Ejuska2586
25.03.08,14:51
Dobrý deň. Chcela by som sa poradiť:
Matka získala počas manželstva družstevný byt. V Zápisnice o dohode a odovzdaní bytu figuruje matka ako člen družstva, ktorý získava byt. K otcovi sa vzťahuje bod č. 4: "Družstvo berie na vedomie, že osobný (á) užívateľ (ka) žije v čase uzavretia tejto dohody v manželstve s xxx a že s ňou (ním) trvale žije, čím uzavretím tejto dohody vzniká spoločné užívacie právo týchto manželov."
Otec umrel pred 2 rokmi. Este pred smrťou sa z trvalého pobytu odhlásil. Na dedičskom konaní nám povedali, že byt sa do jeho majetku nezahtrňa, že patrí iba matke.
Dnes sme chceli byt odkúpiť do osobného vlastníctva, no na bytovom družstve nám oznámili, že musíme otvoriť dedičské konanie a že v ňom bude prejednané i vlastníctvo bytu. Tu je ďalší problém, nakoľko jedinou otcovou dedičkou som ja.

Ako to je teda s tym bytom? Ide o podielove, ci bezpodielove vlastnictvo? Kto je majitel? Musíme otvoriť dedičské? Ak hej, ako to potom bude?

Ďakujem
Ejuska2586
25.03.08,14:02
Pomôžte mi, prosím, súrne!
Zoltán Kovács
25.03.08,14:03
Podľa mňa užívacie právo malo byť predmetom dedičského konania.
Ejuska2586
25.03.08,14:13
Dakujem
Ejuska2586
25.03.08,14:14
Prosím, odpovedzte mi, ak viete...
Chobot
25.03.08,14:37
Prosím, odpovedzte mi, ak viete...

Veď smith ti už povedal.

Chyba vznikla pri prejednávaní dedičstva. Teda notár mal síce pravdu, že byt nie je predmetom dedičstva, lebo otec ho nemal vo vlastníctve. Byt je vo vlastníctve družstva, preto ho nikto nemôže dediť. Na druhej strane ale otec bol členom družstva a toto členstvo sa malo dediť - teda zahrnúť do dedičského konania.

Preto družstvo oprávnene tvrdí, že treba otvoriť dedičské konanie, aby vedeli, kto zdedil členský podiel v družstve a teda kto tým má nárok na odkúpenie družstevného bytu. Ten, kto zdedil členstvo v družstve, bude môcť odkúpiť byt.