12spidy
25.03.08,14:06
Dobrý deň,

vedel by mi niekto poradiť ohľadom hrubej stavby................chcel by som začať stavať ale chcem použiť obvodové murivo cca 250 zateplenie 100 čadičové vlákna a primurovka cca 125. Je toto riešenie správne a z akých materiálov by som mal stavať vnutorný múr a z akého materilu vonkajšiu primurovku?? a taktiež je správne tam dávať len 100 zateplenie?
AndrejG
25.03.08,14:45
Komplikovanejsie to uz neslo? Ma to tolko negativ ze ani neviem kde zacat. Tych 25cm je dobrych, na to by som dal 15cm eps, pokial je v dome planovana rekuperacia. Ked nie, tak 15cm vaty. Tu primurovky by som vypustil a usetrene peniaze investoval do niecoho rozumnejsieho. Ono pocas stavby sa aj tak tolko veci predrazi, ze clovek je rad za kazdu usetrenu korunu navyse.
12spidy
27.03.08,09:30
tak povediac žiadna primurovka len štandart murivo 300mm a 150mm EPS?
AndrejG
27.03.08,11:08
Ano, alebo 250 a 150, podla toho aky velky dom to bude a co statik povoli. Tiez aky material, napr. porotherm tehla ma vyssiu pevnost ako ine tehly, takze zatial co taka moze stacit 25-tka, tehla inej znacky bude musiet byt 30-38, aby sa dosiahla rovnaka pevnost.
Martinbiro
09.04.08,08:31
nieje pravda stou pevnostou porotermu, ze ma najvecsiu aj napr. myjavska tehla ma taku pevnost a pri 38 ma dokonca lepsiu pevnost a je lacnejsia
Rosch
07.08.08,17:46
Ľudia moji drahí - murovanie domčekov je jednoznačne finančne najekonomickejšie - 200 mm nosný múr z tenkostenných vibrolisovaných betónových tvárnic + 250 mm zateplenie EPS!
VeronikaT
07.08.08,18:25
a čo múry z porfixu 300 alebo 375? aké zateplenie potom? ale stavať radšej z ytongu??
Rosch
07.08.08,18:44
O Porfixe neuvažujem - tak či tak je treba zatepliť a vychádza to o dosť drahšie...

Ja som rozhodnutý pre vibrolisované murovacie tvárnice a vonkajšie zateplenie EPS... tak to vyjde najprijateľnejšie - čo sa financií týka. Samozrejme je na každom ako sa rozhodne - je to veľmi vážne rozhodnutie a treba si to všetko riadne premyslieť aj čo sa pracnosti týka a aj to čo peňaženka "dovolí"! Ja idem robiť všetko svojpomocne a preto mi najviac vyhovuje betón + EPS zvonku...
Rosch
07.08.08,18:46
Ovšem treba pripomenúť, že lokalita kde idem stavať ja na južnom SVK neďaleko BA ....
KEJKA
07.08.08,20:12
Ovšem treba pripomenúť, že lokalita kde idem stavať ja na južnom SVK neďaleko BA ....
aj moja :)
chandler
08.08.08,05:05
O Porfixe neuvažujem - tak či tak je treba zatepliť a vychádza to o dosť drahšie...

Ja som rozhodnutý pre vibrolisované murovacie tvárnice a vonkajšie zateplenie EPS... tak to vyjde najprijateľnejšie - čo sa financií týka. Samozrejme je na každom ako sa rozhodne - je to veľmi vážne rozhodnutie a treba si to všetko riadne premyslieť aj čo sa pracnosti týka a aj to čo peňaženka "dovolí"! Ja idem robiť všetko svojpomocne a preto mi najviac vyhovuje betón + EPS zvonku...

o kolko to asi vychadza lacnejsie na meter oproti ytongu?
VeronikaT
08.08.08,05:05
a naša to isté.
Zoltán Kovács
08.08.08,05:13
aj moja :)

Kejka kde presnejšie? V ktorej dedinke ste našli vyhovujúce miesto?
mladymuz
08.08.08,05:25
je zo statickeho hladiska v poriadku mat obvodove mury 200-250 mm? Mne sa to nepozdava. Ved standardne na nosnych prieckach mam taku sirku a na obvode aspon tych 37,5
Rosch
08.08.08,07:40
o kolko to asi vychadza lacnejsie na meter oproti ytongu?


Keď som dobre pozeral na cenník Ytongu, tak m štvocový Ytong 300 mm je drahší cca o 500,- Skk oproti vibrolisovaným tenkostenným betónovým tvárniciam 200 mm na murovanie obvodných nosných múrov. Potom zateplenie je pri oboch asi cenovo rovnaké 250 mm EPS. Toľko len moje úvahy - v žiadnom prípade Vás nenabádam na nič.
jojkoz
08.08.08,07:51
je zo statickeho hladiska v poriadku mat obvodove mury 200-250 mm? Mne sa to nepozdava. Ved standardne na nosnych prieckach mam taku sirku a na obvode aspon tych 37,5

Na to ti musi odpovedat tvoj statik - konkretne na tvoj projekt.
Ale mozem ti povedat ze na vacsinu rodinnych domov staci bohate 25 cm (vacsinou sa dava tehla kvoli pevnosti ako YTONG). Vacsie hrubky sa davaju kvoli izolacii ....
KEJKA
08.08.08,08:42
Kejka kde presnejšie? V ktorej dedinke ste našli vyhovujúce miesto?
vyhovujúce ako vyhovujúce....hm
ale máme parcelu - teda syn vedla nás, tak preto. V Lehniciach -to mám v profile. :)
a okrem toho chodím v poslednom čase cez Récu, aj ked som proti rekonštrukcii, riešila som možnosť ako zachrániť, resp. zobytniť starý domček vo Veľkom Grobe.
Zoltán Kovács
08.08.08,08:46
vyhovujúce ako vyhovujúce....hm
ale máme parcelu - teda syn vedla nás, tak preto. V Lehniciach -to mám v profile. :)
a okrem toho chodím v poslednom čase cez Récu, aj ked som proti rekonštrukcii, riešila som možnosť ako zachrániť, resp. zobytniť starý domček vo Veľkom Grobe.

To mi nenapadlo pozrieť si tvoj profil. Lehnice sú pekné a kludné miesto.