kea
26.03.05,12:39
Potrebujem nutne poradiť. Živnostník, pracoval na živnosť iba do konca 11/04. Dovtedy používal vlastné osobné vozidlo aj na podnikateľské účely a mal zaplatenú cestnú daň. Ale potom od 12/04 do 03/05 pracoval iba ako zamestnanec a automobil nepoužíval na podnikanie. Od 01.04.05 bude zase pracovať na živnosť a aj používať automobil. Dokedy musí podať daňové priznanie a ako si vypočíta daň? Bola by som veľmi rada, keby mi niekto poradil.
kukučka
26.03.05,12:10
Daň z mot. vozidiel sa počíta na dni, v ak od 1.4.05 tak ročná sadzba : 12 x 9 Je čas podať ho najneskôr do 15 dní od začatia používania. Netreba to odkladať, a za min. rok na základe žiadosti DÚ vráti pomernú časť dane, len neviem, či nebolo potrebné odhlásiť ešte v roku 2004, ak áano, treba to oželieť, lebo pokuta je 2000Sk. Opravte ma ak sa mýlim !
Yvvetta
26.03.05,12:20
Súhlas s Kukučkou.

Ak však ste neodhlásili k 31. 12. 2004 auto z cestnej dane - daň z mot. vozidiel - bude pokuta za nezaplatenie dane na rok 2005.

Inak tak ako Kukučka. Ak bolo odhlásené auto a začne sa využívať na podnikanie od 01.04.05 - alikvótna časť.
aninka
15.06.05,05:40
Z odborného časopisu:
"Použitie motorového vozidla zamestnancom na pracovné cesty sa nepovažuje podľa zákona o dani z motorových vozidiel za podnikanie, a preto nevzniká zamestnancovi daňová povinnosť na daň z motorových vozidiel.
Iná situácia nastane, ak zamestnanec prenajme alebo vypožičia podnikateľovi súkromné vozidlo za účelom podnikania, potom vozidlo je predmetom dane z motorových vozidiel a držiteľ vozidla zapísaný v technickom preukaze, hoci aj v postavení zamestnanca, je daňovníkom dane z motorových vozidiel."

S uvedenými tvrdeniami by som súhlasila, ale prosím o názor na tvrdenie :

"Rovnako aj, ak konateľ spoločnosti je súčasne aj spoločníkom alebo spoločník spoločnosti je súčasne v postavení zamestnanca a použije vlastné vozidlo na podnikanie pre spoločnosť, má ako držiteľ vozidla daňovú povinnosť voči dani z motorových vozidiel. "

Podľa môjho názoru spoločníkovi, ktorý je zároveň konateľom, má riadnu pracovnú zmluvu a využíva svoje motorové vozidlo nevznikla daňová povinosť na daň z motorových vozidiel, alebo sa mýlim?
prosím o názor kolegov ďakujem
anka :confused:
Denda
15.06.05,06:25
To: Aninka

Tak ako je povedané,že v prípade ak zamestnanec prenajme alebo vypožičia auto podnikateľovi, potom toto vozidlo je predmetom dane lebo sa používa v súvislosti s podnikaním. Daň platí držiteľ vozidla.
Nemyslí sa tým použitie motorového vozidla na na pracovné cesty.
Zamestnancom v tomto prípade je aj konateľ,spoločník.
aladin
15.06.05,10:30
len 2 poznamky, tažko dodržať 15 dni pri nakupe na lizing... dodatnete auto napr.1.1. fyzicky, jazdite nim s prenosnou znackou... dan možte zaplatit lebo viete kde a kolko , ale danove priznanie nemozete vyplnit lebo este ste auto nenahlasili, nemate znacku...
druha vec.
konatel zamestnanec pouzival na prac.cesty auto nezahrnute do podnikania , fyzicka osoba zaplatila cestnu dan. , mimo ineho aj na zaklade telefonatu na ministerstvo financií.... kde tvrdili že ak konatel je zamestnanec tak treba zaplatit...
ale 23.5.2005 vzsiel financný spravodajca 4/2005 kde sa tam pise že zamestnanec nema povinnost zaplatit dan z moto. vozidiel , takze idem ziadat spat dan.
venec
29.06.05,15:09
Zdravim poradakov, mam otazocku, chystam sa kupit auto v zahranici (Belgicko) a chcel by som poradit ake dane treba zaplatit pri dovoze, nemyslim rozne poplatky pri registracii, o tych viem, ale dane a ake.dakujem
venec
30.06.05,13:54
Haloo je tu niekto?
venec
30.06.05,14:58
Uz som to zistil, ak to este niekoho zaujima ozvite sa.
evae
01.07.05,10:38
ahojte, stala sa mi takato vec. kupili sme auto (leasing) 31.5.2005, SPZ sme dostali 15.6.. podala som danove priznanie 27.6.2005 s datumom vzniku danovej povinnosti 31.5.2005. teraz som si to vsimla, je to asi o 154 sk viac. mam dat opravne priznanie? Alebo sa mam tvarit, ze nic. zase ak to necham, ze nic tak od 31.5. je k 27.6. viac ako 15 dni a hrozi mi pokuta nie?
soske
12.07.05,10:17
Ahojte!!

Stala sami taka vec, ze sef vypisoval Priznanie k dani z mot.vozidiel a zle

vypisal priznanie a tym padom sme uhradili aj zlu dan. Nastastie sme odviedli viac ako sme mali. Mame dve auta kategorie N1 a on ich uviedol ako osobne.
Poradte co urobit? Opravne priznanie a ziadost o vratenie preplatku??
A mam opravne podat na Mestskom úrade alebo na Daňovom úrade??
Dakujem za radu, ak ma niekto skusenosti.
evae
12.07.05,10:23
no my sme spravili cosik podobne, staci ist na danovy urad, vysvetlit situaciu, bud bude treba dat opravne, alebo to iba preskrtas na povodnom a das si ziadost u vratenie preplatku. ja som to riesila minuly tyzden. mne to pani dala preskrat, ze netreba opravne a bol pokoj.
Zita5
12.07.05,10:27
Ahojte!!

Stala sami taka vec, ze sef vypisoval Priznanie k dani z mot.vozidiel a zle

vypisal priznanie a tym padom sme uhradili aj zlu dan. Nastastie sme odviedli viac ako sme mali. Mame dve auta kategorie N1 a on ich uviedol ako osobne.
Poradte co urobit? Opravne priznanie a ziadost o vratenie preplatku??
A mam opravne podat na Mestskom úrade alebo na Daňovom úrade??
Dakujem za radu, ak ma niekto skusenosti.
V každom prípade by som sa osobne nakontaktovala so správkyňou DÚ a povedala o čo ide . DP sa podáva na príslušnom daňovom úrade . Pokiaľ by vznikol preplatok , treba požiadať DÚ o vrátenie .
dracica
31.01.07,10:50
prosím kde nájdem vzor tlaciva na odhlásenie z dani z motorových vozidiel ????
dracica
31.01.07,10:58
prosím poradte mi aspon link surne to potrebujem
Anja111
31.01.07,11:00
prosím poradte mi aspon link surne to potrebujem

Moji klienti ich vypisujú na DU.
dracica
31.01.07,11:02
Moji klienti ich vypisujú na DU.

no len v tomto prípade to vypisujem ja nevadí napisem to nejako vo worde nedá sa svietit
Zita5
31.01.07,11:03
no len v tomto prípade to vypisujem ja nevadí napisem to nejako vo worde nedá sa svietit


Celkom postačuje list . Dôležité je ,aby obsahoval všetky údaje a dôvod . V prípade predaja priložiť KPZ a kópiu veľkého TP , že už je zmena vlastníctva vyznačená .
dracica
31.01.07,11:11
dovod bude výpoveď z náj. stačí uviesť iba značku vozidla ???
Zita5
31.01.07,11:16
dovod bude výpoveď z náj. stačí uviesť iba značku vozidla ???

Ak sa jedná o výpoveď nájmu vozidla , tak uvedieš tie údaje o vozidle , ktoré ste zadali do daňového priznania .K tomu prilož kópiu ukončenia nájomnej zmluvy .