plasmuska
25.03.08,13:17
Ahojte,

2007 som mala prvy rok zivnost a dobrovolne som platila odvody na socialne poistenie. Su tieto odvody danovym vydavkom alebo nie?

Dakujeeeem :-)
zuhl
25.03.08,12:18
Áno sú.
bibo99
28.03.08,14:57
Su dobrovolne odvody do SP danovym vydavkom v akejkolvek vyske, nie je tam nejaky limit? Napr. odvody platene z vymeriavacieho zakladu na urovni min. mzdy? Ja si platim uz druhy rok ako SZCO dobrovolne odvody do SP pricom som si sam stanovil vymeriavaci zaklad vo vyske 10.000,- Sk. Su aj takto platene odvody danovym vydavkom v plnej miere?
Antonia1
28.03.08,15:10
Su dobrovolne odvody do SP danovym vydavkom v akejkolvek vyske, nie je tam nejaky limit? Napr. odvody platene z vymeriavacieho zakladu na urovni min. mzdy? Ja si platim uz druhy rok ako SZCO dobrovolne odvody do SP pricom som si sam stanovil vymeriavaci zaklad vo vyske 10.000,- Sk. Su aj takto platene odvody danovym vydavkom v plnej miere?
Áno
bibo99
28.03.08,19:31
OK. Dakujem za rychlu odpoved.
Sasha
04.04.08,16:01
Prosím Vás, nevie mi niekto poradiť v ktorom zákone a podľa ktorého paragrafu je to definované? Celý deň sa hrabem v zákonoch, ale nikde som nenašla dobrovolné poistné... Je to len §19 - daňové výdavky? Potrebovala by som to dosť súrne zistiť. Vopred ďakujem!
Andyke
04.04.08,16:16
Zákon č. 461/2003 o soc. poistení
§ 23 .
Vznik a zánik nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, vznik a zánik dôchodkového poistenia dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby a vznik a zánik poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti

Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti vzniká nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti odo dňa prihlásenia sa na tieto poistenia, najskôr odo dňa podania prihlášky, a zaniká dňom odhlásenia sa z týchto poistení, najskôr odo dňa podania odhlášky.
Mária.K.
04.04.08,17:07
To, že poistné a príspevky hradené daňovníkom s príjmami podľa § 6 sú daňovým výdavkom, je uvedené v § 19 ods.3 písm. i) ZDP. Slovné spojenie "poistné a príspevky" je legislatívna skratka, ktorá je definovaná v § 5 ods.7 písm. e) ZDP. Oficiálny výklad MFSR je taký, že dobrovoľne zaplatené poistné je daňovým výdavkom, lebo napriek
tomu, že sa na jeho platenie daňovník prihlásil dobrovoľne, po podaní prihlášky na dobrovoľné poistenie musí toto poistné platiť povinne až dovtedy, kým dobrovoľné poistenie trvá (takže samotné platby sú už povinné a zo strany Sociálnej poisťovne vymáhateľné).