scan718
25.03.08,14:02
T Mobile nám naúčtoval poplatok za oneskorenie platby, je to náklad daňově uznaný?
Zoltán Kovács
25.03.08,13:06
T Mobile nám naúčtoval poplatok za oneskorenie platby, je to náklad daňově uznaný?

Áno je to zmluvný poplatok, teda aj daňovo uznateľný.
AMM
02.11.09,10:52
V podvojnom účtovníctve ONESKORENIE PLATBY z T-Mobilu zaúčtujete na aký účet?
Zoltán Kovács
02.11.09,10:52
V podvojnom účtovníctve ONESKORENIE PLATBY z T-Mobilu zaúčtujete na aký účet?

548/321
azla
02.11.09,11:43
V podvojnom účtovníctve ONESKORENIE PLATBY z T-Mobilu zaúčtujete na aký účet?

544 - (sú to zmluvné poplatky z omeškania.)
Zoltán Kovács
02.11.09,11:43
544 :)

Nie je to pokuta..... ani zmluvna, ani iná....
azla
02.11.09,11:45
-veď v príspevku č. 2 píšeš, že ide o zmluvný poplatok z omeškania.
Zoltán Kovács
02.11.09,11:47
-veď v príspevku č. 2 píšeš, že ide o zmluvný poplatok z omeškania.

Názov účtu 544 je Zmluvné pokuty,penále a úroky z omeškania. Teda nie poplatok.
azla
02.11.09,11:57
Daný problém sa rozoberal napr. v tejto téme.

http://www.porada.sk/t121103-upomienka.html
účtovník 007
02.11.09,12:08
Citujem z Všeob.podm. T-Mobile:
Ak v lehote splatnosti nedôjde k úhrade dlžnej sumy užívateľom, má spoločnosť po jej uplynutí voči úživateľovi nárok na úrok z omeškania vo výške 20% z celkovej dlžnej sumy ročne. V prípade ak by výška úroku z omeškania stanovená podľa platnej právnej úpravy bola vyššia, ako je dohodnutá podľa prvej vety, má spoločnosť nárok na úrok z omeškania v zákonnej výške.
Takto to bolo v starších VP.

Teraz platí:
10. Sankcie
10.1. Ak v lehote splatnosti nedôjde zo strany Účastníka k úhrade akéhokoľvek peňažného záväzku
alebo jeho časti zo Zmluvy alebo z akéhokoľvek iného zmluvného vzťahu so spoločnosťou
T‑Mobile (ďalej len „peňažný záväzok“), má spoločnosť T‑Mobile voči Účastníkovi nárok na
úrok z omeškania podľa predpisov občianskeho práva.
10.2. Úrok z omeškania zo sumy nezaplateného peňažného záväzku je splatný po uplynutí dňa, ktorý
je ako deň splatnosti peňažného záväzku uvedený vo faktúre, ktorou spoločnosť T‑Mobile
vyúčtovala Účastníkovi peňažný záväzok.
...
.....

Preto, ak to T Mobile definuje ako poplatok z omeškania, myslím si, že ide v podstate o úrok z omeškania z dlžnej sumy, prepočítaný na počet dní omeškania.
Preto mi vychádza, že účet 544 je správny.
Zoltán Kovács
02.11.09,12:10
Citujem z Všeob.podm. T-Mobile:
Ak v lehote splatnosti nedôjde k úhrade dlžnej sumy užívateľom, má spoločnosť po jej uplynutí voči úživateľovi nárok na úrok z omeškania vo výške 20% z celkovej dlžnej sumy ročne. V prípade ak by výška úroku z omeškania stanovená podľa platnej právnej úpravy bola vyššia, ako je dohodnutá podľa prvej vety, má spoločnosť nárok na úrok z omeškania v zákonnej výške.

Preto, ak to T Mobile definuje ako poplatok z omeškania, myslím si, že ide v podstate o úrok z omeškania z dlžnej sumy, prepočítaný na počet dní omeškania.
Preto mi vychádza, že účet 544 je správny.

Ja to chápem tak, že je to poplatok za vystavenie upomienky. Obdobne ako to robí O....e a T-..m.
účtovník 007
02.11.09,12:18
Ja to chápem tak, že je to poplatok za vystavenie upomienky. Obdobne ako to robí O....e a T-..m.

V tom prípade, by musela byť suma za vystavenie upomienky rovnaká v každom období. Stanovená nejako paušálne pre všetkých napomínaných. Ale nie je. Preto podľa mňa ide o prepočítané úroky z omeškania.
Zoltán Kovács
02.11.09,12:21
V tom prípade, by musela byť suma za vystavenie upomienky rovnaká v každom období. Stanovená nejako paušálne pre všetkých napomínaných. Ale nie je. Preto podľa mňa ide o prepočítané úroky z omeškania.

V zadaní som sa nedočítal o tom, že suma je premenlivá.
JarkaL
02.11.09,12:27
Môjmu klientovi chodí skoro každý mesiac upomienka z Orange a je tam vždy tá istá suma, tuším 1,33 €.
účtovník 007
02.11.09,12:27
V zadaní som sa nedočítal o tom, že suma je premenlivá.

To je fakt, ja som sa riadila podľa našich faktúr a tej premenlivej sumy, ktorá zodpovedá dĺžke cesty do banky:)

Priznám sa. ešte som sa s účtovaním na 548 nestretla.
Zoltán Kovács
02.11.09,12:27
Môjmu klientovi chodí skoro každý mesiac upomienka z Orange a je tam vždy tá istá suma, tuším 1,33 €.

Je to tých 40,- SK za vystavenie upomienky. A T-..m to má za 50,- Sk, teda 1,66 €.
Betina2
13.11.09,16:53
Priznám sa. ešte som sa s účtovaním na 548 nestretla.[/QUOTE]

Ani ja. Ja dávam poplatky aj za vystavenie upomienky aj za poplatok z omeškania u Or..., T-m.. aj T-c.. na 544 - zmluvné pokuty...veď ak by som uhradila faktúru načas, tak mi upomienku nevystavia...takže je to pre mňa akási sankcia - pokuta za to, že som nezaplatila načas. Preto to nedávam na 548.
sybila3
04.03.10,12:11
aj úrok z omeškania za zaplatenie elektriny vo firme môžem dať na 544?
Inak pokuty z orangu dávam na 545 a je to pripoč. položka, lebo raz som sa na porade dočítala, že ak boli peniaze na účte a nezaplatili to, tak to je chyba podnikateľa.
azla
04.03.10,12:44
Rozdiel medzi účtom 544 a 545 je v tom, že:

544- Zmluvé pokuty - ak sú dojednané (sú v zmluve alebo vo všeobecných podmienkach ), podľa môjho názoru je to výdavok daňový

§17
(19) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.

545 - Ostatné pokuty - nedaňový výdavok

(nie je dôležité či v čase splatnosti záväzku boli alebo neboli peniaze na účte podnikateľa.):D
sybila3
23.03.10,08:49
ako viem, že úrok z omeškania za elektrinu je zmluvný? takže potom aj poplatok za upomienku v orangi by som mala dávať na 544?