Gango
25.03.05,19:31
Prosím o radu.
Som zúfalý tak sa otáčam na vás ostatných. Moja otázka.
Slovenský podnikate pracuje v Rakúsku chodieva na dvojtýždňovky (14 dní)
môžem mu účtovať 45 EUR za každý deň strávený v Rakúsku ako diety?
Pri prepočte na našu menu sa mi to zdá dosť vysoké.
Za rýchle odpoveďe ďakujem.
Sefcikova
25.03.05,19:42
myslím si , že nie, je to ako miesto výkonu práce , ale nie služobná cesta
Evanka
25.03.05,21:23
Prosím o radu.
Som zúfalý tak sa otáčam na vás ostatných. Moja otázka.
Slovenský podnikate pracuje v Rakúsku chodieva na dvojtýždňovky (14 dní)
môžem mu účtovať 45 EUR za každý deň strávený v Rakúsku ako diety?
Pri prepočte na našu menu sa mi to zdá dosť vysoké.
Za rýchle odpoveďe ďakujem.V mudrej knizke som nasla toto: "V pracovnej zmluve možno dohodnúť viac než jedno miesto výkonu práce; z hľadiska nároku na náhradu pri pracovných cestách je však potrebné za pravidelné pracovisko považovať vždy len jedno miesto výkonu práce." Ja to chapem tak, ze ak vysielam pracovnikov niekam na dojtyzdnovky, mozu to byt rozne miesta, ale ich pracovisko je asi sidlo firmy. Tiez je dolezite pri vyplacani stravneho, ci maju zabezpecenu stravu, alebo nie Ak maju zabezpecenu bezplatnu celodennu stravu, diety im nepatria, ak maju ciastocne zabezpecenu stravu, diety sa im kratia najmenej o 20%, najviac o 40%. Tiez by mal byt dohodnuty sposob dopravy. Takze ja si myslim, ze v principe je to pracovna cesta.
ondrejvla
25.03.05,22:06
No zamestnanec áno, nárok má.Lenže podnikateľ, a ak máš uzatvorenú zmluvu o dielo a je to tvoje miesto výkonu práce...
Ale myslím, že áno. Veď aj ja ako podnikateľ, keď idem na služobnú cestu do zahraničia, mám nárok. Lenže, to je služobná cesta. Pozriem a zistím. Alebo možno sa ozve niekto, kto vie viac, resp. kto má s tým skúsenosti.
Evanka
25.03.05,22:19
No zamestnanec áno, nárok má.Lenže podnikateľ, a ak máš uzatvorenú zmluvu o dielo a je to tvoje miesto výkonu práce...
Ale myslím, že áno. Veď aj ja ako podnikateľ, keď idem na služobnú cestu do zahraničia, mám nárok. Lenže, to je služobná cesta. Pozriem a zistím. Alebo možno sa ozve niekto, kto vie viac, resp. kto má s tým skúsenosti.Aha, nevsimla som si, ze sa jedna o podnikatela. V tom pripade ma narok na stravne a vreckove az v obdobi od 1.11.2004. Podla mna je to jednoznacne pracovna cesta. Miesto vykonu prace je v zahranici, ale nie je to jeho pravidelne pracovisko. (Mal by sa pouzivat pojem pracovna cesta - o sluzobnej ceste sa hovori v suvislosti so statnou sluzbou).
ondrejvla
25.03.05,22:22
Aha, nevsimla som si, ze sa jedna o podnikatela. V tom pripade ma narok na stravne a vreckove az v obdobi od 1.11.2004. Podla mna je to jednoznacne pracovna cesta. Miesto vykonu prace je v zahranici, ale nie je to jeho pravidelne pracovisko. (Mal by sa pouzivat pojem pracovna cesta - o sluzobnej ceste sa hovori v suvislosti so statnou sluzbou).
Súhlasím, pracovná cesta. Zistila som, že od 1.11.2004 má nárok na cestovné.
Bola som trošku v pomykove, zmiatlia ma predošlé odpovede. Ďakujem Evka za doplnenie.
andrej_rv
25.03.05,22:34
Podľa § 19 ods.2 písm. e sú daňovými výdavkami podnikateľa "..vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva..". Nikde som sa síce nestretol s definíciou, čo sa rozumie miestom, v ktorom činnosť daňovník pravidelne vykonáva, ale podľa mňa by to rozhodne malo byť sídlo podnikania zapísané v živnostenskom liste.
Keďže pri práci v zahraničí zrejme nejde o miesto pravidelného výkonu práce, v zmysle citovaného ustanovenia má podnikateľ pri výkone činnosti v zahraničí možnosť od 1.11. 2004 uplatniť si výdavky v takom rozsahu, ako zákon o cestovných náhradách priznáva zamestnancom, podľa mňa má nárok na plné stravné (neviem, aká je momentálne aktuálna sadzba pre Rakúska) + nárok do 40 % stravného na vreckové (§ 14 zákona o cest. náhradách). Samozrejme má nárok aj na preplatenie preukázaných nákladov na ubytovanie a náhrady za použitie osobného motorového vozidla. Celková suma náhrad sa síce môže zdať vysoká, ale podľa môjho názoru je v súlade s príslušnými zákonmi.
Evanka
25.03.05,22:49
Podľa § 19 ods.2 písm. e sú daňovými výdavkami podnikateľa "..vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva..". Nikde som sa síce nestretol s definíciou, čo sa rozumie miestom, v ktorom činnosť daňovník pravidelne vykonáva, ale podľa mňa by to rozhodne malo byť sídlo podnikania zapísané v živnostenskom liste.
Keďže pri práci v zahraničí zrejme nejde o miesto pravidelného výkonu práce, v zmysle citovaného ustanovenia má podnikateľ pri výkone činnosti v zahraničí možnosť od 1.11. 2004 uplatniť si výdavky v takom rozsahu, ako zákon o cestovných náhradách priznáva zamestnancom, podľa mňa má nárok na plné stravné (neviem, aká je momentálne aktuálna sadzba pre Rakúska) + nárok do 40 % stravného na vreckové (§ 14 zákona o cest. náhradách). Samozrejme má nárok aj na preplatenie preukázaných nákladov na ubytovanie a náhrady za použitie osobného motorového vozidla. Celková suma náhrad sa síce môže zdať vysoká, ale podľa môjho názoru je v súlade s príslušnými zákonmi.Zhoda. http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif Iba doplnim, ze miesto vykonu prace v pripade podnikatela je miesto uvedene v zivnostenskom liste, alebo sidlo prevadzkarne. A tu moze nastat pripad, ze nie je pracovnou cestou napriklad cesta zubneho lekara, z miesta bydliska do miesta ordinacie.
halibut
25.03.05,23:57
cize ked sa na to pozriem z nasho pohladu, cesta za klientmi do ich firiem v rámci SR spada pod vyssie spominane paragrafy a je mozne si uplatnit tieto náhrady?
andrej_rv
26.03.05,09:07
Podľa mňa áno, veď ak by to namiesto teba robil tvoj zamestnanec, nárok na cestovné náhrady by mal.
strider5
17.04.05,20:52
Má nárok na diety, vreckové a náhrady za použitie osobného motorového vozidla
aj FO-(podľa autorskeho zákona) , teda nie podnikateľ ?
petra:-)
18.04.05,06:23
Podľa znenia § 19 ods. 2 písm e. zákona o DzP má nárok na cestovné náhrady daňovník s príjmami poľa § 6 ods.1 a 2, teda aj autor (§ 6ods.2písm.a). :)
strider5
18.04.05,12:00
dakujem moc
jamajka
18.04.05,12:13
A teraz pikoška. Slovenská s.r.o. má jedného z konateľov z Českej republiky.
Ten na území SR nemá ani trvalý, ani prechodný pobyt. Raz za mesiac, niekedy aj viackrát, vycestuje z Prahy sem na Slovensko skontrolovať si firmičku a chce, aby som mu zúčtovala zahraničný cesťák. Nemá niekto podobný prípad? Já z toho moc nešťastnáááá....http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif