ede
25.03.08,15:20
Ako zaradim otvarku lomu do DHM - teda myslim na kartu majetku, neviem kod klasif. stavby , ak nahodou niekto viete...?
A tiez mam dotaz, co sa tyka odpisov, podla ZDP, §26 ods.6, sa odpisuje casovou metodou. Znamena to, ze zaradim tento majetok uctovne napr. na 10 rokov /predpokladana tazba kamena/, podla ZDP /daňovo/ "zaradim" na kolko rokov ?
Danove odpisy budu s pouzitim časovej metody odpisovania zhodne s uctovnymi?
Prosim , ak mate niekto s podobnym skusenosti, poradte... Vdaka
betka
25.03.08,14:33
Otvárky a skládky odpadov považujeme za samostatný hnuteľný majetok vtedy, ak nezvyšujú VC, resp ZC už evidivaného HM. Ide o kateoriu majetku, ktorá má charakter stavby, a odpisujeme ich v závislosti od doby trvania ťažby.. (26/6).

Ak vlastním nejaký kameňolom. Potrebujem zistiť celkovú ťažobnú hmotu na základe geologického prieskumu. Náklady, kt. mi vzniknú do doby uvedenia ložiska do používania - sú pre mňa iným majetkom-odpisovaným časovou metodou od predpokladanej doby trvania ťažby.
ede
25.03.08,14:47
Stretavam sa s tym prvykrat a potrebujem to rychlo vyriesit ...termin Dp sa blizi. Mozno preto skusim sa spytat "po lopate":
Do začatia ťažby v lome sme mali nejake naklady - napr. na odvoz hliny, odkrytie loziska kamena atd...tieto som uctovala na 042. Pri zacati tazby zaradim " otvarku lomu "- v PU :029/042 a odpisujem...jrozumiem tomu spravne?
Zaradim na 10 rokov - predpokladana doba ťažby kameňa ?/ podľa rozhodnutia spoločníkov sa to bude ťažiť 10 rokov. Mame rozhodnutie banskeho uradu - povolenie ťažiť 4 roky, ale spoločnici tvrdia, že ťažiť sa da minimalne 10 rokov, ze bansky urad to po 4 rokoch predlzi automaticky../ Prosim o radu...Dakujem
andrej_rv
25.03.08,14:48
Ako zaradim otvarku lomu do DHM - teda myslim na kartu majetku, neviem kod klasif. stavby , ak nahodou niekto viete...?
Lomy, pieskoviská a hliniská sa zo štatistického hľadiska nepovažujú za budovy alebo stavby, nemajú priradený žiadny kód klasifikácie stavby. Do stavieb - KS 2301 sú zaradené len zariadenia a stavby pre bane, na ťažbu a dobývanie uhľovodíkových ložísk a
vrstiev, ťažbu piesku, štrku, atď. (napr. nakladacie a vykladacie stanice,
strojovne, lanovky), nie samotné ložiská nerastných surovín.


Znamena to, ze zaradim tento majetok uctovne napr. na 10 rokov /predpokladana tazba kamena/, podla ZDP /daňovo/ "zaradim" na kolko rokov ?
Danove odpisy budu s pouzitim časovej metody odpisovania zhodne s uctovnymi?
Z daňového hľadiska sa lomy považujú za dočasné stavby, doba ich trvania (buď na základe doby určenej v stavebnom, ťažobnom alebo inom povolení, alebo na základe doby predpokladanej ťažby vychádzajúcej zo zásob a podnikateľského plánu) je zároveň dobou účtovného i daňového odpisovania, stanovuje sa v mesiacoch. Účtovné mesačné odpisy sú teda zároveň aj daňovými odpismi.
andrej_rv
25.03.08,14:50
Do začatia ťažby v lome sme mali nejake naklady - napr. na odvoz hliny, odkrytie loziska kamena atd...tieto som uctovala na 042. Pri zacati tazby zaradim " otvarku lomu "- v PU :029/042 a odpisujem...jrozumiem tomu spravne? Áno.


Zaradim na 10 rokov - predpokladana doba ťažby kameňa ?/ podľa rozhodnutia spoločníkov sa to bude ťažiť 10 rokov. Mame rozhodnutie banskeho uradu - povolenie ťažiť 4 roky, ale spoločnici tvrdia, že ťažiť sa da minimalne 10 rokov, ze bansky urad to po 4 rokoch predlzi automaticky../ Prosim o radu...Dakujem
Dal by som to teda na 10 rokov, ak to nechcete odpísať skôr. Ale doporučujem doložiť podnikateľský zámer s geologicky overenými zásobami.