musí začať platiť a teda sa prihlásiť za dobrovoľného plátcu dôchodkového poistenia? Musí sa prihlásiť na Úrad práce? a čo z toho bude mať?
A druhý okruh otázok - Chce sa znovu prihlásiť na školu a tie 2 predmety + štátnice chce absolvovať , aby dokončil školu. Je podľa vás lepšie denné štúdium alebo externé? Ďakujem
Andyke
25.03.08,20:20
Navrhujem opakovať piaty ročník. Do soc.poisť.vôbec netreba platiť v jeho veku žiadne dobrovoľné dôchodkové poistenie.
Úrad práce mu prácu nezabezpečí len každé 2 týždne sa tam bude hlásiť. Pokiaľ máte fin. prostriedky tak to zdravotné by ste mohli platiť za neho (keď bude treba) alebo on nech chodí na brigády príp. keby sa mu naskytla možnosť nech sa zamestná.
Z pozície rodiča by som trvala na dokončení školy dennou formou.
On je ešte stále študentom - akurát neurobil skúšky.
hiker
25.03.08,20:23
Je povinny ukoncenie studia nahlasit do 8 dni zdravotnej poistovni. Na pracak sa hlasit nemusi, ale je to vyhoda v tom, ze potom stat zanho plati ZP (oplati sa to aj pre tych par stoviek mesacne). Ak sa prihlasi na UP do 7 dni od ukoncenia studia, tak ho UP zaeviduje spatne odo dna ukoncenia studia, cize mu nevznikne ziadne "vakuum" pre platenie ZP. Preto sa oplati navstivit najprv UP, tam sa zaevidovat a s tym ist nasledne do zdravotnej poistovne (+ tiez potvrdenie o ukonceni studia).

Aj ked je evidovany na UP, moze si privyrabat (je tam urcity mesacny limit na hodiny aj vysku odmeny).

2. pilierom sa nemusi trapit, tym, ze nebude platit odvody, sa mu prerusuje ucast na cosialnom poisteni.

Pokial to uz ma len 2 predmety a navyse by si medzitym nasiel pracu a za externe by sa neplatilo, tak snad aj externe, pre 2 predmety je hadam aj skoda stracat cas dennym.
rufus
26.03.08,13:16
Ďakujem. Ten úrad práce mi už je jasný. Tie 2 predmety boli zo 4-ého ročníka, neurobil ich ani v opakovanom ročníku a keďže sa nedá 2x opakovať ten istý ročník, tak prestáva byť študentom. Dnes bol na študijnom a ten papier o skončení stále nemajú napísaný. Termín do 8-ich dní im nič nehovorí.
hiker
27.03.08,05:20
Ďakujem. Ten úrad práce mi už je jasný. Tie 2 predmety boli zo 4-ého ročníka, neurobil ich ani v opakovanom ročníku a keďže sa nedá 2x opakovať ten istý ročník, tak prestáva byť študentom. Dnes bol na študijnom a ten papier o skončení stále nemajú napísaný. Termín do 8-ich dní im nič nehovorí.

Odhadujem, ze skoncil studium podla § 66 ods. 1 pism. c) zakona 131/2002 z. z. (vylúčením zo štúdia pre nesplnenie požiadaviek, ktoré vyplývajú zo študijného programu a zo študijného poriadku vysokej školy). Potom podla § 66 ods. 2 pism. c) Dňom skončenia štúdia je podľa odseku 1 písm. c) a d) deň, keď rozhodnutie o vylúčení zo štúdia nadobudlo právoplatnosť. Teda VS este len vyda rozhodnutie o vyluceni studia a az ked nadobudne pravoplatnost, az vtedy oficialne ukonci studium a zacnu plynut tie lehoty.
zltalienka
04.06.09,08:03
Ahojte, chcem sa spýtať podobnú otázku. Ak bude mať študent VŠ štátnice v septembri (možno október), nie v riadnom termíne (máj/jún), dokedy za neho platí štát zdravotné poistenie? Ďakujem za odpoveď.
zltalienka
04.06.09,08:25
ešte doplním, že ide o VŠ štúdium druhého stupňa (inžinierske)
grammatika
04.06.09,08:28
do vykonania štátnej skúšky
zltalienka
04.06.09,08:42
Ďakujem za odpoveď. V zákone o zdravotnom poistení som našla toto:
§11 ods. 8 písm. a)
(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za
a) nezaopatrené dieťa;39a) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba, ktorá študuje na vysokej škole, okrem externej formy štúdia, do skončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa alebo do skončenia vysokoškolského štúdia druhého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem fyzickej osoby, ktorá už získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol jej priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu,

Dufam, ze statnice v septembri su stale "standardnou dlzkou studia".