rkadlec@zoznam.sk
25.03.08,12:38
Ahojte poradaci, mate niekto skusenosti s 5-komorovymi plastovymi oknami KBE? Je podla Vas 70mm stavebna sirka tychto okien dostatocna? Mnohi ini vyrobcovia ju totiz maju o nieco vacsiu (74, 76 a pod.) Dakujem, Radok
rkadlec@zoznam.sk
26.03.08,19:19
A co Gealan alebo Salamander?
comodo
26.03.08,19:28
ja mam gealany 2 komorove ( sirka 62 ), a potom 5 i 6 komorove a nevidim v tom extremny rozdiel. Ale ten 6 komorovy i vyzera dost solidne. Este budem potrebovat vchodove dvere , uvidime ci nezdrazeli.
day
03.03.11,06:53
Ahojte,

je dolezita sirka ramu a sirka kridla pri pvc oknach? pripadne je to udaj ktory treba zohladnit pri vybere okien? (nemyslim stavebnu hlbku)

dakujem
220870
03.03.11,17:28
Určite áno.
day
04.03.11,07:14
Určite áno.

ked zobereme, ze okno ma nizsiu lambdu (λ) ako ram, tak z tepelno-izolacneho hladiska je lepsie aby bolo "viacej" okna

jedina moznost preco ano je stabilita okna, t.z. "aby sa nekrutilo", samozrejme tu by sa zisli udaje velkost okna a sirka profilu, kridla.

mozme konstatovat, ze vacsie okna potrebuju sirsi ram a mensie tensi?
220870
04.03.11,17:25
ked zobereme, ze okno ma nizsiu lambdu (λ) ako ram, tak z tepelno-izolacneho hladiska je lepsie aby bolo "viacej" okna

jedina moznost preco ano je stabilita okna, t.z. "aby sa nekrutilo", samozrejme tu by sa zisli udaje velkost okna a sirka profilu, kridla.

mozme konstatovat, ze vacsie okna potrebuju sirsi ram a mensie tensi?
Nieje to celkom tak.Tvar krídla drží výplň väčšinou sklo.Ak by ste to sklo vybrali a nechali len samostaný rám tak by v momente ovisol a vykrútil by sa.druhá vec je šírka krídla tá stavebná hĺbka.Ak by platila úmera čím šíršie tým lepšie tak krídla by mohli byť logicky širšie dajme tomu cez 120 mm.Len to naráža ne jeden problém a ten je v tom že tak široké krídlo by sa skrútilo.Konštruktéri (a je to celá veda) si celý čas lámu hlavy nad tým ako urobiť to krídlo širšie ,stabilnejšie tak aby sa neskrútilo.Určite ste všetci videli plastový profil v reze ,sú tam rôzne priečne výstuže vyzerá to jednoducho ale je to veľmi zložité a skonštuovať takéto čosi tak aby to vydržalo v exteriéri -20 v interiéri +20°C a neskrútilo sa nieje asi tak jednoduché.