intel
25.03.08,15:35
Pekný deň, milí poraďáci. Mám problém. Mojej dcére zistili synechiu vulvae- zrast malých pyskov ohanbia. Má teda čiastočne zrastený vchod do pošvy. Neviem, ako tento problém riešiť. Ambulantne alebo pomocou narkózy? Prvýkrát sa to doktorke nepodarilo rozlepiť, ale vraj by sa to dalo. Neexistuje nejaký lokálny spôsob umrtvenia? Poraďte mi, prosím. Ďakujem
trevis
26.03.08,20:31
[časopis Zdravie marec 2008 strana 65]

Kamarátkina maličká dcérka má problém. Zrastajú Jej vonkajšie pysky ohanbia. Vraj je to časté u malých dievčatiek.

Najčastejšou príčinou zrastania býva nedostatočná alebo nesprávna hygiena vonkajších rodidiel dieťatka. Veľký podiel má i nedostatok estrogénov v tomto veku, preto je táto oblasť náchylnejšia na zlepenie. Stačia dva týždne chybného ošetrovania a tkanivá sa nevhodne spoja. Keď sa správne neošetria, môže sa vyvinúť až hrubší zrast s vlastným cievnym zásobením. Ak sa pysky zlepia, treba ich skúsiť od seba oddeliť a potom dôsledne ošetrovať. V prípade, že sa to mamičke nepodarí doma, mala by zájsť na detskú gynekológiu. Tam sa to pokúsia oddeliť najprv len natupo. Ak je zlepenie pevné, rozrušiť sa musí v celkovej anestézii špeciálnym prístrojom alebo laserom. V minulosti lekári problém riešili masťou s prímesou estrogénu, ale už sa od nej upustilo pre celkové nežiaduce účinky na dieťa. Dnes sú k dispozícii aj iné prostriedky, ktoré predpisuje dermatológ alebo detský gynekológ. Najúčinnejšia je prevencia, ktorá spočíva v dôkladnom umývaní vonkajších rodidiel vrátane všetkých záhybov. Ak sa robí denne a mamička dcérke pysky zakaždým oddelí, je nepravdepodobné, že sa zlepia a zrastú.
intel
18.04.08,13:43
Keďže mi nikto neodpovedal(až na jeden článok), odpovedám sama sebe, pretože vidím, že vás to zaujíma(čítate to). Problím už máme vyriešený. V prvom rade chcem povedať, že synechia nie je výlučne vec hygieny(v osadách by prekvitala).
My sme tento problém vyriešili operačne pod narkózou. Bola to iba chvíľa. Doobeda sa zákrok realizoval, poobede sme šli domov. Dcéru to takmer nebolelo( trochu štipkalo).
Ambulantné "trhanie" väčším slečnám neodporúčam- na hrozný zážitok nezabudnú. Všetko však posúdi gynekológ.
jannet10
25.06.08,13:40
Poradte mi prosim ohladom liecby zrastania vonkajsich pyskov, bez tohi aby sa to opakovalo. Mam 4rocnu dceru, ktorej to lekarka pretrhla, mala ma z toho doteraz traumu. Neviem ako dalej lebo sa jej to stale zrasta. Prosim o radu.
annkka
18.04.14,18:33
mozem sa opytat kolko mala rockou ked jej to robili moja mala ma 2 rocky a tiez ma ten problem a doktor povedal ze este je mala ze mam to este nechat tak a ked sa bude stazovat viac mam ist na decku gynekologiu
intel
20.04.14,12:21
Mala vtedy 9 rokov. Zákrok nám robili teda pred šiestimi rokmi a odvtedy je to OK.
annkka
20.04.14,18:55
a to ste sa najpr poradili neviem ci mam este pockat ci ako ci to este neje skoro