hoya_bella
25.03.08,10:25
Dobry den,
pozeram, ze uz existuje diskusia na tuto temu. Dostala som ponuku "brigadovat" u byvaleho zamestnavatela. Momentalne som vsak v stave szco (a vzhladom na mensie problemy, ktore tu nechcem a ani velmi nema vyznam rozvadzat), rozhodla som sa navrhnut dohodu o pracovnej cinnosti. Trosku som si uz pozistovala nejake informacie-u 1 "zamestnavatela" mozem vykonat prace v rozsahu 300 hodin do roka. Aj forma by mi bola znama. Potrebujem vsak vediet, podla akeho zakonnika sa postupuje. Samozrejme, podla Zakonnika prace, § 223 az 226, to mi je jasne, ale vraj sa vyuzivaju ustanovenia Obcianskeho aj Obchodneho zakonnika. Viete mi poradit prislusne paragrafy? Resp., ktory z posledne zmienenych zakonnikov je "vyhodnejsi"...
Voper dakujem.
hoya_bella
27.03.08,10:02
s tym limitom... ked som pisala prispevok, docitala som sa na nete, ze je tych 300hodin do roka. Ale uz som citala aj, ze sa da aj 350 hodin, ak tyzdenne odrobim urcity pocet hodin (teraz si to uz presne nepamatam). A to "vraj"... som myslela to, ze oba zakonniky (obchodny aj Obciansky) upravuju tu dohodu, resp. jej podmienky. Chcela som vediet, co je vyhodnejsie. Ale asi: kolko ludi, tolko nazorov. A pocula som uz taky nazor, ze ak je cinnost, na zaklade ktorej by som vypisovala dohodu o prac. cinnosti, v zozname uvedenom v mojom zivnostenskom liste, nemusim spisovat dohodu, ale jednoducho si dohodnut podmienky: predmet cinnosti a platove podmienky a vykonanu pracu im jednoducho fakturovat... Takze, napada ma este, ci exituje nejaka ustanovizen v Zakonniku prace, kde sa spomina, ci mam pravo na obednajsiu prestavku a v akom trvani. Su to mozno smiesne otazky, ale ja viem, preco sa mam o to zaujimat...
Viera Klimentová
03.04.08,07:46
Práve som "narazila" na dilému, Dohoda o vykonaní práce, alebo Dohoda o pracovnej činnosti. Postupovala som podľa etikety porady a zistila som, že táto téma už existuje.
Je mi jasné, za akých podmienok sa uzatvára DoVP aj DoPČ. Rozmýšľam však čo bude správnejšie v mojom prípade. Potrebujem "brigádu" na konkrétnu vymedzenú činnosť, kde je potrebné vykonať prácu s jej vymedzeným výsledkom, je to jednorázová činnosť na pár hodín. Preto si myslím, že bude lepšie uzatvoriť DoPČ. Nepotrebujem otvárať priestor na možnosť 350 hod. ročne.Mám pravdu?
blazonko
03.04.08,07:56
Ahojte. V dohode o prac. činnosti máme so zamestnancami dohodnutú výšku odmeny. Tú by sme chceli zmeniť. Stačí spísať len nejaký dodatok, alebo sa musí prerábať? Ak len dodatok, pošlite mi prosím nejaký vzor.
blazonko
04.04.08,05:32
Poradí mi niekto?
Viera Klimentová
04.04.08,07:16
Práve som "narazila" na dilému, Dohoda o vykonaní práce, alebo Dohoda o pracovnej činnosti. Postupovala som podľa etikety porady a zistila som, že táto téma už existuje.
Je mi jasné, za akých podmienok sa uzatvára DoVP aj DoPČ. Rozmýšľam však čo bude správnejšie v mojom prípade. Potrebujem "brigádu" na konkrétnu vymedzenú činnosť, kde je potrebné vykonať prácu s jej vymedzeným výsledkom, je to jednorázová činnosť na pár hodín. Preto si myslím, že bude lepšie uzatvoriť DoPČ. Nepotrebujem otvárať priestor na možnosť 350 hod. ročne.Mám pravdu?
Erika-ežka
04.04.08,07:27
Osobne si myslím:
Dohoda o PČ - opakujúca sa činnosť, max. 10 hod. týždenne
Dohoda o VP - presne stanovená činnosť, hodiny - príp. do kedy sa má dokončiť - napr. pokosiť trávnik 50 m2, odmena 4000,- Sk , práca bude vykonaná do ... .
Podľa toho by som sa zariadila, či je to opakujúca sa činnosť, alebo jednorázová činnosť. :rolleyes:
Viera Klimentová
04.04.08,08:45
Bude to len jednorázová činnosť. Preto urobím DoVP. Ďakujem.
Zuzka2510
29.05.08,11:06
Dobrý deň. ja by som sa chcela spýtať, potrebujeme prijať robot. na pomocné výkopové práce. Môžem dať do dohody o prac. činnosti ako miesto výkonu práce - Stavby určené majstrom al. majiteľom firmy? Oni vlastne budú robiť na stavbách a tie sa budú meniť tak teraz neviem. Ďakujem
Zuzka2510
29.05.08,11:31
Prosím nájde sa niekto dobrý kto mi poradí?Ďakujem
ZuzanaP
29.05.08,11:36
Dobrý deň. ja by som sa chcela spýtať, potrebujeme prijať robot. na pomocné výkopové práce. Môžem dať do dohody o prac. činnosti ako miesto výkonu práce - Stavby určené majstrom al. majiteľom firmy? Oni vlastne budú robiť na stavbách a tie sa budú meniť tak teraz neviem. Ďakujem

§ 228a
(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

Nikde nie je napísané, že musí byť dohodnuté miesto práce, takže to tam ani nemusíte uvádzať. Stačí napísať pomocné výkopové práce.:)
Zuzka2510
29.05.08,11:42
Takže ak to tam nebude nebudem ani zjazdená z inšp. práce? Ale ani nič nepokazím ak to tam tak napíšem ako v predch. príspevku ak sa nemýlim.
denisie
29.05.08,11:45
Takže ak to tam nebude nebudem ani zjazdená z inšp. práce? Ale ani nič nepokazím ak to tam tak napíšem ako v predch. príspevku ak sa nemýlim.
Presne tak ako píše ZuzanaP, ak to nie je uvedené v zákone nie je to povinné, teda kľudne napíš čo si predtým spomenula...:)
ZuzanaP
29.05.08,11:45
Takže ak to tam nebude nebudem ani zjazdená z inšp. práce? Ale ani nič nepokazím ak to tam tak napíšem ako v predch. príspevku ak sa nemýlim.


Skús si pozrieť § ohľadom DPČ a presne podľa toho sprav dohodu, alebo pozri:http://www.porada.sk/t57951-dohoda-o-pracovnej-cinnosti-od-1-9-2007-vzor-tlaciva.html. Myslím, že sa dá kúpiť aj predtlačená v obchode.
Zuzka2510
29.05.08,11:51
Ja mám program olymp a nahadzujem to tam a miesto výkonu práce je označené ako povinné tak preto sa pýtam. Ďakujem Vám všetkým.
veronikasad
29.05.08,12:00
Dobrý deň. ja by som sa chcela spýtať, potrebujeme prijať robot. na pomocné výkopové práce. Môžem dať do dohody o prac. činnosti ako miesto výkonu práce - Stavby určené majstrom al. majiteľom firmy? Oni vlastne budú robiť na stavbách a tie sa budú meniť tak teraz neviem. Ďakujem
Zuzka, na dohodu o prac.činnosti môžu zamestnanci odrobiť len 10 hod. týždenne. Bude Vám to stačiť ?

-----
Veronika
Zuzka2510
29.05.08,12:35
Bude musieť, keďže na prac. zmluvu ich vziať šéf nechce.
veronikasad
29.05.08,12:41
Bude musieť, keďže na prac. zmluvu ich vziať šéf nechce.
Môžete s nimi uzavrieť dohodu o vykonaní práce - na každú stavbu samostatne, ak je to technicky možné Súhrn všetkých dohôd u jedného zamestnávatela však nesmie presiahnúť 350 hod. v roku. Čiže budú mať u Vás viac dohôd v priebehu roka.
denisie
29.05.08,12:46
..ale keď sa to tak vezme, keby je uzavretá DoPČ mohli by odrobiť viac hodín do roka, keďže týždňov v roku je 52, t.z. po 10 hodín týždenne, to vychádza 520 hodín...hm?
zatiaľ čo DoVP tam je to len 350 hodín v roku....
veronikasad
29.05.08,12:52
..ale keď sa to tak vezme, keby je uzavretá DoPČ mohli by odrobiť viac hodín do roka, keďže týždňov v roku je 52, t.z. po 10 hodín týždenne, to vychádza 520 hodín...hm?
zatiaľ čo DoVP tam je to len 350 hodín v roku....
S tým s tebou súhlasím, ale v zime asi kanále kopať nebudú. Neviem či pri DoPČ sa dá posudzovať odpracovaný čas v prepočte na dobu na ktorú je uzatvorená. § 228a odst.1 hovorí o 10 hod. týždenne.
GERTA
29.01.09,21:45
Dobrý večer.Potrebujem poradiť.
R.2008 bola urobená DoPC na administratívne práce
na dobu určitú od 01.03.2008 - do 31.12.2008
kde :
-dohodnutý rozsah práce : 10 hodín týždenne
a
-dohodnutá odmena : 3000 Sk / mesačne

ale v mesiacoch 08 -12/2008 pracovala už len 5 hodín týždenne a odmena bola 1500 Sk / mesačne , pretože už nebolo toľko práce
- môžem urobiť spätne dodatok k DoPC od 01.08.2008 s uvedenou zmenou
- alebo prerobiť DoPC tak,že
dohodnutý rozsah práce : max. 10 hodín týždenne / podľa množstva práce
dohodnutá odmena : 03 - 07 / 2008 3000 Sk
08 - 12 / 2008 1500 Sk
Evanka
29.01.09,22:01
Dobrý večer.Potrebujem poradiť.
R.2008 bola urobená DoPC na administratívne práce
na dobu určitú od 01.03.2008 - do 31.12.2008
kde :
-dohodnutý rozsah práce : 10 hodín týždenne
a
-dohodnutá odmena : 3000 Sk / mesačne

ale v mesiacoch 08 -12/2008 pracovala už len 5 hodín týždenne a odmena bola 1500 Sk / mesačne , pretože už nebolo toľko práce
- môžem urobiť spätne dodatok k DoPC od 01.08.2008 s uvedenou zmenou
- alebo prerobiť DoPC tak,že
dohodnutý rozsah práce : max. 10 hodín týždenne / podľa množstva práce
dohodnutá odmena : 03 - 07 / 2008 3000 Sk
08 - 12 / 2008 1500 Sk

V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. (z § 228a ods 2)

Urob dodatok so zmeneným rozsahom pracovného času.
Marta M
30.01.09,08:26
Prosim o radu: planujeme zamestnat osobu na dohodu o prac. cinnosti na obdobie niekolkych mesiacov. Praca je vsak nepravidelna a tak je predpoklad, ze v niektorych mesiacoch neodpracuje nic a nebude mat ziadnu odmenu. V dohode bude mat uvedeny rozsah prace ohraniceny len zhora: najviac 10 hodin tyzdenne. Prosim o Vas nazor, ci to moze tak byt? Je to tak v poriadku?
Vopred dakujem.
GERTA
30.01.09,14:23
Ďakujem za radu.
Tweety
30.01.09,17:35
Prosim o radu: planujeme zamestnat osobu na dohodu o prac. cinnosti na obdobie niekolkych mesiacov. Praca je vsak nepravidelna a tak je predpoklad, ze v niektorych mesiacoch neodpracuje nic a nebude mat ziadnu odmenu. V dohode bude mat uvedeny rozsah prace ohraniceny len zhora: najviac 10 hodin tyzdenne. Prosim o Vas nazor, ci to moze tak byt? Je to tak v poriadku?
Vopred dakujem.
Je to v súlade so ZP.
GERTA
30.01.09,20:07
Riešim v podstate podobný problém ako v príspevku 26, / nepravidelná práca/, ale potrebujem ho poriešiť spätne.
Ak je to v súlade so ZP môžem dať dohodnutý rozsah práce : najviac 10 hodín týždenne a potom dohodnutá odmena : 75,- Sk / hod
a vo výplatnom liste uvediem skutočne odpracované hodiny- podľa toho odmena / 3000, 1500 /
a nemusela by som tým pádom robiť dodatok k DoPC / môj príspevok 23 /
Môže to tak byť ?